Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Кривий Ріг сказав «слугам» ні?

За попередніми даними у другому турі виборів мера міста перемагає кандидат від «ОПЗЖ»
7 грудня, 2020 - 19:32
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

На час підготовки номера було відомо лише про явку в другому турі на виборах міського голови Кривого Рогу. За даними українського Центрвиборчкому, вона склала  35,14%, що в порівнянні з даними голосування у другому турі в інших містах є досить високим показником. А от щодо переможця, то тут є лише неофіційні дані.

Як повідомляється на сайті «Опозиційної платформи — За життя», паралельний підрахунок 100% протоколів засвідчив, що за її кандидата Костянтина Павлова проголосувало 58,5% (97 774) виборців. Його опонента, кандидата від «Слуги народу» Дмитра Шевчика, підтримали 41,5% (69 355) городян. Таким чином, Павлов обігнав Шевчика на 17%, що складає близько 28,5 тисячі голосів. При цьому кандидат від ОПЗЖ переміг у всіх семи міських районах Кривого Рогу.

Ці цифри не надто відрізняються від даних екзитполу, отриманого Центром дослідження розвитку територій. За даними опитування, проведеного 6 грудня на виході з виборчих дільниць, у кандидата від ОПЗЖ Костянтина Павлова 58,86% голосів, а у Дмитра Шевчика від «Слуги народу» — 41,14%. Похибка вибірки вказана в межах 2,5% — 3%. Опитано було 14 тисяч виборців на 44 виборчих дільницях Кривого Рогу, йдеться в повідомленні.

Майже одночасно, після закриття виборчих дільниць, з’явилися і дані екзитполу від фонду «Українська політика». І тут картина протилежна. Згідно з цим опитуванням, на виборах перемагає кандидат від партії «Слуга народу» Дмитро Шевчик. Його результат, за даними опитування, — 51,7% голосів. Костянтина Павлова підтримали —  47,2% тих, що проголосували. Похибка опитування — 2,5%, ідеться в повідомленні.

Боротьба за крісло мера у Кривому Розі, на малій батьківщині Президента Зеленського, розгорталася драматично ще влітку цього року. За інформацією криворізьких ЗМІ, спочатку як потенційний суперник мера Юрія Вілкула розглядався друг і колега Володимира Зеленського з «95-го кварталу», а нині народний депутат Юрій Корявченков. Проте, з його кандидатурою не склалося — як кандидат від партії «Слуга народу» було висунуто гендиректорв ВАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» (група «Метінвест») Дмитра Шевчика. Його кандидатуру особисто представив під час візиту на батьківщину Володимир Зеленський. Багатьох тоді спантеличило, що представником «слуг народу» виявився топ-менеджер підприємства, що входить до сфери інтересів Рината Ахметова.

І вже невдовзі в оточенні Юрія Вілкула почали казати про тиск — в правоохоронних органах реанімувалася справа п’ятирічної давності. Так чи інакше, але чинний мер, який очолив блок «Українська перспектива», вирішив боротися і упевнено виграв перший тур. 25 жовтня за нього проголосувало 80 655 виборців (44,96%), а за Дмитра Шевчика — 45 213 (25,94%). На третьому місці (9,15%) виявився кандидат від ОПЗЖ, колишній народний депутат України Костянтин Павлов, який у минулому працював заступником у мера Юрія Вілкула.

Далі сталася подія, яка сильно здивувала жителів Кривого Рогу, — Юрій Вілкул несподівано заявив, що знімає свою кандидатуру і не братиме участі в другому турі. Причиною такого рішення він назвав стан здоров’я, що різко погіршився. У своєму зверненні до виборців від 17 листопада Юрій Вілкул закликав своїх прихильників підтримати кандидатуру Костянтина Павлова, який став учасником другого туру. Відкрита підтримка чинного мера різко збільшувала шанси Костянтина Павлова, проте і команда Дмитра Шевчика не спала. Його довірені особи спробували оскаржити результати першого туру в судах, але практично нічого не домоглися — єдиним наслідком стало призначення другого туру виборів на 6 грудня.

Напередодні виборів Президент Зеленський знову вважав за необхідне відвідати свою малу батьківщину. Під час робочої поїздки до Кривого Рогу він взяв участь у нараді, присвяченій екологічним проблемам і перспективам розвитку рідного міста. Висловився Зеленський і щодо виборів міського голови. «Я не можу агітувати за будь-якого мера. Висновки роблять, мені здається, люди. І зроблять. Мені здається, єдине — дуже важливо, аби центральна влада з місцевою владою працювали разом. Тоді немає жодних суперечок, і всі хочуть просто зробити сучасне місто, хоч і непросто це зробити», — сказав Президент. До наради через відеозв’язок приєднався Дмитро Шевчик. Як пишуть криворізькі ЗМІ, він повідомив, що перебуває на самоізоляції через хворобу. «Дякую вам за вашу особисту участь і підтримку. Я упевнений, що вже найближчим часом мешканці нашого міста оберуть розвиток нашого рідного міста», — сказав Дмитро Шевчик.

Проте, турбота Президента про рідне місто цим не обмежилася. За день до голосування він виступив з відеозверненням, у якому попрохав криворіжців прийти на виборчі дільниці. «6 грудня ви обиратимете людину, якій упродовд п’яти років довірите долю нашого міста. Не лінуйтеся, прийдіть на дільниці та поставтеся до цього вибору відповідально», — зауважив Президент. Він закликав мешканців Кривого Рогу зробити явку на вибори рекордною для України. «Нехай це буде символічна для міста цифра 95%», — сказав Зеленський.

 Установити всеукраїнський рекорд не вдалося, прийшло не 95%, а 35%.  На виборах не обійшлося без дрібних порушень — десь затримали тих, що бажають сфотографувати бюлетень голосування, десь людей, яких запідозрили в скуповуванні голосів. Одна літня мешканка Кривого Рогу прийшла голосувати з...  радянським паспортом.

Напередодні голосування можна було передбачити, що внаслідок домовленостей Юрій Вілкул просто «звільнив» шлях ставленикові влади. Проте, другий тур засвідчив, що за наявними даними і зважаючи на зволікання оголошення результатів криворіжці не забажали довірити управління містом «слугам», яких усього півтора роки тому повністю підтримували. Ще  минулого року мешканці Кривого Рогу обрали до Верховної Ради саме прихильників Зеленського. Тепер настрої дуже змінилися. До того ж, якщо переможе Павлов, то крісло міського голови може посісти представник проросійської «Опозиційної платформи «За життя» (плюс коаліція Блоку Вілкула, і ОПЗЖ контролюватиме міську раду), що не може не бути загрозою, враховуючи російську агресію проти України. Не кажучи вже про те, що це провал для «Слуги народу», до того ж на батьківщині Володимира Зеленського.

«У Кривому Розі за підсумками переміг кандидат від ОПЗЖ, Павлов. 58% голосів виборців проти 41% у Шевчика — кандидата від СН і колишнього менеджера ДЕТЕК, — пише у ФБ Ian Valietov. За Павлова агітував  Вілкул-старший, який зійшов із дистанції, дай, Боже, йому здоров’я. Криворіжці його послухалися. У першому турі Павлову з його результатом можна було лише принести співчуття. Але сталося очевидне. І тут у СН не вийшло. Я не злорадію, я констатую факт. У Шевчика в першому турі було незаперечне друге місце. І сталося таке фіаско в другому. Можливо, варто задуматися про причини? Безпричинно нічого не трапляється. Адже це Кривий ріг, Батьківщина Президента. Де Президентові шукати опору, як не на Батьківщині?».

«Перемога «людини Ахметова» над «людиною Ахметова» у Кривому Розі, — пише Віктор Чумак. — Щоб там не казали, а Павлов ніколи і ніяк не псуватиме взаємини з власником найбільшого підприємства в місті. А Вілкули не можуть не бути друзями Ахметова апріорі. І Президент там взагалі ні до чого, ні до кого і не гравець. Але головне не це. Головне те, що через сім років Партія регіонів під вивіскою ОПЗЖ і за допомогою медіапулу Медведчука, взяла під контроль саме ті області, на території яких так прагне побудувати свою «Новоросію» Путін».

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: