Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

«Спадок» від попередників

Судова колегія в «справі Ґонґадзе — Подольського» відмовилася відводити секретаря засідання, який має конфлікт інтересів. Наступне засідання 9 жовтня
4 вересня, 2019 - 19:01

Після тривалої перерви в судовому засіданні (останнє відбулося 30 січня ц. р.) посадовці у мантіях нарешті знову зібралися. За цей час в Україні минули дві виборчі кампанії — президентська і парламентська, за результатами яких центральна влада повністю оновилася. Тепер це відповідальність, головним чином, Президента Володимира Зеленського та генпрокурора Руслана Рябошапки. Персоніфікація була б не потрібна, якби ми насправді жили у правовій державі, де правоохоронна і судова системи працюють незалежно від персоналій у владі. Але, спираючись на попередню практику, доводиться констатувати, що за відсутності бажання у президентів і генпрокурорів розслідувати «справу Гонгадзе — Подольського» замовники досі не покарані. Більше того, впливають на політичне життя в Україні.

Судове засідання 4 вересня кардинально вперед не просунулося, проте запам’яталося кількома важливими моментами.

АДВОКАТ ПОТЕРПІЛОГО У «СПРАВІ ОЛЕКСІЯ ПОДОЛЬСЬКОГО» — ТЕТЯНА КОСТІНА

Перший — засідання продовжує вести стара колегія суддів, яку сторона потерпілого Олексія Подольського вважає незаконною. «Порядок формування складу суду касаційної інстанції відбувається відповідно до ст. 389 і ст. 394 КПК 1960 року, незалежно від того, чи є автоматизована система, чи немає. Ці статті означають, що в новому складі має бути суддя, яка витребувала цю справу і призначила її до касаційного розгляду, а це суддя Наталя Марчук. Вона відсутня в складі суддівської колегії, відповідно колегія є незаконною», — констатує «Дню» адвокат Подольського Тетяна КОСТІНА.

Другий — під час засідання захисниця потерпілого також декілька разів звертала увагу головуючого судді Станіслава Голубицького, який надавав слово «представниці потерпілої Мирослави Гонгадзе» Валентині Теличенко, що вона не є представником потерпілої. «Пане суддя, ви знову порушуєте закон, я прошу зафіксувати мою скаргу в протоколі. Ви даєте слово особі, яка усунена з процесу рішенням Вищого спеціалізованого суду України (ВССУ) від 31 травня 2017 року до завершення касаційного процесу», — намагалася донести Тетяна Костіна пану Голубицькому, який постійно її перебивав і уникав відповіді на конкретне зауваження. Не дав відповіді головуючий суддя і на аналогічне пряме запитання: чому чинний Касаційний суд не виконує рішення ВССУ — ще одного представника Олексія Подольського — першого генерального прокурора України, судді Конституційного Суду (2006— 2015 рр.). Віктора Шишкіна.

Третє — з’ясувалося, що крім незмінного захисника підсудного Олексія Пукача Григорія Демиденка, у головного виконавця злочинів проти Гонгадзе і Подольського постійно змінюються адвокати. Минулі рази поряд з Демиденком були присутні ще три особи, які також називали себе захисниками підсудного. І саме через те, що суд надав їм час на ознайомлення з матеріалами справи, засідання було перенесено на тривалий термін. Так-от, цього разу всіх цих людей уже не було, однак був інший представник, якого раніше можна було помітити в залі засідання в якості слухача. Виявилося, що він також допущений до захисту Пукача і навіть уже встиг ознайомитися з десятками томів справи (але не всіма). Під час засідання у сторони Подольського виникло резонне запитання до суддів: хто, власне, всі ці люди, які називають себе захисниками Пукача, і за чий рахунок відбувається оплата їхньої роботи, адже єдиним захисником, якому платить держава, є адвокат Демиденко? Це запитання знову залишилося без відповіді.

Четверте — далі Тетяна Костіна частково оголосила заяви (повністю не було змоги, бо суддя постійно її перебивав) ще одного представника потерпілого Подольського — Олександра Єльяшкевича, суть яких полягала в тому, що судовий процес потрібно повернути в законне русло й усунути фальсифікації, адже виявилося, що у справі немає багатьох важливих матеріалів. Наступний же крок виявився для суддів певною несподіванкою. Адвокат Костіна оголосила заяву про відвід секретареві судового засідання Віктору Зайчишину. «Відвід мотивований тим, щоб 14 лютого представники Олексія Подольського — Тетяна Костіна, Віктор Шишкін та Віталій Купрій подали в Національну поліцію заяву про злочин, а саме: підробка журналу судового засідання Касаційного кримінального суду від 30 січня 2019 р. За цією заявою 15 лютого поліція порушила кримінальну справу, яка досі триває. Цей журнал виготував секретер судового засідання Віктор Зайчишин. Отже, тут має місце явний конфлікт інтересів. Проте після тривалого засідання в нарадчій кімнаті колегія суддів незаконно відхилила наш відвід».

Після цього Станіслав Голубицький оголосив перерву в засіданні суду до 14.30 9 жовтня 2019 року, мотивуючи її тим, що новому захиснику Пукача потрібен ще час на ознайомлення з матеріалами справи. А також для того, щоб забезпечити безпосередню участь у засіданні представника Подольського Олександра Єльяшкевича, який наразі перебуває в США (має політичний притулок). Тоді, за словами головуючого судді, також будуть розглянуті заяви Єльяшкевича, про які було зазначено вище.

На жаль, представники мас-медіа вкотре не знайшли можливості відвідати засідання. Хоча йдеться про їхнього вбитого колегу. Крім журналіста «Дня» (автора), в залі були присутні лише представники телеканала «1+1». Все.

Отже, тест для нової влади триває. Стара судова система, «реформована» попередниками, і вплив замовників — це виклик, на який потрібно давати відповідь.

Іван КАПСАМУН, «День», фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: