Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«США стоятимуть поруч з Вами»

Триває візит Президента України Володимира Зеленського до Америки
1 вересня, 2021 - 15:41

Поїздка української делегації на чолі з главою держави Володимиром Зеленським до Штатів планувалася давно, і була бажаною, особливо для нашої сторони, враховуючи стратегічні відносини між двома країнами та ситуацію з політикою, безпекою та економікою в Україні. Це буде перша зустріч Володимира Зеленського та Джо Байдена, президента США (відбудеться 1 вересня), перед цим вони двічі спілкували телефоном.

Зустріч, через події в Афганістані, двічі корегувалася американською стороною (була запланована на 30 серпня), проте не була перенесена як про це багато хто з наших ворогів писав. Зеленський став другим після канцлерки Німеччини Ангели Меркель лідером європейської країни, який відвідує США на запрошення президента Байдена.

Що відомо на момент підготовки номера?

Глава української держави разом з дружиною та делегацію відвідали Меморіал жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні, відкритий у листопаді 2015 року в центрі Вашингтона. Члени української делегації поклали символічні сніпки пшениці до підніжжя Меморіалу та вшанували пам'ять жертв Голодомору, повідомляє сайт Президента України.

Далі вже в межах робочих зустрічей було підписано низку угод щодо стратегічного оборонного партнерства, науково-технічного співробітництва, безпеки космічних польотів, захисту інформації, а також прикордонної безпеки. Угоди охоплюють широкий спектр питань та визначають новий етап співпраці України та США в різних галузях.

Під час зустрічі Володимира Зеленського з міністром оборони США Ллойдом Остіном, Глава держави висловив співчуття у зв’язку із загибеллю американських військовослужбовців унаслідок теракту в Кабулі. «Як Президент країни, яка майже щодня втрачає своїх найкращих синів на війні, розв’язаній Росією на сході України, добре розумію біль сімей загиблих та всього американського народу», – сказав Володимир Зеленський.

Також український Президент розповів про допомогу з боку України в евакуації з Афганістану іноземних громадян, а також афганців, які потребували захисту. Він запевнив, що Україна є й залишатиметься на одному боці зі Сполученими Штатами в захисті свободи та демократії.

Міністр оборони США привітав Україну з 30-річчям незалежності й запевнив, що США стоятимуть поруч з нашою країною, підтримуватимуть її суверенітет і територіальну цілісність, допомагатимуть у протидії російській агресії. Він також висловив підтримку прагнення України до набуття членства в НАТО.

Сторони обговорили ситуацію на сході нашої держави, яка залишається напруженою попри зусилля України щодо досягнення деескалації мирним дипломатичним шляхом. Зокрема, напруженість посилюється у зв'язку з проведенням Російською Федерацією військових навчань «Захід-2021».

Також обговорювалися перспективи розвитку співпраці з метою протидії агресивній політиці Росії в Азовсько-Чорноморському регіоні та гарантування свободи судноплавства в міжнародних водах. «Ситуація у Чорному морі вимагає колективної безпекової відповіді», – сказав Володимир Зеленський.

Ллойд Остін повідомив, що США ухвалили рішення про виділення додаткової безпекової допомоги Україні в обсязі $60 млн, включно із закупівлею переносних протитанкових ракетних комплексів «Джавелін».

Також стало відомо, що в сфері енергетики підписано важливий меморандум про будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС. «Вітаю підписання меморандуму між ДП НАЕК "Енергоатом" та Westinghouse Electric про спільне будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС як пілотного проекту, а надалі - ще 4 блоків за їх технологією. Загальна вартість проекту - до 30 млрд доларів», - написав Володимир Зеленський у Twitter.

Президент України  зазначив, що відбулася змістовна зустріч з міністром енергетики США та були підписані важливі документи. «Ми бачимо, що буде комплексна інвестиція в атомну енергетику України. Це – перший важливий крок. Ми шукали інвестицій. Зараз маємо підтримку», – наголосив він. Зеленський також зауважив, що побачив підтримку з боку Міністерства енергетики США у питанні «Північного потоку – 2» і загроз енергетичній безпеці України та Європи від цього проекту.

А ще українська делегація зустрілися з президентом Групи Світового банку Девідом Малпассом. Володимир Зеленський запропонував Світовому банку долучитися до реалізації плану трансформації України, зокрема було наголошено на важливості участі банку в проектах з фінансування будівництва та реконструкції автомобільних доріг в Україні.

В свою чергу, перший віце-прем’єр-міністр – міністр економіки України Олексій Любченко підписав з в. о. президента Експортно-імпортного банку США Джеймсом Барроусом Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством економіки України та Експортно-імпортним банком Сполучених Штатів. Документ спрямований на реалізацію зацікавленості України та США у нарощуванні економічної співпраці, зокрема торгівлі товарами та послугами, шляхом фінансування американського експорту до України коштом федеральних ресурсів.

Також Володимир Зеленський взяв участь у презентації Плану трансформації України. Захід відбувся в будівлі Національної бібліотеки Фреда Сміта з вивчення спадщини Джорджа Вашингтона. Президент зауважив, що за 30 років з моменту відновлення незалежності наша країна втратила чимало можливостей, оскільки політики постійно відкладали зміни «на завтра».

«Усі ці зміни відбуваються в умовах війни. Безпека залишається ключовим викликом для України. А повне відновлення суверенітету й територіальної цілісності України є ключовою метою. … Ми маємо чітке бачення, якою має стати Україна через п'ять-десять років. Це амбітний План трансформації нашої держави. Більше справедливості, більше можливостей – будуємо успішну та стійку Україну», – наголосив Зеленський.

Таким був перший день візиту Президента України до США. Вже сьогодні Зеленський має зустрітися із Джо Байденом і обговорити ключові питання у співпраці між двома країнами. Тут і війна Росії проти України, і Мінські домовленості, і реформи, і Північний потік-2»… Від результату зустрічі багато що залежатиме для нашої внутрішньої та зовнішньої політики.

Підготував Іван КАПСАМУН, «День». Фото надана Офісом Призедента
Рубрика: