Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Трагедія Бабиного Яру – це частина української історичної пам’яті

3 вересня, 2020 - 19:41
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Українські євреї звернулися до громадянського суспільства України із закликом нарешті усвідомити трагедію Бабиного Яру як частину української історії та української історичної пам’яті.

Автори Звернення висловили рішучу незгоду з проєктом Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», ініційованим та фінансованим російськими мільярдерами, як таким, що має стати зброєю для російської пропаганди у її прагненні дискредитувати нашу державу в світі.

Вони закликали підтримати розроблений українськими істориками державний проєкт комплексної  меморіалізації Бабиного Яру, який прагне гідно вшанувати пам’ять про всі жертви цього трагічного місця.

Люди, які  вже підтримали Звернення не дуже сподіваються на розуміння та допомогу з боку нинішньої влади, тому це звернення спрямоване до українського громадянського суспільства, яке є надійнішим чинником цивілізованого майбутнього України.

Звернення підписали більше 160 українських євреїв, які сьогодні мешкають як в Україні, так і у Ізраїлі, Канаді, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Росії, США, Франції, Чехії зокрема, Галина Акерман, Марк Бєлорусець, Валерія Богуславська, Матвій Вайсберг, Карл Волох, Михайло Гершензон, Семен Глузман, Павло Гольдін, Ігор Гольфман, Максим Гон, Георгій Духовичний, Євген Захаров, Йосиф Зісельс, Дмитро Кімельфельд, Ірина Климова, рав Моше Колєснік, Тимур Литовченко, Михайло Міцель, Євген Монастирський, Віталій Нахманович, Олександр Пасхавер, Йоханан Петровський-Штерн, Анатолій Подольський, Віталій Портников, Сергій Тихий, Броніслав Тутельман, Артур Фредекінд, Натан Хазін, Борис Херсонський, Ашер Йосеф Черкаський, Велвл Чернін.


ЗВЕРНЕННЯ  УКРАЇНСЬКИХ  ЄВРЕЇВ

ДО  ГРОМАДЯНСЬКОГО  СУСПІЛЬСТВА  УКРАЇНИ

Ми, українські євреї, ті, хто ототожнює себе з демократичним європейським майбутнім України, хто пліч-о-пліч із побратимами з інших етносів впродовж 30 років незалежності підтримував прагнення України до демократії та справедливості, розбудовував і захищав Україну на майданах, на фронті проти російської аґресії, у волонтерському русі та у громадському просторі (морально, матеріально й особистою участю), звертаємося до всіх небайдужих громадян та організацій, членами яких вони є, із закликом підтримати український проект комплексної меморіалізації Бабиного Яру, розроблений українськими істориками за дорученням Кабінету міністрів України. Не можна допустити, щоб десятки тисяч єврейських та неєврейських жертв Бабиного Яру навіть через 80 років після страшної смерті стали заручниками й знаряддям російської пропаганди проти України.

Зараз на території Бабиного Яру та його околиць існує понад 30 пам’ятних і меморіальних знаків, які, на жаль, досі не поєднані у спільний меморіальний простір. Попри це, у свідомості пересічних пострадянських громадян та у широкому міжнародному загалі пам’ять Бабиного Яру залишається нібито майже ніяк не відзначеною. На жаль, Україна за роки незалежності не спромоглася серед іншого гідно вшанувати пам’ять десятків тисяч своїх закатованих співгромадян-євреїв і не євреїв. А відсутність меморіального простору та належного музейного центру лише підсилює відчуття державної безпорадності.

Така слабкість є відбитком загальної недостатньої уваги держави до становлення української політики пам’яті – важливої складової існування та сприйняття України як дійсно самостійної й незалежної держави, що вкорінена у світову історію, а не є випадковим уламком російсько-радянської імперії, який ласкою або силою можна й треба повернути назад. Саме тому ми і звертаємось із цим закликом не до влади, а до громадянського суспільства, яке, на наше переконання, є надійнішим чинником цивілізованого майбутнього України.

Від самого початку державної незалежності України ми спостерігаємо, як передусім Росія, а також деякі інші країни намагаються стати арбітрами у нашій історії, питаннях української політики пам’яті. Подібне втручання у внутрішні справи України неприпустиме, бо це призвело б до загрози втрати Україною своєї державної суб’єктності.

На цьому тлі поява двох окремих проектів меморіалізації Бабиного Яру – українського та російського – стала потужним чинником продовження ідеологічного протистояння старої – євразійської, постімперської позиції та нової – української, проєвропейської. Саме тому ми неприємно здивовані відкритою підтримкою, яку надав чинний президент України Володимир Зеленський саме російському проекту.

Цей проект запропоновано та фінансується російськими мільярдерами, при цьому нав’язливо підкреслюється їхнє єврейське походження. Також педалюється те, що вони є уродженцями України, останнім часом їх навіть називають «українсько-єврейськими» (а чому б не британськими – за місцем нинішнього проживання одного з них). Таким чином старанно маскується факт їхньої абсолютної афільованості з Росією і особисто з Путіним.

Поява російського проекту була розіграна як улюблена путінськими пропагандистами «многоходовочка», аби загнати Україну у цугцванґ –  певний стан «мовою» шахів, коли кожен хід веде до погіршення ситуації й програшу. Якщо цей проект буде втілено, це не лише продемонструє всьому світові, що Україна нібито нездатна гідно вшанувати пам’ять єврейських і не єврейських жертв Другої світової війни, а сам проект стане потужним знаряддям російської пропаганди, що намагається представити українців як радикальних націоналістів та антисемітів. Якщо ж ні – це буде подано як «доказ антисемітизму» України, яка не дозволила вшанувати пам’ять жертв Голокосту. Тому поява й втілення українського, державного проекту при підтримці українського громадянського суспільства ламає цю путінську гру.

Суттєві відмінності двох проектів не є тільки проявами принципових відмінностей української та російської політик пам’яті чи різними поглядами російських та українських істориків на трагічні події минулих сторіч, зокрема двадцятого. Лише один, але гострий приклад цієї різниці: попри декларації щодо збереження пам’яті про загиблих євреїв, російський проект планує будівництво музею саме на місці зруйнованих в радянські часи єврейського та караїмського цвинтарів. Український проект, на відміну від російського, дуже делікатно ставиться до питань єврейської релігії та традиції. Він категорично заперечує можливість будівництва на місцях поховань, розстрілів і спалення останків закатованих людей. В цьому проявляється дієва українська повага до одного з наріжних каменів юдейської традиції.

Звертаючись до громадянського суспільства, ми, українські євреї, закликаємо сприймати Голокост і зокрема трагедію Бабиного Яру не лише єврейськими трагедіями, але частинами української історії та української політики пам’яті, як Голодомор і депортація кримських татар, сталінські репресії 1920-1950-х років. Ми добре пам’ятаємо, що наприкінці тоталітарного терміну нашої спільної історії та на початку відродження національно-демократичних рухів українців і євреїв у середині минулого сторіччя, саме Бабин Яр став тим місцем, де зустрілися активісти згаданих вище рухів і знайшли спільну мову. Координація дій та союзницьке об’єднання єврейського руху з українським національно-демократичним і правозахисним рухами стали символами кінця комуністичної імперії.

Для нас боротьба за належне вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру є актом сумління і, водночас, національним і громадянським обов’язком. Ми вважаємо, що саме український проект меморіалізації Бабиного Яру, який поєднує вшанування жертв Голокосту з іншими, неєврейськими жертвами, включає пам’ять про єврейську трагедію в суцільний історичний контекст і робить її невід’ємною часткою загальноукраїнської історичної пам’яті, має бути втілений у цьому трагічному просторі.

1

Ігор Аврущенко

Ізраїль

2

Галина Акерман

Франція

3

Самуіл Акерман

Франція

4

Олена Андронатій

Україна

5

Наталія Бакуліна

Україна

6

Марк Бєлорусець

Україна

7

Леонід Белянський

Україна

8

Меєр Бірман

США

9

Сіма Бірман

США

10

Валерія Богуславська

Україна

11

Євгенія Богуславська

Україна

12

Володимир Бойко

Ізраїль

13

Ірина Бойко

Ізраїль

14

Регіна Брагіна

Ізраїль

15

Людмила Брагінська

Україна

16

Борис Брікер

США

17

Роман Бронфман

Ізраїль

18

Петро Бульковштейн

Ізраїль

19

Леонід Вайденфельд

Україна

20

Віра Вайсберг

Німеччина

21

Матвій Вайсберг

Україна

22

Михайло Ваксман

Україна

23

Леонід Варенгаупт

Україна

24

Михайло Вейсберг

Україна

25

Олександр Верхман

Україна

26

Ігор Винокуров

Україна

27

Анатолій Вишевський

Чехія

28

Ілля Вишевський

США

29

Марат Вишневий

Україна

30

Карл Волох

Україна-Ізраїль

31

Вікторія Гаркаві

США

32

Тетяна Гельфер

США

33

Галина Герцік

Ізраїль

34

Григорій Гінчерман

США

35

Олександр Гінчерман

США

36

Михайло Гершензон

Україна

37

Семен Глузман

Україна

38

Леонід Гольберг

Україна

39

Роза Гольденберг

США

40

Юхим Гольденберг

США

41

Павло Гольдін

Україна

42

Ігор Гольфман

Україна

43

Максим Гон

Україна

44

Георгій Готсдінер

Ізраїль

45

Вікторія Гофштейн

Ізраїль

46

Даніїл Гребень

Україна

47

Євген Гребень

Україна

48

Сергій Гребень

Україна

49

Ілля Грутман

Німеччина

50

Олена Гудім

Україна

51

Леонід Гурвіц

США

52

Ада Даль

Україна

53

Олена Дамбінова

Ізраїль

54

Олексій Дармодехін

Україна

55

Анатолій Дермайнер

Ізраїль

56

Ганна Дермайнер

Ізраїль

57

Алла Джейкобсон

США

58

Бенджамін Джейкобсон

США

59

Олена Добровинська

Німеччина

60

Генадій Добровинський

Німеччина

61

Анна Додзюк

Польща

62

Олена Дубовенко

США

63

Георгій Духовичний

Україна

64

Олександр Єлісаветський

Україна

65

Алла Заманська

Україна

66

Олена Заславська

Україна

67

Олексій Заславський

Україна

68

Борис Захаров

Україна

69

Євген Захаров

Україна

70

Ірма Землеруб

Ізраїль

71

Йосиф Зісельс

Україна

72

Давид Калеко

Україна

73

Тетяна Каспер

Україна

74

Гета Квят

Ізраїль

75

Ігор Керезь

Україна

76

Борис Кімельфельд

Ізраїль

77

Дмитро Кімельфельд

Ізраїль

78

Ірина Климова

Україна

79

Дмитро Кляйн

Німеччина

80

Олена Кляйн

Німеччина

81

рав Іцхак Козлов

Україна

82

рав Моше Колєснік

Україна

83

Алла Коломієць

Україна

84

Віра Комська

Ізраїль

85

Юрій Корогодський

Україна

86

Херард фон Коутен

Нідерланди

87

Кіра Крейдерман

Україна

88

Аліна Лабізон

США

89

Олександр Лабізон

США

90

Віктор Левін

Ізраїль

91

Марк Левін

Ізраїль

92

Сергій Лейвіков

Україна

93

Людмила Лелчитська

США

94

Світлана Лещинська

Ізраїль

95

Анатолій Лещинський

Ізраїль

96

Даніель Лещінський

Ізраїль

97

Дмитро Лещинський

Ізраїль

98

Ольга Лімонова

Україна

99

Рафаїл Літвін

Україна

100

В'ячеслав Ліхачов

Україна

101

Тимур Литовченко

Україна

102

Жанна Литовченко

Україна

103

Єфім Меламед

Україна

104

Броніслав Міцель

США

105

Маргаріта Міцель

США

106

Михайло Міцель

США

107

Ізабела Мирошник

США

108

Олег Мирошник

США

109

Олександр Мирошник

США

110

Євген Монастирський

Україна

111

Олександр Назар

Україна

112

Віталій Нахманович

Україна

113

Галина Нахманович

Україна

114

Ганна Некрасова

Україна

115

Майкл Ногін

США

116

Ольга Ногіна

США

117

Михайло Ордовский

Россия

118

Григорій Палант

США

119

Ольга Палант

США

120

Ірина Палатник

США

121

Михайло Палатник

США

122

Олександр Пасхавер

США

123

Йоханан Петровський-Штерн

США

124

Анатолій Подольський

Україна

125

Володимир Покидайло

Україна

126

Віталий Портников

Україна

127

Андрій Семенов

Німеччина

128

Катерина Рапай

Украина

129

Ростислав Розенберг

Німеччина

130

Аркадій Ромм

Україна

131

Едуард Рубен

Ізраїль

132

Ольга Рубен

Ізраїль

133

Олег Сінельников

Україна

134

Олена Сіндеєва

Росія

135

Людмила Сокольська

Німеччина

136

Олександра Соміш

Україна

137

Роман Спектор

Росія

138

Ганна Степанова

Ізраїль

139

Олександра Супряженко

Україна

140

Сергій Тихий

Україна

141

Валентина Томіліна

Ізраїль

142

Алла Тульчинська

США

143

Юхим Тульчинський

США

144

Броніслав Тутельман

Україна

145

Євген Фарбер

Ізраїль

146

Артем Федорчук

Ізраїль

147

Вадим Фельдман

США

148

Лев Філіпов

Канада

149

Ієхіель Фішзон

Ізраїль

150

Мір'ям Фішзон

Ізраїль

151

Артур Фредекінд

Німеччина

152

Натан Хазін

Україна

153

Галина Хараз

Ізраїль

154

Людмила Херсонська

Україна

155

Борис Херсонський

Україна

156

Володимир Цаур

США

157

Сергій Черепанов

Україна

158

Ашер Йосиф Черкаський

Україна

159

Велвл Чернін

Ізраїль

160

Євген Швєдков

Україна

161

Володимир Шнітер

США

162

Лариса Шнітер

США

163

Алла Шпіцбург

США

164

Борис Штівельман

Ізраїль

165

Ернст Шульман

Ізраїль

166

Інна Шульман

Ізраїль

167

Марат Янкулін

Німеччина

168 Марина Захарова Україна
169 Софія Перлін США
170 Ріва Фукс Ізраїль
171 Ендрю Андерсен Канада
172 Вікторія Барановська Німеччина
173 Генадій Бойко Україна
174 Ірина Вайман Бельгія
175 Едуард Волошин Україна
176 Роман Гардашук Україна
177 Григорій Гейбер Ізраїль
178 Алік Гомельський Канада
179 Ілля Гребень Україна
180 Михайло Гутман Україна
181 Олена Гутман Україна
182 Алекс Драчук Ізраїль
183 Лілія Дубинська Україна
184 Дмитро Ейдельштейн Україна
185 Аркадій Заславський Україна
186 А. Зінченко США
187 Наталія Зубкова США
188 Яна Каган Ізраїль
189 Володимир Камінський США
190 Олена Кіріна Ізраїль
191 Олег Кривицький Україна
192 Еміль Крупник Україна
193 Дора Лорен США
194 Євгенія Левченко (Лидерман) США
195 Інна Лисяна Україна
196 Вадим Локтєв Україна
197 Ілля Лопатинський Україна
198 Аріель Лотоцький Ізраїль
199 А. Лоскутов Україна
200 Віктор Мазураш Україна
201 Люда Маклер Ізраїль
202 Юрій Марьямов США
203 Йосип Мільштейн Україна
204 Михайло Назаренко Україна
205 Анна Невзліна Ізраїль
206 Леон Нугер США
207 Богдан Нюнькін Україна
208 Андрій Оленчик Україна
209 Ярослав Петраковський Україна
210 Світлана Піддубна Україна
211 Костянтин Попандопуло Україна
212 Олена Пригова США
213 Яна Ратман США
214 Євген Реутт Ізраїль
215 Сергій Рябченко Україна
216 Юлія Скубій Україна
217 Михайло Соболєв Україна
218 Марина Солодка Україна
219 Михайло Сорокін Україна
220 Ольга Сташенко Україна
221 Вікторія Таранова Канада
222 Тетяна Тіщенко Україна
223 Влада Ткач Німеччина
224 Тетяна Файнгольд Україна-Ізраїль
225 Павло Фердман Україна
226 Хаім Фрідланд Канада
227 Алон Харат Ізраїль
228 Артем Черкашин Україна
229 Віктор Черкашин Україна
230 Анастасія Черкашина Україна
231 Вероніка Черкашина Німеччина
232 Єва Черкашина Україна
233 Суламіта Черкашина Україна
234 Борис Черний Франція
235 Наталія Шагалова Україна
236 Олег Шилюк Україна
237 Ганна Шустіна Україна
238 Ярослав Юрчишин Україна
239 Володимир Ящук Україна
240 Євген Ігнатович Україна
241 Сергій Овчарук Велика Британія
242 Марк Зельдин Україна
243 Альберт Городницкий

Ізраїль

244

Наталія Бедь Україна
245 Сергій Верютін Україна
246 Євген Вілінський Україна
247 Олександр Галкін Україна
248 Олена Гарбуз Україна
249 Юрій Гельфат Україна
250 Юлія Гершунська США
251 Леонора Гохлернер Україна
252 Вадим Гуторов Україна
253 Валерій Даніленко Україна
254 Борис Зобін Ізраїль
255 Аліна Зобіна Ізраїль
256 Євген Ігнатович Україна
257 Тетяна Капінус Україна
258 Станіслав Карлін Україна
259 Вадим Котляр Україна
260 Борис Крупко Ізраїль
261 Розалия Крупко Ізраїль
262 Марія Кучеренко Україна
263 Ілля Лінков Україна
264 Неллі Максимчук Україна
265 Валерій Марченко Україна
266 Володимир Недокіс Україна
267 Яків Перепел Ізраїль
269 В. Прилукін Україна
270 Алекс Розман Ізраїль
271 Вадим Розой Ізраїль
272 Ольга Сімонова Україна
273 Богдан Слабий США
274 Станіслав Степанчук Україна
275 В. Сухоцький Україна
276 Мария Терехова Ізраїль
277 В. Халін США
277 Наталія Бабенко Україна
278 Олег Бабенко Україна
279 Микола Бєников Ізраїль
280 Анна Ганнопольська Ізраїль
281 Ірена Горлінська Україна
282 Олександр Железняк Україна
283 Ганна Iсаров Ізраїль
284 Давид Крученицький Ізраїль
285 Олена Лебедєва Україна
286 Анна Ленчовська Україна
287 Юрій Любарський Ізраїль
288 Олександр Марховський Ізраїль
289 Борис Немировський Німеччина
290 Василь Олексюк Ізраїль
291 Давид Резницький Україна
292 Вадим Соколов Ізраїль
293 Сергій Усенко Україна
294 Олена Бродська Україна
295 Володимир Вайнер Ізраїль
296 Григорій Гейбер  Ізраїль
297 Сергій Голубовський Україна
298 Галина Горенко Україна
299 Варвара Дерев‘янко Ізраїль
300 Олександр Дуднік  Україна
301 Олександр Єременко США
302 Наталія Зузук  Франція
303 Олександр Кононов Німеччина
304 Мила Ландау США
305 Світлана Мириленко  Україна
306 Інна Нестеренко Ізраїль
307 Валентина Панчук Україна
308 Артем Поляк Україна-Польща
309 Ірина Ричкова Німеччина
310 Дмитро Соболєв  Україна-Німеччина
311 Євген Сурдутович США
312 Еліягу Тригуб Ізраїль
313 Олександр Тягло США
314 Ілля Шпільський Україна
315 Ася Шумяцька Україна
316 Віктор Перебенесюк  Україна
317 Людмила Гридіна  Україна
318 Лора Білоус  Україна
319 Виктор Фурман Ізраїль
320 Дмитро Юрінов Україна
321 Яков Гершкович  Україна
322 Людмила Сасіна-Файнштейн Україна-США
323 Єлізавета Матюшенко Україна
324 Дана Пінчевська Україна
325 Юрій Шанайда Україна
326 Вадим Алцкан США
327 Ольга Венгер Україна
328 Юлія Гомберг Україна
329 О. Пойлішер США
330 Михайло Ратинський Ізраїль
331 Абрам Торпусман Ізраїль
332 Артем Крайс США
333 Річардас Москус Литва
334 Іваненко Володимир  Україна
335 Фішель Гдалия  США

Шановні українські євреї!

У якій країні ви б не жили, якщо у вас, хоч би частково, присутнє самоусвідомлення себе українськими євреями, ви можете приєднатися до цього Звернення, якщо заповните форму, яка додається до цього:

Газета: 
Рубрика: