Публіка виявляє ненаситну цікавість до всього, за винятком того, що дійсно варто знати.
Оскар Уайльд, видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст

Україна в реальному «штормі»

Як Володимиру Зеленському уникнути помилок минулого в контексті американського візиту і передвиборчого скандалу в США
24 вересня, 2019 - 18:39
ФОТО РЕЙТЕР

25 вересня у президента України Володимира Зеленського буде непросте «випробування» — особиста перша зустріч з лідером найпотужнішої країни у світі, президентом Дональдом Трампом.

І це обумовлено, перш за все, інформаційним бумом, що виник в американській пресі, під час другої телефонної розмови Трамп вісім разів просив Зеленського зайнятись розслідуванням щодо ексвіцепрезидента США Джозефа Байдена та його сина Хантера. Нагадаємо, що за часів президентства Барака Обами Джо Байден курирував українські питання. Водночас його син — Хантер Байден — входив до Ради директорів української газовидобувної компанії Burisma.

РОЗМОВА ТРАМПА І ЗЕЛЕНСЬКОГО ТА ДЖО БАЙДЕН

Згодом у численних відповідях медіа американський президент заявив, що у нього була дружня розмова з новим українським президентом. Він також послався на слова міністра закордонних справ України Вадима Пристайка, який в інтерв’ю українським ЗМІ зазначив, що розмова між главами держав була чудова і не було ніякого тиску з боку глави Білого дому щодо президента України.

Однак Трамп (у властивій йому манері) при цьому заявив наступне: «Джо Байден зробив дуже ганебну річ. А потім він сказав, що ніколи не говорив зі своїм сином. Хтось в це повірив? Але тоді він також сказав задовго до цього, що говорив зі своїм сином. Тобто він збрехав знову. Але він сказав, що не віддасть, як я розумію, мільярди доларів Україні, якщо тільки там не звільнять прокурора, який розглядає справу його сина і компанії його сина, компанії, з якою працював його син, і це дуже ганебна річ. І я не хочу нашкодити Байдену [...]. Він сказав дуже дурну річ».

«МОЖЕ, ВИ ЇЇ (СТЕНОГРАМУ) ПОБАЧИТЕ, А МОЖЕ, НІ»

Як відомо, ця заява викликала великий резонас у США, зокрема, серед демократів. І Байден, який є провідним кандидатом, хто змагатиметься наступного року з Трампом на президентських виборах, виступив з вимогою опублікувати стенограму телефонної розмови Трампа з Володимиром Зеленським. На що нинішній господар Білого дому відреагував наступним чином: «Це була дуже хороша розмова. Сподіваюсь, ви її побачите, сподіваюсь, ви побачите її незабаром», — сказав президент США. Водночас він додав: «Може, ви її (стенограму) побачите, а може, ні. Залежно від того, що ми захочемо зробити».

«НАШОМУ ПРЕЗИДЕНТУ ДОВЕДЕТЬСЯ ЗАЙНЯТИСЬ СЕРФІНГОМ...»

Напередодні президентських виборів у США Україна фактично опинилася втягнутою у передвиборчу кампанію. Деякі експерти кажуть, що цього разу від України дійсно може залежати доля президентських виборів в США. Це у випадку, якщо українська влада розпочне розслідування щодо Байдена. Але це не означає автоматично програш ексвіцепрезидента, більше того, може навпаки посприяти його обранню на посаду глави держави.

Як зазначив один з колишніх міністрів закордонних справ України, зважаючи, що на Україну сунеться «водяна лавина», яку не зупинити, нашому президенту доведеться зайнятись серфінгом. І справді на зустрічі двох президентів буде обговорюватись багато важливих питань, але для Трампа найголовнішим буде саме питання щодо Байдена, бо нинішній глава Білого дому хоче переобратися на другий термін, бачачи в ексвіцепрезиденті США найбільшу загрозу.

Напередодні зустрічі практично всі американські експерти відмовляються коментувати чи давати прогнози щодо результатів зустрічі Зеленського з Трампом. Один із них зазначив, «рано робити якісь припущення, зважаючи на мінливий характер Трампа, ніхто не знає, що може трапитись».

«ВИ — НАШІ НАЙКРАЩІ ДИПЛОМАТИ, ВИ СПРАВДІ НАШІ ЛОБІСТИ»

Наразі можна відзначити, що Президент України Володимир Зеленський, який 23 вересня прибув до США для участі в 74-й сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН) практично з трапу літака вирушив на зустріч з українською діаспорою у США Українському інституті Америки. Президент подякував представникам української громади за підтримку України. «Ви — наші найкращі дипломати, ви справді наші лобісти. Ви захищаєте наш суверенітет, територіальну цілісність тут, у США, та в усьому світі. Ми вам дуже вдячні», — цитує Зеленського пресслужба Офісу Президента.

ЗУСТРІЧ З ДІАСПОРОЮ В НЬЮ-ЙОРКУ. 23 ВЕРЕСНЯ 2019 р. / ФОТО РЕЙТЕР

«Зустріч була дуже позитивною, — коментує «Дню» Андрій ДобрянСЬкий, представник Українського конгресового комітету Америки. — І президент, і громада насолоджувались розмовою. Мені наперед сказали, що президент дасть відповідь на два-три запитання. Але він на цьому не зупинився і дав відповідь на шість запитань. Крім того, люди були за межами приміщення, сподіваючись просто побачити президента, а він відкрив двері й дозволив усім приєднатися до дискусій. Президент Зеленський також розповів про важливість повернення Криму під український контроль, отримавши запитання від кримських татар. Він також зазначив, що плани адміністрації щодо розширення доступу діаспори до громадянства ще не готові для запровадження, але, як він пообіцяв раніше, ми почуємо деталі, як тільки такі плани будуть готовими для реалізації. Що стосується зустрічі Зеленського з Трампом, то діаспора хоче, щоб президенти зустрічались один з одним не один раз. Нам добре відомо, що президент США повинен був зустрітися з президентом України у Варшаві, до того, як взагалі цю поїздку було скасовано. Так само, як і наш акцент у розмовах з конгресменами та сенаторами полягає в тому, щоб вони відвідували Україну, і президент Трамп, і президент Зеленський є сумлінними та привабливими особистостями. Чим більше ми працюємо над тим, щоб вони опинились в одній кімнаті — тут, в ООН, а потім у Білому домі — тим більше шансів, що лише допоможе робочим відносинам наших двох країн».

ОЧІКУВАННЯ ВІД ЗУСТРІЧІ З ТРАМПОМ

Під час зустрічі з представниками української громади у США Президент України висловив сподівання: «Я думаю, що у нас буде предметна, потужна зустріч», — зазначив Зеленський. Він також  наголосив, що Україні потрібна підтримка Сполучених Штатів. Володимир Зеленський висловив сподівання, що зустріч у «нормандському форматі» відбудеться найближчим часом і що на ній йтиметься про конкретні питання. «Ми хочемо з цієї зустрічі вийти з певними результатами про конкретні терміни припинення війни та повернення наших територій. Ми в це віримо, дуже цього хочемо і намагатимемося все це зробити», — наголосив Зеленський.

Нагадаємо, що у вересні президент США Дональд Трамп заявив про свою готовність приєднатися до переговорів у «нормандському форматі» щодо вирішення конфлікту на Донбасі.

Завтра ввечері всі ми знатимемо результати розмови президента Зеленського з главою Білого дому Трампом і сподіваємось, що вона буде успішною і підтримка Сполученими Штатами України, яка протистоїть російській агресії, лише збільшиться.

«НАМ НЕ ВАРТО ВЗАГАЛІ ВТЯГУВАТИСЯ В ЦЮ ІСТОРІЮ....»

Україна опинилася в епіцентрі реального шторму. І пов’язано це не лише з американськими виборами. Проблема має свою тяглість та історію. 2016-го сталася дуже показовою історія, коли українська влада під час американських президентських виборів фактично відкрито поставила на кандидатку від демократів Гілларі Клінтон. Але промахнулася. Виграв республіканець Дональд Трамп. Пізніше в американських ЗМІ з’явилася інформація відносно фонду Клінтонів, одним з основних донорів якого виявився український олігарх Віктор Пінчук. Останній також відомий тим, що щорічно проводить в Україні Ялтинський форум (YES), куди запрошуються не тільки українські політики, експерти, громадські діячі, журналісти, а й іноземні віп-гості. Серед них у різні роки були Білл Клінтон та Гілларі Клінтон, або наприклад Тоні Блер. Цього року гостею заходу Кучми-Пінчука стала головна героїня відомого американського телесеріалу «Картковий будинок» Клер Андервуд, роль якої зіграла актриса Робін Райт. А 2016-го в гостях YES вже встиг побувати головний герой цього серіалу Френк Андервуд (роль зіграв актор Кевін Спейсі).

Сталося так, що українська зовнішня політика, зокрема на американському напрямку, фактично була віддана на відкуп одному олігархічному клану. 2016-й рік показав, що тодішня влада на чолі з Петром Порошенком і взагалі країна стали заручником такої політики, а тому суттєво втратила. Це помилки з нещодавнього минулого, які нова влада, зокрема президент Володимир Зеленський (цього року також сходив на Ялтинський форум), мають врахувати.

«Якщо ми не хочемо опинитися в ситуації, дзеркально відображає той ідіотизм, в який ми потрапили під час виборів 2016 року, нам не варто взагалі втягуватися в цю історію, — пише у себе на ФБ експерт із Українського інституту майбутнього Ілія Куса. — Володимиру Зеленському, якщо він, звичайно, не вирішив повторити всі «подвиги» Петра Порошенка, потрібно максимально відсторонитися від будь-яких зобов’язань, обіцянок і просто декларацій щодо баттла Трамп-Байден. В іншому випадку: — ми посваримося з демократами (які можуть перемогти); — ми навряд чи щось отримаємо від Трампа (який нічого не обіцяв); — ми посваримося з істеблішментом і Конгресом (де демократи вирішують); — ми завоюємо репутацію країни-розсадника компромату і «брудної білизни» політиків; — ми станемо ще одним державою, яке «втручається у вибори» в США, нічим не краща за Росію».

Щоб уникнути помилок минулого, новій владі потрібно, як неодноразово писав «День», «націоналізувати» зовнішню політику і продемонструвати, що вони дійсно «нові», а не ті, хто продовжують користуватися послугами старого клану Кучми-Пінчука. Політична біографія попередніх президентів якраз показує, що такий шлях, поки домінуючий клан залишається на плаву, веде до політичних поразок.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: