Існування нації спирається на свідому волю її членів.
Іван Лисяк-Рудницький, історик, публіцист, педагог, дослідник української суспільно-політичної думки

«Заборонений прийом»

У парламенті вимагають скасувати абонплату за газ
4 квітня, 2017 - 10:46
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Запровадження в Україні абонплати за доставку та розподіл природного газу побутовим споживачам може стати каталізатором сплеску протестного руху. Учора перші його хвилі стрясали погоджувальну раду керівників фракцій, комітетів і груп Верховної Ради. «Радикальна партія вимагає завтра першим питанням розглянути, викликати для звіту до парламенту відповідно до нового закону про НКРЕКП, голову НКРЕКП — він має до 1 квітня відзвітувати. Завтра Вовка першим питанням — зі звітом до парламенту, щоб пояснив, з чого рахують тарифи», — заявив керівник фракції Радикальної партії Олег ЛЯШКО на засіданні погоджувальної ради. «Якщо нас сьогодні не повідомлять, що завтра Вовк у парламенті звітуватиме перед українцями, ми завтра блокуємо парламентську трибуну», — заявив Ляшко і закликав колег по парламенту з фракцій «Самопоміч» та «Батьківщина» приєднатися до блокування.

Якщо не до блокування, то до протестів проти абонплати за труби легко й без домовленостей приєдналася парламентська фракція «Народний фронт». У фракції заявляють, що НКРЕКП має негайно анулювати рішення про запровадження щомісячної абонплати. «Якщо НКРЕКП не змінить свою проолігархічну політику, «Народний фронт» ініціюватиме рішення про повне оновлення цієї нацкомісії», — заявив керівник фракції «Народний фронт» Максим БУРБАК на погоджувальній раді. За його словами, «Народний фронт» наполягає на тому, щоб рішення НКРЕКП були вивчені щодо дій на користь керівників колишнього «РосУкрЕнерго».

 Щоправда, у НКРЕКП знайшлися захисники. «Що стосується політичної мотивації цього питання і цього рішення НКРЕКП: по-перше, комісія виконує цим закон «Про ринок природного газу», — сказала, виступаючи на погоджувальній раді, заступник глави фракції БПП Ірина ЛУЦЕНКО, — друга причина — у впровадженні європейських правил, адже розділення плати за газ і абонплати є загальноєвропейською практикою. І найголовніше — звертаю вашу увагу, рішення про розділення плати за газ і абонплати значно поліпшує наші шанси в Стокгольмському арбітражі».

Луценко додала, що в результаті у транзитній суперечці Україна може відсудити у «Газпрому» $12—20 мільярдів. «Чи не тому сполохалися наші українські політики, які свого часу заробляли мільярди доларів на співпраці з російським монополістом. Може, їх найбільше непокоїть, що «Газпром» може втратити $12—20 мільярдів?» — звинуватила вона колег по парламенту, а також прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Глава українського уряду напередодні різко засудив збільшення плати за газ для населення після запровадження абонентної плати і вимагає від НКРЕКП переглянути відповідне рішення. Прем’єр назвав нове підвищення газових цін неприпустимим.

Але, на думку Луценко, в результаті реалізації рішення НКРЕКП плата за розподіл газу збільшиться лише для 4% абонентів у межах 50 гривень, і ця сума буде компенсована за рахунок зменшення інших тарифів на комунальні послуги для таких споживачів. Луценко не сказала, звідки у неї такі дані, і не назвала інших тарифів, які можуть бути зменшені тим, хто постраждає через запровадження абонплати. Можливо, заступник глави фракції встигла зв’язатися з незалежною НКРЕКП і поставити їй відповідні завдання?

Хоч би як там було, глава НКРЕКП оперативно відгукнувся у «Фейсбуці» на обурення додатковими тарифами. «Уже два роки Кабмін регулює кінцеву ціну на природний газ для потреб населення й виробництва теплової енергії для потреб населення шляхом покладання спеціальних обов’язків... НКРЕКП звернеться до Кабміну з пропозицією забезпечити непідвищення загального рахунку (кінцевої ціни) для населення», — пообіцяв він, але при цьому підкреслив, що з переходом на абонплату для 54% абонентів загальна платіжка, навпаки, зменшиться. Спасибі, добродійнику!

Нагадаємо, що за оцінкою заступника начальника департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України» Олексія ХАБАТЮКА, запровадження розрахованих НКРЕКП ставок абонентської плати за розподіл газу веде до подорожчання відповідних послуг у діапазоні від 1,5 до 20 разів. Перш за все, збільшення, на його думку, торкнеться споживачів, які використовують газ лише при приготуванні їжі. Особливо постраждають малосімейні (одна-дві особи).

Але з погляду економіки й досвіду Євросоюзу газова абонплата нашій країні потрібна. А хіба не потрібна ще й зарплата, як у Європі? Невипадково борги за комунальні послуги в країні вже досягли 26 мільярдів гривень. Що буде далі? Чи морально добивати споживачів, причому головним чином пенсіонерів, фактично, ще одним податком майже одразу після того як були різко підвищені ціни на газ, тепло, гарячу й холодну воду та електроенергію? І чому повинні сплачувати цей податок і ті сільські жителі, які не за державний, а за свій рахунок прокладали газові мережі до будинків?

Відповіді на багато питань детально розписала «Дню» громадська організація «Публічний аудит». Її експерти підрахували, що тепер абонплата може від півтора до дев’яти разів перевищувати вартість використаного газу. Наприклад, раніше споживач спалював п’ять кубометрів газу за місяць. За це він мав сплатити 34,4 гривні, з яких 3,65 гривні за транспортування та розподіл.

Після нововведення НКРЕКП за ці ж 5 кубометрів газу (за наявності лічильника G1,6) він сплатить 30 гривень за сам газ і від 24,3 гривні до 170,9 гривні становилиме абонплата. З лічильником G2,5 — ті ж 30 гривень за сам газ і від 38,82 до 272,68 гривні (залежно від регіону) — за транспортування й розподіл. До того ж на абонплату не буде субсидії, оскільки її сьогодні немає у списку послуг, що компенсуються урядом.

«Слід розуміти, що абонплата залежить не від фактично використаного газу, а лише від потужності лічильника та тарифу, встановленого конкретному газорозподільному підприємству, — розповідають у «Публічному аудиті». «Найвідчутніше це вдарить по споживачах, які мають газові плити та використовують незначні обсяги газу», — пояснює провідний аналітик ГО Тарас ГАЛАЙДА.

За його словами, сьогодні підприємства, що використовують газорозподільні мережі, не платять державі за користування ними, хоча раніше планувалося запровадити таку оплату. Тепер на побутових споживачів навісили абонплату, що в сумі становитиме 1,8—2,4 мільярда гривень на рік. Нерівний рахунок, вам не здається?», — запитує керівник «Публічному аудиту» Максим ГОЛЬДАРБ.

Експерти організації зазначають, що споживачеві доведеться платити за розподіл газу так, ніби він спалюється в його плиті всі 24 години на добу в максимально можливому обсязі. Розмір оплати залежатиме від наявності й потужності газового лічильника: чим він потужніший, тим більшою буде платіжка. Наприклад, при використанні лічильника G1,6, незважаючи на незначний обсяг споживання газу власниками плит (4—6 кубометрів на місяць), абонплата розраховуватиметься, виходячи з максимальної місячної пропускної спроможності лічильника — 1830 кубів. Якщо у вас лічильник G2,5 (максимальна потужність — чотири куби на годину), то розмір абонплати розраховуватиметься з максимальної місячної пропускної спроможності у 2920 кубів.

Тарифи для газорозподільних організацій розраховані з урахуванням середнього рівня рентабельності в 3,1%. Найнижчий встановлений для ПАТ «Тернопільміськгаз» — 0,01108 гривні за кубометр на годину (без ПДВ), найвищий — для ТОВ «Газпостачсервіс» — 0,07782 гривні за кубометр на годину (без ПДВ). Як бачимо, різниця істотна — у сім разів.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: