Легенди бувають правдивіші за історію.
Павло Загребельний, український письменник, журналіст, політичний та громадський діяч

Зондаж від агресора

Що означає виступ російського експерта щодо необхідності застосувати проти України «сирійський сценарій»
23 грудня, 2016 - 13:39
ФОТО REUTERS

От ми й дочекались, як зараз модно казати, «сигналу». Причому вельми серйозного й гучного. Це не якісь хамські словеса з вуст Жириновського чи Лимонова. Це — розважливий виступ солідного науковця, який змальовує оптимальний план дій Кремля на українському фронті. На його думку (з якою охочі можуть познайомитися в оригіналі за цим посиланням), Росії найближчим часом варто вдатися до «сирійського сценарію» на Донбасі, застосувавши авіацію, крилаті ракети і далекобійні системи, а почавши з Донбасу, поширити це на всю Україну...

Ідеться про публічний виступ доктора філософії Михайла Александрова, провідного експерта Центру військово-політичних досліджень добре знаного у світі Московського державного інституту міжнародних відносин, що традиційно «кує кадри» для зовнішньополітичних структур Росії. Ось що сказав російський науковець (його виступ почищений тут від повторів і суто розмовних зворотів): «Нам треба використати момент, коли перемир’я повномасштабно буде порушено українською стороною. Як тільки вони порушать це перемир’я, повинен початися повномасштабний наступ військ Донбасу, підтриманий нашою авіацією і далекобійними системами, тобто ракетними системами, крилатими ракетами, ракетами «Іскандер» і авіацією. Ну, фактично, сирійський варіант, коли буде знищена основна військова інфраструктура України: центр зв’язку, управління, система ППО, важке озброєння».

Наступним кроком, на думку російського експерта, має стати зачищення Донбасу від залишків Збройних сил України. «На знищені позиції, там, де залишилася одна піхота в основному з легким озброєнням, будуть висуватися війська Донбасу, які будуть зачищати їх просто вже від залишків Збройних сил України. Я думаю, як тільки почнеться ця операція, звільняться — Донецька, Луганська, Харківська області, й потім український режим уже посиплеться в цих умовах, тому що інші регіони не будуть цю владу визнавати. Україна — багата територія: там чимало промислових підприємств, які й для нашої промисловості потрібні. Завод «Мотор Січ», досі не можемо налагодити виробництво деяких двигунів для вертольотів... — зайві потужності нам не завадять. Суднобудівна промисловість, інфраструктура залізнична... Ми в економічному плані тільки виграємо», — безапеляційно заявив Александров. І далі він розказав телеглядачам, як повстануть регіони проти Києва, як зміниться в Україні влада, оскільки в країні достатньо проросійських сил, як будуть сформовані нові збройні сили на основі «армії Донбасу» — і таке інше. А закінчив він свій монолог словами: «Я гадаю, що такий варіант повинен усерйоз розглядатися нашим керівництвом».

Шантаж? Зондаж? Чи те й інше, разом узяте? Принаймні йдеться не про суто приватну ініціативу. Доктор філософії Александров працює в державній установі стратегічного значення, а тому через свій статус та відновлені в сучасній РФ радянські традиції не може говорити щось, що йде врозріз із «генеральною лінією партії». Так, щодо реалізації цієї лінії в майбутньому може допускатися обговорення певних варіантів, — але варіантів, які лежать у річищі цієї «генеральної лінії». А тому виступ Александрова має стати предметом пильної уваги з боку влади й керівництва силових структур. Чи випадково він прозвучав саме напередодні початку різдвяних канікул, коли і на Заході, й на Сході традиційно завмирає все політичне життя (нагадаю, що не лише католики та протестанти, а й більшість православних патріархатів відзначають Різдво 25 грудня)? Думаю, що ні. На думку багатьох експертів-міжнародників, Кремль готує в найближчі місяць-півтора, поки у США відбуватиметься процес передачі влади новій адміністрації, низку наземних і повітряних операцій у Сирії, щоб посилити режим Асада й унеможливити його скинення прозахідною опозицією. При цьому Путін може піти навіть на фактичний поділ Сирії, віддавши населені туркоманами й курдами її райони під контроль турецьких військ, щоб в інших частинах держави розставити всі крапки над «і» й показати Заходу, хто на Близькому Сході господар. І саме в цей час можна спробувати провести й операцію «військ Донбасу» з «визволення» України під прикриттям російських ракет і бомбардувальників.

Тим більше, що внутрішньополітична ситуація в Україні, на перший погляд, сприяє реалізації такого плану. Рейтинг усіх гілок влади та їхніх очільників вельми низький. «Опозиціонери» (а насправді «п’ята колона» Москви) вміло використовують цей чинник, заграють із владою і провокують роздрай між патріотичними силами. Засобів дезінформаційного впливу на свідомість і підсвідомість масової української людини у «п’ятої колони» вистачає. Бо ж хіба без такого впливу — попри все, що сталося за останні роки — мали б ми такі на загал сумні соціологічні показники? Половина українців, за даними Центру Разумкова, продовжує вважати росіян «братнім народом»; понад 40% (відносна більшість) не вірить у можливість повномасштабної війни з РФ, а третина морально готова нормалізувати відносини з Росією, юридично віддавши тій Крим... Додайте сюди, м’яко кажучи, недоліки в організації бойових дій, вкотре вже виявлені на Світлодарській дузі (неясно, чому досі волонтери змушені евакуювати поранених і привозити бійцям ЗСУ амуніцію, і куди зникають бюджетні гроші, виділені на все це?). Списки негараздів і негативів, які здатні посприяти ухваленню Москвою рішення про наступ «військ Донбасу» за підтримки російських ракет і літаків, можна продовжити (принагідно зауважу: московський експерт без жодного сумніву веде мову про дії Збройних сил РФ і «військ Донбасу» як про дії чогось цілісного, єдиного, що має над собою єдине командування). Тож можливими є і наступ російської армії, і шантаж цим наступом з метою змусити нашу владу і народ до «миру» на умовах Москви, тобто до капітуляції.

Вихід тут простий: Україна має наочно демонструвати свою єдність, а влада — ефективність хоча б у тих питаннях, які стосуються відсічі агресорові. Ясна річ, авантюра з імовірним наступом «військ Донбасу» за будь-яких обставин приречена на провал, проте якою може виявитися її ціна для України?

«ЗГАДАНА ЗАЯВА ЗБІГАЄТЬСЯ З ТИМ, ЩО УКРАЇНА ПРОДЕМОНСТРУВАЛА МОЖЛИВОСТІ РАКЕТНОЇ ЗБРОЇ І ППО»

Валентин БАДРАК, директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння:

— РФ завжди використовує подібну технологію зондування. Для цього використовують або експертів, або представників з академічною освітою, або «вчених», які знаходяться в якихось іноземних структурах. Мені особисто довелося чути, коли в 1998 році під час підготовки до першої хвилі розширення НАТО, російський вчений заявив про те, що відбудеться після того як НАТО наважиться на такий крок. Він перелічив і ядерну зброю в Калінінградській області, й «Іскандери» і тому подібне. Така саме ситуація циклічно була мною зафіксована в 2008 році, коли наближений до Кремля російський фахівець Ігор Джадан, описав розробку під назвою «Механічний апельсин». Там в деталях був розписаний сценарій того, як буде відбуватися захоплення України.

Що стосується згаданої заяви і її причин. До інавгурації нового Президента США і до розуміння Кремлем формату відносин з новою американською адміністрацією, навряд чи Кремль наважиться щось робити в силовому плані. Причому йдеться не лише про силові плани, але й взагалі про будь-які радикальні кроки, до моменту чіткого усвідомлення орієнтирів в стосунках. Тому я вважаю, що ця заява зроблена, як зондування. Ймовірність того, що ця людина зробила подібну заяви для того, щоб звернути увагу свого керівництва, дорівнює 1—2 відсотки. 98% — це спланована акція, яка розроблена російськими спецслужбами. В меті зондування усього світу існує декілька фокус груп. Реакція США, реакція всього іншого західного світу, реакція в Україні і навіть реакція самих росіян всередині РФ. В такий спосіб відбувається коригування завдяки інформаційним технологіям. Зокрема може бути посилений тиск на населення, або на владу в Україні. Може бути вивчена реальна громадська думка в РФ щодо можливості силового втручання і розширення формату війни проти України. Після цього може бути поширена і інформаційна та пропагандистська робота щодо сприйняття росіянами масованої агресії. Тому я вбачаю в цій заяві більш стратегічний сенс на більш віддалену перспективу.

Але зрозуміло, що РФ завжди використає силову можливість, коли буде усвідомлення того, що мішень є слабкою і вразливою. Це нас має стимулювати до реалізації тих задумів і ідей, які спрямовані на оборону країни. Ці задуми вже почали реалізовувати. Я маю на увазі ракетну програму, створення потужних сил спеціальних операцій, з великою складовою потужного спецназу і таке інше. Все це потрібно для формування системи стримування зовнішнього агресора. Не виключаю, що згадана заява збігається із тим, що Україна неодноразово демонструвала можливості ракетної зброї і можливості протиповітряної оборони. Зараз і з боку України, і з боку РФ триває перепозиціонування з метою формування нових форматів відносин із західними країнами, перед усім із США.

Сергій ГРАБОВСЬКИЙ
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments