Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Фінішна пряма…

Верховний Суд вирішив поставити крапку в процесі над Пукачем у справі Ґонґадзе-Подольського на користь замовників?
5 червня, 2021 - 21:01

На останньому засіданні Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду прийняв рішення (скоріше, по відмашці «згори») будь-що перейти до початку розгляду касаційних скарг сторін процесу. Для цього суддівська колегія на чолі із Станіславом Голубицьким змінила своїй традиції і працювала аж до 19:30 вечора, хоча раніше не допрацьовувала навіть далеко до 18:00. В іншому – все як завжди. Навіть гірше. 

Засідання почалося з продовження підготовчої стадії, яка триває (вдумайтеся тільки!) вже більше п’яти років. І на думку тандему (ще один показник!) представника прокуратури Олега Трояна та представника потерпілої Мирослави Ґонґадзе Валентини Теличенко (хоча існує ухвала суду касаційної інстанції від 31 травня 2017 року про усунення Теличенко від участі в якості представника потерпілої Ґонґадзе, яка чинною колегією суду просто ігнорується і не виконується), сторона потерпілого Олексія Подольського свідомо затягує процес і не дає можливості суду перейти до розгляду касаційних скарг по суті. Однак  постійні учасники процесу, зокрема я як журналіст, є свідками зовсім іншої картини – затягується процес якраз через дії та рішення суддів. Все, що вимагає сторона Подольського всі ці роки: повернути процес у законне русло і правове поле країни. Тоді ніякого затягування не буде. 

Отже цього разу судді нашвидкуруч «прокотили» декілька заяв представників сторін процесу (причому заяви сторони Подольського подавалися лише зі слів судді Голубицького, в яких він явно перекручував і спотворював зміст та смисл поданих документів), а про інші з них просто забули (точніше – навмисно проігнорували), щоб у будь-який спосіб перейти до розгляду касаційних скарг. Але щоб відкрити собі цей шлях, вони мали повністю «зачистити» процес від присутності будь-кого зі сторони потерпілого Подольського. Судіть самі.  

25 січня 2019 року суд приймає ухвалу про видалення з залу судового засідання потерпілого Подольського, який є касатором у цій справі. 18 лютого 2021 року з зали судового засідання видалено представника потерпілого Подольського – Тетяну Костіну, яка є єдиним професійним адвокатом серед представників потерпілого. На знак протесту проти незаконних дій колегії по відношенню до адвоката Костіної, в цей же день засідання покинув представник потерпілого Подольського – Віктор Шишкін. Що суддею Голубицьким було протрактовано як те, що «він відмовився виконувати свої функції по захисту інтересів Подольського», що є абсолютною неправдою.

Після всіх цих дій, 18 березня цього року суд допустив в якості нового представника потерпілого (бо нікого ж не залишилося) народного депутата Олександра Дубінського. Останній напередодні засідання 3 червня письмово звернуся до суддів із заявою про об’єктивну неможливість проведення засідання, оскільки в цей день мав бути присутнім на засіданні Верховної Ради. Яке ж рішення прийняли судді? По-перше, вони апріорі знали, що 3 червня парламент працюватиме в сесійному режимі, проте все одно призначили засідання суду. По-друге, в цей раз вони вирішили «за можливе продовжити розгляд касаційної справи за відсутності представників потерпілого», хоча на позаминулому засіданні аналогічна заява Дубінського була задоволена.

«3 червня неможливо було проводити засідання взагалі, - коментує Тетяна Костіна. – Суддя Голубицький сказав, що це право учасників процесу – приймати участь у засіданні. Але ж для цього треба створити умови для реалізації їх права, а судді ВС це право не просто забрали, а навмисно створили ситуацію неможливості участі в засіданні потерпілого та його представників. Такого раніше ніколи не було. У мене не залишається інших слів, як сказати, що ці шахраї вийшли на фінішну пряму».

Далі було відмовлено у задоволенні заяви захисника засудженого Олексія Пукача Володимира Нестерака про відвід прокурора у кримінальному провадженні Олега Трояна, а також – у задоволенні клопотання про усунення з процесу у розгляді кримінальної справи касаційної інстанції потерпілої Мирослави Ґонґадзе та її представника Валентини Теличенко.

«До суду подано спільну заяву потерпілого Подольського, його представника Шишкіна та адвоката Костіної, в якій вони просять Верховний Суд скасувати рішення суду від 18 лютого 2021 року про усунення від участі в судовому засіданні представника потерпілого Подольського адвоката Костіну, посилаючись на те, що, на їх думку, колегією суддів 18 лютого 2021 року було прийнято незаконне рішення», - продовжив головуючий Станіслав Голубицький, умисно перекрутивши навіть назву документа, поданого стороною Подольського.

Після обговорення цієї "заяви" при відсутності самих заявників у її задоволенні також було відмовлено. Адвокат Костіна з цього приводу зазначає: «Це не просто шахрайська схема – суддя Голубицький не просто викрав документи з суду (відводи Костіноі), не просто не було рішення суду про усунення від представництва інтересів потерпілого. 3 червня Голубицький повідомив учасників процесу про те, чого ніколи не було і не існувало, а також повідомив про те, чого немає (детальніше читайте в матеріалі «Відгородитися від правди» – ред.). Це не просто відсутність правосуддя, це банда. Навіть прокурор не знав про те, що відбувається. Йому про це не повідомили. Їх спіймали на гарячому. І саме тому вони хочуть закрити справу якнайшвидше, щоб ніхто ніколи не знайшов кінців. А на питання: хто така Теличенко? де діти Гонгадзе?, пан Голубицький прикинувся глухонімим».

Про що йдеться в запитаннях Костіної, які суддівська колегія абсолютно проігнорувала. Процитуємо «шматок» із згаданої заяви Дубінського:
«Ухвала касаційного суду від 31.05.2017 року стосовно Теличенко є діючою, а рішення колегії в складі Голубицького С.С., Шевченко Т.В., Стороженко С.О. про допуск вище вказаної особи до участі в справі в якості представника потерпілої ніколи не існувало. Тобто, ця особа з 31 травня 2017 року не була, не є та не може бути учасником процесу.

Навіть якщо виходити з хибної логіки, якою безпідставно керуються у Верховному Суді, що нібито розгляд справи в суді касаційної інстанції почався з 2018 року «спочатку» (хоча касаційний розгляд як такий ще не починався, зараз відбувається стадія підготовчих дій у касаційному провадженні, а касаційний розгляд є лише частиною в касаційному провадженні), то це не є виправданням абсолютно незаконних дій посадових осіб Верховного Суду.
Ще раз підкреслюю: касаційна інстанція усунула від представництва інтересів потерпілого лише єдиного учасника процесу, а саме Валентину Теличенко.
Жодних інших рішень щодо усунення будь-кого з учасників процесу, в тому числі, від представництва інтересів потерпілого, не існує і ніколи не існувало.
А тому, станом на теперішній час, у потерпілого Олексія Подольського є такі представники: Єльяшкевич О.С., Шишкін В.І., Костіна Т.В., Дубінський О.А.

У потерпілих Мирослави Ґонґадзе, Соломії Ґонґадзе, Нани Ґонґадзе не існує жодного представника у касаційній інстанції. Причому з 19.10.2015 року Мирослава Гонгадзе втратила будь-які права на вчинення будь-яких правових дій від імені своїх доньок, які стали повнолітніми.
Нагадую, що про існування самостійних потерпілих Нани та Соломії Ґонґадзе, які є доньками вбитого Георгія Ґонґадзе, та досягли повноліття ще під час апеляційного розгляду, злочинно умисно забувають посадові особи Верховного Суду, не зважаючи на те, що про все це детально було описано в заяві Костіної Т.В. на ім’я Голови ВС та Голови ККС ВС від 1 липня 2020 року про навмисне позбавлення прав потерпілих доньок Георгія Ґонґадзе.
Але незаконні дії посадових осіб Верховного Суду і в цьому питанні є черговим ганебним явищем, на яке свідомо заплющують очі ті, хто допомагає та благословляє безчинства та свавілля у Верховному Суді».  

Після всього, суддя Голубицький почав був оголошувати, що колегія суддів переходить до розгляду касаційних скарг, але захисники засудженого Пукача почали апелювати, що не можна цього робити за відсутності представників потерпілого Подольського. Так, це ще один «парадокс» і показник в цій історії, коли представники потерпілого Подольського і захисники засудженого Пукача виступають на одній стороні проти суддівсько-прокурорського свавілля. Не завжди, звичайно, бо у кожного свої задачі і інтереси. Наприклад, сторона Подольського категорично проти задоволення касації адвокатів Пукача… Захисник Григорій Демиденко знову звернув увагу на питання Теличенко. «Є ухвала касаційної інстанції, яка, як ви зазначили, не може бути вами скасована, тому що вона набрала законної сили. Це є протиріччя, і поки воно не буде усунуто, ми не можемо рухатися далі. Оголосіть перерву для того, щоб я міг підготувати мотивованої заяви про відвід Теличенко».

Час Демиденко дали, але лише 20 хвилин, після чого суд заслухав його заяву і на тривалий час видалився у дорадчу кімнату, а повернувшись прогнозовано постановив – у задоволенні заяви відмовити. Ну а далі судді нарешті перейшли до «плану дій» – почали оголошувати обставини кримінальної справи по суті та подані касаційні скарги сторін процесу. А їх, нагадаю, подали потерпілий Подольський та його представники – Шишкін, Єльяшкевич (постійно проживає в США, а отже для його прибуття на засідання судді мають врахувати всі об’єктивні обставини), Мірошник, а також захисники засудженого Пукача – Демиденко та Герасько.

А тепер увага – суд фактично почав розглядати касаційні скарги за відсутності всіх касаторів, за виключенням одного Демиденка, і то, який заявив про неприпустимість такого кроку при відсутності представників потерпілого Подольського. Але суддям до цього байдуже. «Доповідь завершена, наступна стадія – заслуховування пояснень учасників щодо поданих касаційних скарг. Зважаючи на пізній час (загадали! – ред.) суд оголошує перерви до 15 годин 10 червня».

«Будучи і суддею загального суду, і суддею Конституційного Суду України, і першим Генеральним прокурором України, багато чого бачив на своєму життєвому та професійному шляху, але те, що відбувається у суді вищої судової інстанції у ході так званого засідання Касаційного кримінального суду у справі щодо Пукача, повністю суперечить діючому законодавству України, принципам правосуддя, закріпленим у Конституції України і суперечить виконанню Україною своїх міжнародних зобов’язань по резонансним кримінальним справам, а також логіці судового  процесу та здоровому глузду», - підсумовує конституціоналіст Віктор Шишкін.

Іван КАПСАМУН, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Рубрика: