Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Про вирування передвиборних пристрастей у Дніпрі

16 червня, 2020 - 19:09

Мер Дніпра Борис Філатов запропонував перейменувати одну з центральних вулиць рідного міста на... тупик Ігоря Коломойського. Йдеться про вулицю Короленка, де нещодавно, після реконструкції відкрили новий пішохідний бульвар. Як зазначає мер у своєму зверненні до міської комісії з перейменувань, згадану вулицю, за даними одного з телеканалів, що належить Коломойському, минулого тижня нібито «змило дощем». «У зв’язку з відсутністю цієї вулиці на карті я змушений звернутися до міської комісії з проханням розглянути перейменування колишньої вулиці Короленка», — йдеться в документі. Сам мер демократично пропонує обговорити з громадськістю як мінімум три варіанти. Вулиця Змита, Балка «Медіахолдинг УНІАН і 1 + 1» і, нарешті, третій варіант — тупик Ігоря Коломойського. «Таким чином у мерії хочуть за життя вшанувати пам’ять людини, яка щодня думає про рідне місто та комфорт його жителів», — пояснюють у прес-службі.

У той же час у документі наголошується, що останнім часом «інформаційні майданчики, що належать олігарху Коломойському, поширюють недостовірну інформацію». Зокрема щодо будівництва Дніпровського метрополітену та реконструкції вулиці Яворницького. Крім того, мер звертає увагу на те, що в місті залишається низка об’єктів, що перебувають у сфері впливу олігарха і, м’яко кажучи, «не мають змоги якісних змін». Йдеться про аеропорт, футбольний клуб «Дніпро», баскетбольну арену, а також про Будинок офіцерів і картинг-центр. Раніше Борис Філатов на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук» зазначав: «Усе, до чого доторкнулася ця людина в Дніпрі, перетворилося на тлін».

Варто зауважити, що відносини між колишніми соратниками та партнерами по бізнесу — Філатовим і Коломойським — уже давно далекі від ідеальних. Однак тепер, коли наближаються вибори міського голови Дніпра, навіть дощ — не просто погодне явище, а зайвий привід «перемити кістки» нинішньому меру. Хоча потопи, підтоплення та повені — аж ніяк не рідкість у місті, що стоїть на трьох пагорбах.

Так сталося й зараз, увечері в п’ятницю потоки дощової води хлинули в центр Дніпра, зокрема й вулицею Короленка, де після реконструкції відкрили пішохідний бульвар. Якщо раніше вода тут стікала проїжджою частиною, обмеженою бордюрами, то зараз вона розтеклася на всю ширину вулиці й полилася в підвали. Важко сказати, чи був тут прорахунок проектантів, але відеоролики з апокаліптичними сценами й уїдливими коментарями просто ринули в інтернет і телеефір. Стверджувалося, що після багатомільйонної реконструкції всю плитку з бульвару нібито змило. Висловлювалися припущення, що зливнівку «забули» прокласти, а гроші привласнили. Утім, щойно каламутна вода зійшла, виявилося, що плитка лежить на місці. Але неприємний «осад» усе-таки залишився.

Чи варто говорити, що вулиця Короленка з її пішохідним бульваром зовсім не виняток, оскільки за нинішнього мера в багатьох районах Дніпра йдуть масштабні роботи з благоустрою. Не так давно, наприклад, закінчили реконструкцію привокзальної вулиці Курчатова, повернули до життя захаращений південмашівський парк «Зелений Гай», відкрили новий сквер «Прибережний», а нинішнього року — почали реконструкцію вулиці Яворницького та площі Шевченка. На всіх цих об’єктах противники мера старанно шукали «вузькі» місця, де будівельники й проектанти могли «накосячити». Об’єктом критики стали незвичайні архітектурні рішення в дусі хай-теку й авангарду, а також тотальна вирубка дерев. У проекті реконструкції старовинної вулички Яворницького активісти виявили чимало незрозумілого — наприклад, величезний металевий вузол на тлі Свято-Преображенського собору, а також дорогі лавки. Олії у вогонь підлив один із заступників мера, який пояснив, що дешеві лавочки годяться лише для спальних районів. Бентежить активістів і загальна вартість цих проектів, що зашкалює за сотню мільйонів, при тому що в місті вистачає невирішених проблем.

У Дніпрі ще не забули пам’ятну реконструкцію Центрального мосту, на якому побилися об заклад мер і Президент України. Оновлений міст таки відкрили у визначений термін, а Борис Філатов залишився на своїй посаді. Однак нова влада, судячи з усього, шукає йому заміну, тим паче що відносини з деякими мерами у Президента чомусь не складаються.

Як на біду, в самій партії «Слуга народу» відповідної кандидатури на посаду міського голови Дніпра поки немає. Залишається шукати кандидата серед відомих людей, чий авторитет був би незаперечним. У зв’язку з цим почали називати ім’я головного лікаря обласної лікарні ім. Мечникова Сергія Риженка. Однак в ефірі 34-го каналу заслужений медпрацівник заявив, що питання виборів для нього складне й рішення він ще не прийняв. «Для мене дуже важлива довіра жителів Дніпра. Саме вони мають видати цю перепустку на вибори або не видати. І абсолютно точно можу сказати, що для мене важлива й позиція першої людини країни — Президента України. Якщо з його боку буде абсолютна підтримка, я піду», — сказав головлікар ОКБ ім. Мечникова. За інсайдерською інформацією, на День медичного працівника до Дніпра нібито збирався приїхати Президент і відвідати лікарню ім. Мечникова. Однак після того, як у дружини глави держави виявили коронавірус, його візит навряд чи відбудеться найближчим часом.

Тим часом, у місцевих ЗМІ пишуть, що серед «слуг народу» все ж таки є «рейтинговий» кандидат. Наприклад, популярний блогер, народний депутат України Максим Бужанський. Про це нібито свідчать дані «закритої» соціології. І якби вибори мера Дніпра відбувалися сьогодні, то 28,5% виборців віддали б голоси за Бужанського, а 21,3% — за чинного мера Бориса Філатова. Інші потенційні кандидати нібито дуже відстають.

Однак щодо цих даних існують великі сумніви. Оскільки ще зовсім недавно Борис Філатов, за результатами інших соцопитувань городян, був абсолютним лідером і набирає чи не половину голосів. Сам мер почувається цілком упевнено і навіть обіцяє «поховати» своїх конкурентів уже в першому турі мерських виборів. Він заявляє, що буде знову балотуватися на посаду міського голови. «Я хочу закінчити те, що почав. Я йду на вибори, і сподіваюся, що мої земляки нададуть мені мандат довіри на другу каденцію. У мене для цього є всі шанси. І це показує не тільки моє внутрішнє відчуття, але і, зокрема, соціологія», — говорить Філатов.

Варто відзначити також, що міський голова Дніпра увійшов до трійки лідерів рейтингу українських мерів. «Філатов ґрунтовно займається благоустроєм міста. Він домігся відновлення будівництва метро в Дніпрі, впроваджує енергомодернізацію шкіл і дитячих садків. Така турбота про місто, ймовірно, додасть йому очок на прийдешніх місцевих виборах», — йдеться в повідомленні про рейтинги мерів за версією журналу «Кореспондент». До цього можна додати, що Філатов, як ніхто з його попередників, намагався наповнити податками і зборами міський бюджет. Він рішуче боровся в незаконною торгівлею, «металоприйомками» і «наливайками», які стояли в Дніпрі на кожному кроці. З цієї причини енергійний мер нажив численних ворогів. Втім, у політиці Філатов, швидше за все, прихильник компромісів. Він воліє відповідати на випади на його адресу у своєму характерному стилі — тролінгом. Президенту Зеленському мер Дніпра вже не раз пропонував тісну співпрацю, пояснюючи, що будувати в Україні чергову вертикаль влади, подібну до КПРС або Партії регіонів, — контрпродуктивно. До того ж сильне місцеве самоврядування, на його переконання, «не ворог центральної влади, а рятувальний круг».

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: