Нація без державности є покалічений людський колективний організм.
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч. Перший голова Директорії УНР

Захисти демократію…

У Києві розпочала роботу Zero Corruption Conference 2021
7 червня, 2021 - 19:16
Фото Руслана КАНЮКИ, «День»

Антикорупційний форум триватиме 7-8 червня. Мета організаторів – напрацювання відповідей та формування порядку денного гібридним загрозам демократії (деталі програми – zerocc.org).

Захід планувався ще 25-27 квітня 2020 року, але був перенесений через пандемію коронавірусу. І ось зараз нарешті з’явилася можливість провести потужний антикорупційний форум, взяти участь в якому (офлайн та онлайн) зареєструвалося більше 500 учасників з усього світу – від США, Венесуели до ПАР та Японії.

«Особистий ворог Путіна та ексспецагентка ФБР, що розслідувала справи олігархів. Ми зберемо в Києві змінотворців з усього світу на форумі для захисту демократії», - повідомила напередодні організатор конференції, голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах (2014-2019 рр.) Ганна Гопко.

Вже під час відкриття Zero Corruption Conference Гопко заявила: «Ми відкриваємо нашу міжнародну конференцію, яка є пошуком рішень. Дуже важливо, що на 30-річчя незалежності тут у Києві ми проведемо дводенний марафон. Думаю, напередодні саміту НАТО та зустрічі Байдена з Путіним дуже важливо, що ми обговорюємо ті впливи і загрози, які є для демократії у всьому світі».

Відкривати захід приїхав Президент України Володимир Зеленський, який виступив з промовою. За словами глави держави, Верховна Рада повинна якнайшвидше ухвалити в другому читанні та в цілому закон «Про засади державної антикорупційної політики на 2020-2024 роки», прийнятий за основу в листопаді минулого року.

«На жаль, на тридцятому році незалежності нашої країни нам все ще доводиться говорити про боротьбу з корупцією, судову реформу, якісне оновлення та доброчесність чиновників, суддів, прокурорів. На жаль, у суспільстві поки що остаточно не сформовано стійкого несприйняття корупції на всіх рівнях влади, життя та нульової толерантності до неї», – зауважив Володимир Зеленський.

Президент відзначив, що останні два роки влада робить усе можливе, щоб змінити ситуацію. Він нагадав, що в Україні вже створено та забезпечено роботу системи антикорупційних органів, включно з НАЗК, НАБУ, САП, ДБР, Вищим антикорупційним судом, Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. «Після зміни влади у 2019 році антикорупційні органи отримали всі можливості для системної та ефективної роботи», – наголосив глава держави.

Крім того, він нагадав, що народні депутати нового скликання зняли депутатську недоторканність, відновили кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, ухвалили законодавство про винагороду для викривачів корупції та закріпили можливість цивільної конфіскації незаконного майна та активів. Також розпочато повноцінну реформу СБУ.

Глава держави також нагадав, що його законодавчі ініціативи щодо судової сфери стосуються проблем, дотичних до питань боротьби з корупцією, а саме питання доброчесності Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя. Адже судова реформа, яка не охоплюватиме доброчесність членів ВРП та ВККС, приречена на поразку.

«Слід визнати, що корупційно-олігархічна система в Україні не здається – але це поки що, і щодня чинить опір. Однак ні мене, ні мою команду це не злякає й не зупинить. Одним з доказів цього вважаю внесений мною до Верховної Ради як невідкладний так званий закон про олігархів», – зауважив Володимир Зеленський.

Отже, сказане Президентом, можливо, і добре, проте реальність є, м’яко кажучи, іншою. Створена антикорупційна вертикаль і відповідне законодавче поле, як за попереднього президента, так і за чинної влади, не дає бажаного результату. Як влучно нещодавно написав один з експертів: навіщо приймати спеціальний закон про олігархів, якщо у нас суди скасовують рішення Антимонопольного комітету проти компаній олігархів?..

Перш ніж боротися з корупцією і олігархатом, потрібно розуміти причини їх розповсюдження і впливу в Україні. Коріння цієї проблеми сягають далеких 90-х – часів президентства Кучми. І поки основний клан, як і всі інші ним породжені, будуть впливати на процеси в країні, ніяких змін не буде. Не кажучи про те, що кожна влада має починати боротьбу з корупцією з себе. Бо в Україні вже роками говорять про боротьбу з корупцією, але позиції і стан країни від цього не покращуються.

 

Чи може вплинути на ситуацію Zero Corruption Conference 2021?

«Цей захід є однією з маленьких, але важливих цеглинок для посилення ефективності боротьби з корупцією в нашій країні, - вважає директор громадської організації «Центр міжнародної безпеки» Валерій Кравченко. - Важливо, що на його відкритті були присутні представники влади, зокрема Президент. Відповідно, можна сказати, що поїзд зрушив з місця. Проблема в тому, що у нас корупція розповсюдилась на рівні культури, що почало реально затьмарювати здоровий глузд з точки зору реалізації завдань державотворення. Для такої країни як Україна, яка пережила пострадянський етап становлення, це величезний стрес і вада. І ми бачимо як цією нашою вразливістю користується ворог. Росія взагалі використовує корупцію як один із видів зброї. Той факт, що ми намагаємось позбутись цієї вади в поєднанні з деолігархізацією говорить про позитивні зрушення. Все це складові цінностей нашого шляху на Захід. І якщо постає питання – чому ми не в НАТО, то тому ми і не в НАТО, адже маємо серйозний корупційний шлейф та цілу обойму олігархів. Вони стали глибинними проблемами українського суспільства».

«Не треба забувати про наш цивілізаційний вибір, який був заявлений і відстояний на Майданах, - продовжує експерт. - Ми його ніколи не реалізуємо, якщо не позбавимося корупції. Можна сказати, що це одна із важливіших умов Заходу і НАТО. Або ми позбудемось впливу олігархату на владу, або залишимось на одинці з Москвою. Є відчуття, що такий ультиматум існує. Про які ефективні реформи може йтися, якщо різні гілки влади залежні від конкретних кланів. Але, якщо наші олігархи не підуть цивілізованим шляхом і не перестануть впливати, то зрештою зустрінуться сам на сам з олігархами кремлівськими, які не потерплять конкуренції. Тому для українських олігархів немає іншого шляху ніж йти в напрямку західної еволюції – не впливати на владну еліту і платити податки, тим самим підтримуючи державу, а не паразитуючі на ній. Коли влада буде керуватись Стратегією національної безпеки як ключовим документом, а остання не буде написана в інтересах тих саме олігархів, щоб проштовхувати ті чи інші вигідні для них закони, тоді у нас буде інша держава». 

 

Іван КАПСАМУН, Валентин ТОРБА, «День».
Рубрика: