У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

«Тренд цього року – скорочувати паради»

Тернополяни — про міжнародні діалоги, розвиток міста і заходи, що спонукають більше читати
26 вересня, 2019 - 16:49

Iрина МОРГУН, лінійна продюсерка «Українського радіо: Тернопіль»:

— Початку цього тижня я дуже чекала тому, що планувала поєднати робочу поїздку з мандрівною. У Любліні ще не була і саме до цього міста збиралася поїхати. Поїхала зрештою на VIII Конгрес ініціатив Східної Європи. Цей захід щороку збирає в Любліні практиків різних країн зі сфери реформ. Цього року були представники Польщі, Молдови, Азербайджану, Грузії, Білорусі і, як зазначали організатори, зазвичай найчисельніше представництво приїжджає з України. Цього року працювали 52 майданчики. Розкрили дуже багато тем, було дванадцять дискусійних платформ, і я говорила про роль місцевих ЗМІ, локальних медіа в розбудові демократії та незалежності. Для мене було це дуже цінно тому, що я працюю в структурі суспільного мовлення і на запрошення журналістів із Польщі погодилася розповісти про те, як триває реформа суспільного мовлення, наскільки важливим є локальний мовник, як він впливає на місцеву демократію. Це було водночас і відповідально, і цікаво, і пізнавально. Крім того, мала можливість подивитися місто. Пішла гуляти ввечері без навігатора, без інтернету, просто, аби побути самій, відчути чим живе, дихає надвечірнє місто. Надзвичайно гарно, грамотно, досконало поєднано усе — архітектура, інфраструктура, проєкти пов’язані і з сучасністю, і з минувшиною. І ти розумієш, що новий конгрес-центр дуже доречний у тому місці, де він побудований. Це добрі враження. А погане — це відчуття на кордоні, що є певні бар’єри. Треба кордон пережити, як стихійне лихо. Нам принаймні ще пощастило, бо впоралися за дві з половиною години. При тому, що мали запрошення на конгрес та супровідні документи. На конгресі поляки самі зазначали, що це незручності, і вони би хотіли, щоби їх ставало менше. Із розумінням ставилися до тих, хто через нюанси із перетином кордону запізнювався на конгрес на 5—6 годин.

Леонід БИЦЮРА, заступник міського голови Тернополя:

— Життя в Україні дуже інтенсивне, і, безумовно, є події, які на користь людям, які сприймаються як найкраще, і, звичайно, є такі, котрі не те що розчаровують, але не мають позитивного сприйняття. По дуже розпіареній темі можливості підключення індивідуального опалення хочу сказати, що Кабмін зняв із себе відповідальність, переклавши її на органи місцевого самоврядування. Проте встановив нереальні терміни. Є масові звернення людей, хто хотів би це зробити. Та відключення від централізованої системи мало бути проведене до 1 вересня, а підключення індивідуальних споживачів до 1 жовтня. Відповідно знову буде така ситуація, що ніби уряд формально виконав обіцянки і побажання людей, а процедурно не дав можливості органам місцевого самоврядування до опалювального сезону здійснити ті зміни.

Друга річ, яка спричиняє доволі скептичний настрій, це підготовка держбюджету на 2020 рік. Ми знаємо, що народні депутати погодили вчасно проєкт, але те, що відбувається скорочення доходів для місцевих бюджетів, зокрема, стосовно акцизу, це послаблення можливостей місцевого самоврядування. А з хороших речей мене зацікавили ініціативи українських міст щодо впровадження смарт-технологій. Це зараз тренд у цілому світі. Зокрема, йдеться про управління і моніторинг показників життєдіяльності міста, зручну систему управління всіма можливими сферами від безпеки на дорогах до екологічного моніторингу, планування мережі громадського транспорту, питань благоустрою, вивезення сміття і дуже багато інших. Цікавою подією цього тижня є проведення в Тернополі ІX фестивалю «Бібліофест: Бібліотеки — громаді. Відкритий простір». Треба сказати, що він унікальний для України. Це свідчить про те, що наші бібліотеки — не якийсь архаїзм, який відходить у забуття, а можуть впроваджувати передові моделі, розвиватися. Ми презентуємо також декілька рекордів і місцевого рівня, і Всеукраїнського. Зокрема, 25 вересня під час відкриття був встановлений рекорд «Найбільша колекція мистецьких артбуків». У четвер, у межах «Бібліофесту», відкрили реконструйовану бібліотеку № 8, яка працюватиме у форматі інклюзії під девізом рівних можливостей.  

Сергій СИНЮК, письменник, ініціатор проведення Західноукраїнського форуму творців і шанувальників краєзнавчої й туристичної книги «Книжний гостинець», м. Кременець:

— У першу чергу для мене цей тиждень знаковий підготовкою і проведенням IV Західноукраїнського форуму «Книжний гостинець», який відбувається в Центральній бібліотеці ім. Ю. Словацького. Цього разу він у компактнішому форматі, без параду казкових героїв та юних читачів. Ну, це тренд цього року — скорочувати паради. Зате в четвер був дуже гарний краєзнавчий захід «Ток-шоу без телевізора» «Історія в історіях». На нього ми запросили таких знакових постатей в Україні, як Лана Перлулайнен — відома поетеса, яка цього року дебютувала в жанрі біографістики з романами-біографіями «Не рідний цар» та «Імператриця смути», Ярослав Серединський — відомий історик зі Львова, Олег Клименко із Тернополя, дилогія якого «Там за Збручем» стала подією книжкового року, а він вже підготував її продовження — «Вирівнювання Збруча». У принципі, на мою думку, вже один цей захід — багато щастя. А ще ж і вечірка в стилі фентезі, головні зірки якої — Дара Корній та Ярина Каторож. У п’ятницю — «Етюд в детективних тонах», на який пообіцяли прибути лауреат Гран-прі «Коронації слова» 2013 року Богдан Коломійчук і цьогорічний переможець Борис Крамер. Нові детективи представлять Віктор Янкевич, Юрій Камаєв, навіть моя книжка «Падь» буде. Особливо тішить те, що частина цих книжок вийшли в серії «Детективна агенція «М». Тобто принаймні один видавець повернувся до концепції детективу як книжки потужної, але компактної та дешевої. Це буде серія покетбуків.

Лариса МИРГОРОДСЬКА, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: