Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Від «шістдесятників» до бранців Кремля

Про Вечір Різдвяних Василів
16 січня, 2020 - 19:38

Вечір під такою назвою відбувся в колонній залі Київради 12 січня. У ньому взяли участь колишні політв’язні Олег Сенцов, Олександр Кольченко та Володимир Балух.

Упродовж 30 років під час Різдвяних свят у Києві відбувається захід «Вечір Різдвяних Василів». Започаткував його 1989 року Євген Сверстюк у пам’ять про Василів — Стуса, Симоненка, Чумака та Еллана-Блакитного, котрі народилися в ці святкові дні.

Цьогоріч Вечір відбувся 12        січня, у День українського політв’язня. Саме цього дня 1972 року в Україні упродовж кількох днів було заарештовано цілу плеяду відомих представників національно-демократичного руху: Івана Світличного, Євгена Сверстюка, Василя Стуса, Івана Дзюбу, В’ячеслава Чорновола, Івана Геля та інших. Відзначається від 1975 року з ініціативи В’ячеслава Чорновола.

Вела вечір Наталка Позняк, співробітниця Українського інституту національної пам’яті. Вона сказала: певний час було враження, що після відходу Євгена Сверстюка у засвіти традиція проводити такі вечори пам’яті піде в небуття. Але знайшлися небайдужі люди, які «підхопили цю справу і понесли далі».

Серед них — Віра Соловйова, директорка видавництва «Кліо». Вона подякувала всім тим, хто продовжує справу Євгена Сверстюка, і наголосила, що в залі зібралися люди, котрим не байдуже, не все одно, і що «кожен із нас по краплині будує Україну». А Україні досі доводиться боротись за визволення своїх синів та дочок, теперішніх кремлівських політв’язнів.

Народний депутат, колишній директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович став лауреатом Премії Василя Стуса 2012 року. Він, зокрема, сказав: «Коли говоримо про Вечір Різдвяних Василів, то маємо дві традиції — велику національну традицію, коли згадуємо Різдво, Чуємо Коляду, та іншу традицію — коли вшановуємо політв’язнів». Пан Володимир прочитав свою нову новелу «Пісня» про видатного українського композитора Миколу Леонтовича.

Правозахисник, політв’язень, член Української Гельсінської групи, літописець історії репресій радянського режиму проти українських дисидентів Василь Овсієнко прочитав кілька віршів Стуса, доповнюючи їх своїми спогадами.

Поділилася своїми спогадами і Маргарита Довгань, громадська та культурна діячка. Нещодавно вийшла друком її книжка «Ріка життя. Сповідь», у якій вона описує, зокрема, і свої зустрічі з плеядою наших національних подвижників — шістдесятників.

Однією із справ усього життя Євгена Сверстюка була газета «Наша віра», яку він започаткував і до останнього дня редагував. Завдяки Олександрові Сугоняко, громадському діячеві, нинішньому шеф-редактору газети, «Наша віра» збережена.

На Вечорі виступили Олесь Шевченко — колишній політв’язень і громадський діяч; Олександра Матвійчук — правозахисниця, голова правління Центру громадянських свобод.

Зала стоячи вітала колишніх кремлівських бранців Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Володимира Балуха.

Олег Сенцов подякував організаторам, що вони «шанують пам’ять тих, з кого починалася боротьба за незалежність України проти Радянського Союзу. У ті роки було дуже важко боротися проти цієї системи». Зараз ми боремося проти Росії, яка є нащадком цієї «держави тьми». «Кожен бореться як може — хтось на фронті, хтось словом, хтось з плакатами». Олег Сенцов наголосив, що потрібно пам’ятати про політв’язнів.

Олександр Кольченко сказав, що кожен може підтримати політв’язнів, надіславши лист, переказавши гроші чи поширивши інформацію про таких людей.

Володимир Балух нагадав, що орієнтовно 80 людей перебувають за ґратами за безглуздими звинуваченнями — просто за українську душу, за любов до України. Серед них Олег Приходько, Денис Кашук, Галина Долгопола. Цей перелік прізвищ можна продовжувати і продовжувати.

Учасників заходу вітали з Різдвом дитячий фольклорний театр «Дай Боже», лідер гурту «Хорея козацька» Тарас Компаніченко, українські барди Кирило Булкін та Ігор Жук.

Усі охочі мали змогу підписати різдвяні листівки заручникам Кремля. Листівки передадуть адресатам.

Вечір відбувся в атмосфері загального духовного піднесення і вшанування героїчного чину борців за свободу України.

Данута КОСТУРА, фото автора
Газета: 
Рубрика: