Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Всевишнє покликання

Про книжку Шрі Чинмоя, присвячену Матері Терезі
30 листопада, 2012 - 00:00
МАТИ ТЕРЕЗА ЗІ СМОЛОСКИПОМ МИРУ / ФОТО АВТОРА

«Мати Тереза нагадує нам
Про щось надзвичайно важливе:
Сила сама по собі не володієсилою.
Сила володіє силою,
Лише коли всередині неї
Розквітають квіти
співчуття-любові».

Шрі ЧИНМОЙ

Цього року виповнилося 15 років, як відійшла у Вічність Мати Тереза. Про самовіддане життя Святої відомо багато історій, що не залишили байдужою жодну людину. До моїх рук потрапила книжка, яка вийшла свого часу невеличким тиражем, тому мало відома широкому загалу. Йдеться про видання відомого духовного вчителя і миротворця Шрі Чинмоя «Мати Тереза: Квітка-Серце Людства, Аромат-Душа Божественності», у якій він розповідає про свої зустрічі з Монахинею і розкриває глибоке внутрішнє значення її місії у своїх віршах-афоризмах.

Шрі Чинмой видав книжку ще за життя Святої, у подарунок до її дня народження. Вона з цікавістю переглянула книжку під час їхньої останньої зустрічі й радісно схвалила, зробивши надпис на примірникові автора: «Благослови Вас Бог. Мати Тереза». Тож друге видання книжки, яке вийшло вже після смерті Матері Терези, містить благословення Святої та фотографію, яка зафіксувала цей момент. А також доповнене цікавою розповіддю автора про те, як він допоміг Матері Терезі зустрітися з принцесою Діаною незадовго до того, як вони обидві відійшли у Вічність: «Я отримав золоту можливість бути їм корисним. У принцеси Діани було так багато гарних якостей. Вона робила так багато для бідних, для хворих. Саме тому вона хотіла бачити Матір Терезу і тому запросила мене завітати до неї з візитом у Кенсингтонський Палац...»

Діана зустрілася зі Шрі Чинмоєм незадовго до її трагічної загибелі. І з Матір’ю Терезою у нього також виникли дружні відносини в останні роки її життя. Вони познайомилися 1975 року під час духовної конференції, що відбувалася в аудиторії Дага Хаммаршельда в ООН. Однак пройшло багато років, перш ніж вони побачилися знову. Зустріч Діани з Матір’ю Терезою відбулася в середині червня, а через кілька місяців вони обидві відійшли у Вічність. «Бог звів нас утрьох разом. Життя Матері Терези завершувалося, а життя Діани було у розквіті. Ми троє були подібні до трикутника. Я був між ними відданим мостом... Усе відбувається у Богом визначений Час, — зазначив Шрі Чинмой. — Одна була в Калькутті, друга в Англії, третій — тут, у Нью-Йорку. Бачите, як Бог поєднав нас, бо ми любимо Його».

Після смерті Матері Терези Шрі Чинмой дав кілька інтерв’ю, які також увійшли до книжки. Відповідаючи на запитання кореспондента «Ньюсдей», що йому найбільше запам’яталося у спілкуванні зі Святою, пригадав такий випадок. За індійською традицією Вчитель, з поваги, залишив свої сандалі перед входом до кімнати Монахині. Побачивши, що він зайшов у самих шкарпетках, Мати Тереза стурбовано кинулася до взуття, щоб гість бува не змерз. Шрі Чинмою довелося випередити її, щоб не змушувати стареньку йти за сандалями. «Перше, що вона зробила, — показала мені свою справжню смиренність», — зауважив автор. Розмовляючи зі Шрі Чинмоєм, Мати Тереза ніжно, по-материнськи гладила його руку.

Під час бесіди Монахиня розповіла, як їй вдалося врятувати зо два десятки жінок із в’язниці. Вони потрапили туди за незаконну діяльність через бідність і гаряче розкаювалися за свої вчинки. Мати Тереза запевнила керівництво калькуттської тюрми, що бере на себе відповідальність за їхнє життя. Всі ці жінки зрештою стали монахинями, Сестрами її Місії Милосердя. Закінчивши свою розповідь, вона додала: «Ось що може зробити любов. Світові потрібна лише любов, любов, любов». Свята дала їм стільки ніжності, що вони зрештою приєдналися до її Ордена. Так відбувалося не раз, — Мати Тереза визволяла бідолашних і змінювала їхнє життя.

Книжка містить сцени із п’єси «Син» про Христа Спасителя, тексти пісень, написаних на честь Матері Терези, які виконувалися під час вручення їй премії миру імені У Тана у 1994 році. Шрі Чинмой також поклав на музику сповнені всевишньої мудрості молитви Матери Терези та Біблійні Заповіді.

Під час зустрічей з Матір’ю Терезою Шрі Чинмой передавав для Місії Милосердя кошти, медикаменти і необхідне медичне обладнання, яке його учні доставляли із різних країн. Висловлюючи вдячність за підтримку її діяльності, Свята наголосила: «Важливо не те, що ми робимо, а те, скільки любові в наших серцях. Пам’ятайте, слова любові — це слова миру».

Щоразу, навіть під час останньої телефонної розмови, яка відбулася лише за дев’ять днів до її смерті, Монахиня просила духовного Вчителя молитися за неї та її справу. У свою чергу, вона щиро молилася за нього і благословила Смолоскип Миру «Всесвітнього Бігу Гармонії», організованого Шрі Чинмоєм.

Книжка «Мати Тереза: Квітка-Серце Людства, Аромат-Душа Божественності» сповнена безмежної любові й ніжності до Святої. Та найголовніше те, що зворушливі подробиці спілкування двох неординарних особистостей, чиє життя було Всевишнім Покликанням самовідданого служіння людям, нагадують нам про справжні духовні цінності й надихають служити божественному в собі та, як наслідок, — в інших.

Мати Тереза не потребує наших почестей, однак, вшановуючи її, ми примножуємо своє власне натхнення і устремління стати кращими громадянами світу. Висловлюючи повагу, захоплення і шану іншій людині, ми збільшуємо свої здібності та виводимо на передній план свій власний божественний потенціал. Зі слів Шрі Чинмоя:

«Мати Тереза показує нам,
як силою щирих молитов
Ми можемо підняти своє
скорботне зовнішнє життя
До висоти власного
внутрішнього світла».

Марія БОЙЧУК
Газета: 
Рубрика: