…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Сучасне мистецтво в допомогу мирним жителям Донбасу

Художники розписали військові ящики для благодійного аукціону
12 липня, 2015 - 19:19
Алевтина Кахидзе "Воспоминае о мире"

У «Мистецькому Арсеналі» відкрилася виставка відомих українських художників, які розписали ящики для боєприпасів, перетворивши їх на арт-об'єкти. Ксенія Гнилицька, Євген Самборський, Мирослав Вайда, Назар Білик, Матвій Вайсберг, Маша Куликовська, Алевтина Кахідзе, Андрій Блудов, Арсен Савадов, Юрій Соломко, Олександр Ройтбурд, Микола Маценко та Ілля Чичкан зібралися в київському арт-просторі Port, щоб розписати військові ящики для допомоги дітям у прифронтовій Мар'їнці. Вже розписані ящики продадуть на благодійному аукціоні. «Там ще залишається велика кількість дітей, - каже керівник агентства Art Management, Катерина ТЕЙЛОР, яка недавно відвідала регіон. - Вони потребують найнеобхідніших речей - їжі, ліків, гігієнічних засобів. Сподіваюся, благодійний аукціон допоможе зібрати кошти, щоб допомогти дітям».

Кожен художник по-своєму відчув тематику і відтворив це в роботі. Частина робіт має більш медитативний, витриманий характер. Інші - прямі рефлексії на тему війни.

Марина Куликовська "Без назви"

Так художниця родом із Криму Марія Куликовська написала текст, який відтворює сьогоднішню ситуацію в країні і частково пов'язала її з історією своєї родини: «Коли я побачила військові ящики, у мене виникли символічні спогади, пов'язані з сьогоднішньою ситуацією. Я згадала, що кілька років тому знайшла схожі ящики вдома і запропонувала зробити з них столи - вони здалися мені стильними. Батько відмовився і обурився, що не можна тягнути в будинок предмети, пов'язані з війною. Він узяв їх і порубав сокирою, після чого спалив у печі, щоб у мене не виникало спокус. Через рік сталася окупація Криму. Для мене ситуація, про яку я згадала тільки зараз, здалася символічною. У роботі я написала: «Мені доводиться багато говорити, але ще більше мовчати для того, щоб зберегти життя рідних». Мої рідні залишилися в Криму».

Українська художниця і перформер Алевтина Кахідзе, родом з Донбасу, справедливо зазначила у своїй роботі, що «...коли (там, де) йде війна LOUIS VUITTON`и не виставляють у вітринах». Вона згадала, що коли стояв Майдан, вітрини в центрі міста були порожні. «Робота пов'язана з моїми спостереженнями, - говорить Алевтина Кахідзе. - Там, де йде війна, у вітринах нічого не виставляють, бо це недоречно в таких умовах».

Матвій Вайсберг намалював картини з двох боків ящика. Перший бік: «Штудія до роботи Франциско Гойї "Скеля, обстріляна з гармат"». Другий бік: «Хвиля» (до подій на Майдані). «Ящики для снарядів - не кращий предмет для мистецтва, - зазначає Матвій Вайсбер. - У роботі на мене вплинула мить, коли я побачив ці ящики. Адже вони ще радянського виробництва. Мені згадалися наскрізні теми, які я малюю після певних подій. З одного боку ящика - робота Гойї «Скеля, обстріляна з гармат», яку я роблю по пам'яті. З іншого боку - хвиля, яку наприкінці лютого я бачив вночі на Майдані».

«Завдання мистецтва - хвилювати серця. Завдання людей, у яких є серце, - не бути байдужими, - говорить Андрій Пишний, голова правління «Ощадбанку», організатор проекту «Світ у дитячих долонях». - Чужих дітей не буває, так само як немає чужої біди в тій складній ситуації, в якій опинилися мешканці прифронтової зони. Тому я був упевнений, що наша ідея перетворити ящики для боєприпасів на арт-об'єкти знайде відгук у художників. Вірю, що кошти, виручені на аукціоні, а головне - теплота сердець його учасників допоможуть надати дітям істотну підтримку».

Благодійний аукціон «Світ у дитячих долонях» відбудеться в «Мистецькому Арсеналі» (вул. Лаврська, 10-12), 14 липня о 19:00.

Фото надане автором

 

 

Рубрика: