Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Меркель закликала Путіна дати шанс НКО

9 квітня, 2013 - 12:07
ФОТО РЕЙТЕР

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила про необхідність розвитку в Росії активного громадянського суспільства і закликала дати шанс НКО. Відкриваючи разом із президентом Володимиром Путіним Ганноверський промисловий ярмарок, Меркель відзначила, що тільки відкрите суспільство може гарантувати добробут країни, повідомляє «Німецька хвиля». «Ми маємо вести інтенсивнішу дискусію, розвивати наші позиції в діалозі, а також дати шанс в Росії НУО й іншим організаціям, які у нас в Німеччині відіграють роль двигуна інновацій», — зазначила Меркель.

Путін у своїй промові цієї теми не торкався. Він заявив про необхідність партнерства і взаємної довіри на тлі кризи світової економіки, яка триває. За його словами, рівень інфляція в Росії залишається високим, щодо всього іншого — економіка країни стабільна. Як індикатор настрою в суспільстві Путін навів найвищий за остані 19 років рівень народжуваності.

В неділю біля Конгрес-центру, де проходила церемонія відкриття Ганноверського ярмарку, пройшла акція протесту проти політики російської влади. Згідно з даними поліції, в ній взяли участь близько 350 чоловік. Учасники тримали плакати з вимогами припинити переслідування НКО і зупинити політичний терор в Росії.

З Німеччини Путін вирушить до Амстердаму, де разом з королевою Нідерландів Беатрікс відкриє російсько-голландський рік. Візит проходить на тлі схваленого міською владою гей-параду проти гомофобних законів, ухвалених у Росії. «Заважати ми нікому не будемо. Є свобода слова. Проте є протокол, відвідин параду вже точно не передбачено», — сказав у зв’язку з цим спеціальний представник президента з міжнародної культурної співпраці Михайло Швидкой.

Раніше німецькі політики і правозахисники зажадали від Меркель жорстко поставити перед Путіним питання про авторитарні дії влади Росії. Нещодавні перевірки російською владою німецьких фондів завдали збитків двостороннім стосункам, повідомив замголови фракції ХДС/ХСС в Бундестаѓу Андреас Шоккенхофф. Такою країною, як Росія, не можна управляти за допомогою залякування і посилення контролю, відзначив він. Для її оновлення необхідна змагальність ідей, розвиток творчих здібностей людей.

Ухвалення спрямованих проти опозиції законів і перевірки НКО свідчать про те, що російському президентові чужі поняття європейської демократії, заявив заступник голови Ради співпраці ЄС-Росія в Європарламенті Вернер Шульц. Стратегічного партнерства з Росією не існує, зауважив він. «Говорити відкритим текстом» закликала Меркель на зустрічі з Путіним співголова партії «Союз-90«/«Зелені» Клаудіа Рот. Вона назвала Путіна деспотом. «Перевірки німецьких фондів неприйнятні. На це неодноразово і з усією ясністю вказував федеральний уряд», — заявив віце-канцлер ФРН, голова Вільної демократичної партії Філіп Рьослер.

Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» закликала Меркель висловити Путіну стурбованість з приводу контролю, що посилився, за користувачами інтернету в Росії. На думку правозахисників, «чорні списки» використовуються для боротьби з опозицією. Меркель повинна закликати Путіна до припинення репресій щодо громадянського суспільства, говориться у зверненні міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch. Експерт щодо Росії правозахисної організації Amnesty International Петер Франк заявив, що Меркель і німецькі підприємці, які працюють у Росії, мають чітко висловитися проти перешкоджання роботі НКО в Росії.

У п’ятницю Путін дав інтерв’ю німецькому телеканалу ARD. Він закликав засоби масової інформації «об’єктивно висвітлювати» масові перевірки некомерційних організацій і «не лякати людей». «Не потрібно нікого лякати, що тут когось хапають, заарештовують, конфіскують, хоча, можливо, і варто було конфіскувати, якщо люди порушують закон», — сказав президент. Він заявив, що в Росії діють більше 600 НКО, які отримали з-за кордону за 4 місяці майже мільярд доларів.

grani.ru

Газета: