Так, держава – це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава – це він, то досі у нас вже була б достойна держава
Ліна Костенко, українська письменниця, поетеса-шістдесятниця, лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів

Португальські пріоритети

Лісабон виступає за поступове наближення України до ЄС
10 липня, 2007 - 00:00
ФОТО АВТОРА

Найважливішим моментом головування Португалії в Європейському Союзі для України буде саміт Україна— ЄС 14 вересня в Києві. Про це повідомив журналістів посол Португалії в Україні Жозе Мануель Пессанья ВIЄГАШ, розповідаючи про пріоритети його країни, яка з 1 липня по 31 грудня цього року перебрала від Німеччини головування в Євросоюзі. На думку посла, цей саміт стане черговою нагодою для посилення зв’язків і поглиблення співробітництва між Україною та ЄС.

ТЕРПІННЯ ДЛЯ УКРАЇНИ

Пан Вієгаш вважає, що наразі немає ніяких причин для перенесення дати цього саміту. «Якщо політична ситуація в Україні буде спокійною, стабільною, все буде добре. Якщо вибори відбудуться 30 вересня і нічого радикального в країні не зміниться, то немає ніяких причин для перенесення саміту Україна — ЄС. Я вірю, що політична криза в Україні вже пройшла і ми будемо рухатися і працювати над підготовкою саміту», — сказав португальський посол. Разом з тим він наголосив, якщо відбудеться серйозна зміна політичної ситуації і значне погіршення політичного клімату, «ми зможемо розглядати питання зміни дати».

Пан Вієгаш дав негативну відповідь на запитання кореспондента «Дня» щодо того, чи підтримує Португалія прохання української сторони включити перспективу членства України в нову посилену угоду між Києвом і Брюсселем. «Ми всі прекрасно знаємо про намагання українського народу та політиків наблизити входження України до ЄС. Але наразі ще не йдеться про включення цієї фрази до нової угоди. Україні потрібно поступово, крок за кроком підходити до цього входження. Це не може відбутися одразу», — сказав португальський посол, додавши, що з моменту подачі заявки Португалії на вступ до Євросоюзу і входження до євроспільноти пройшло 10 років. На його думку, нова посилена угода все-таки наблизить Україну до ЄС. «Треба з розумінням і терпінням чекати результатів підписання угоди, а також результатів дії цієї угоди», — наголосив він. Водночас пан Вієгаш визнав, що зараз важко сказати, коли може бути підписана посилена угода і якою буде остаточна версія цієї угоди. Таку невизначеність він пояснив тим, що ЄС поки не дочекався входження України до СОТ, а також започаткування переговорного процесу щодо зони вільної торгівлі. Разом з тим він висловив упевненість, що ця угода підтвердить і посилить співпрацю між Україною та ЄС.

Португальський посол повідомив, що 2-4 липня в Києві пройшов четвертий раунд переговорів щодо нової посиленої угоди між Україною та ЄС, а наступні пройдуть у Брюсселі та Києві відповідно в жовтні та грудні цього року. Він також висловив сподівання, що до кінця року можуть розпочатися переговори щодо підписання Угоди про вільну торгівлю України з ЄС. Пан Вієгаш також сказав, що Португалія покладає надії на те, що найближчим часом Європейський парламент і Верховна Рада України ратифікують Угоду про спрощення візового режиму та реадмісію між Україною та ЄС, підписану 18 червня в Люксембурзі.

ТРИ ГОЛОВНІ ПРІОРИТЕТИ

Даючи оцінку головуванню Німеччини, португальський посол сказав, що це головування пройшло на високому рівні і було добрим, хоча цій країні довелося зіткнутися з багатьма проблемами, включаючи політичну кризу, яка почалася в Україні 2 квітня цього року. Пан Вієгаш нагадав, що в ЄС були проблеми з ухваленням конституційної угоди і під час головування Німеччини країнами євроспільноти була досягнута домовленість щодо підготовки угоди щодо реформування Римських договорів, або як її ще називають реформаторська угода.

За словами посла, ухвалення реформаторської угоди, план поліпшення соціальної сфери й економічного оновлення ЄС, а також посилення ролі Євросоюзу в світі є основоположними пріоритетами Португалії на час її головування. За ініціативою Лісабона, 23 липня буде скликано міжурядову конференцію, яка до жовтня цього року повинна розробити остаточний текст реформаторської угоди. Ухвалити узгоджений текст планується 18-19 жовтня на неформальному саміті ЄС в Лісабоні.

Слід нагадати, що зараз Президентом Європейської Комісії є португалець Жозеф Мануель Баррозу, який висловив сподівання, що під час головування його країни буде ухвалено текст нової угоди, яка замінить конституцію ЄС. «Майбутнє Європи значною мірою залежить від успіху португальського головування в ЄС», — сказав Баррозу в інтерв’ю португальському тижневику «Expresso».

Розповідаючи про інші пріоритети, пан Вієгаш сказав, що в рамках плану поліпшення соціальної сфери та економічного оновлення ЄС Португалія сприятиме здійсненню узгодженої політики працевлаштування, щоб стимулювати створення стійких робочих місць у сучасному середовищі глобальної конкуренції. Також буде започатковано дискусії щодо технічного плану дій в енергетичній сфері з розглядом питань енергетичної ефективності, проблем нестачі води і посух.

Посилення ролі ЄС у світі Португалія планує реалізувати через проведення низки двосторонніх самітів, сказав португальський посол. Йдеться про такі зустрічі в верхах як ЄС- Китай, ЄС-Індія, ЄС-Росія, а також ЄС-Україна. Один саміт ЄС-Бразилія уже відбувся. Крім, двосторонніх самітів заплановано проведення Євро-Середземноморських конференцій та саміту Африка-ЄС.

ФУТБОЛ І НАТО

Чемпіонат Європи з футболу, який наша країна і Польща прийматимуть на своїх полях у 2012 році, стане дуже гарною нагодою для України, щоб розвинути і модернізувати свою інфраструктуру, зокрема, аеропорти, дороги, залізничні шляхи. Так вважає посол Португалії, у якій 2004 року відбувся чемпіонат Європи з футболу. На його думку, це також чудова нагода для України прийняти туристів, які будуть відвідувати країну протягом проведення чемпіонату і зможуть познайомитися з культурою, і взагалі дізнатися про Україну. Разом з тим пан Вієгаш наголосив, що Україна має вчитися в Португалії, щоб не повторювати помилки, які були зроблені під час підготовки до Євро-2004. «Ми збудували 10 стадіонів, а для такої маленької країни як Португалія — це забагато», — пояснив посол. За його словам, до Посольства звертаються представники української влади, а також комерційних структур, які намагаються перейняти португальський досвід. «Вони хочуть дізнатися, що в нас вийшло, як ми все зробили і спланували», — сказав він. На його думку, інвестиції потрібно вкладати перш за все в інфраструктуру та інші об’єкти, які потім можуть повернути затрачені на їх будівництво кошти.

Торкаючись теми НАТО і дискусій в Україні щодо доцільності вступу в цю військово-політичну організацію, португальський посол сказав, що знає наскільки гарячим є це питання в нашій країні. Він нагадав, що Португалія є членом засновником НАТО — окремої структури, яка немає ніякого відношення до Європейського Союзу. За його словами, двері до Альянсу —завжди відкриті. «Звичайно, все залежить від рішення владних структур України і українського народу. Українське суспільство і нація мають дійти консенсусу і знайти спільне рішення і вирішити, чи потрібно Україні вступати в НАТО чи ні», — сказав пан Вієгаш.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments