Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

«Аби знали...»

Кияни відзначили день народження Михайла Булгакова
18 травня, 2010 - 00:00

Двері будинку на Андріївському узвозі було відчинено для відвідувачів з ранку до опівночі, а черга, що розтягнулася узвозом далеко вгору, не зменшувалася до самого закриття музею.

За життя в Михайла Опанасовича було мало читачів, і він фактично залишався «емігрантом». Щоденник Олени Сергіївни Булгакової зберіг слова письменника, які він сказав в останні дні життя: «Аби знали, аби знали». Виконуючи побажання свого патрона, музейники вже другий рік проводять читання біля пам’ятника Булгакову, щоб Київ, в якому він народився й виріс, почув великого земляка багатьма мовами світу. Поки тривало читання, на постаменті було виставлено різномовні видання з музейної бібліотеки, зокрема подарунок з Японії — роман «Майстер і Маргарита» японською» з фотографією «будинку Турбіних» на обкладинці.

Словацькою, італійською й польською читали гості — представники посольств і Польського інституту; німецькою, англійською, іспанською, російською — наукові співробітники музею; грузинською й французькою — діти. Директор музею Людмила Губіанурі читала українською розділи роману «Майстер і Маргарита» (перекладач Юрій Некрутенко). Прозвучали булгаковські рядки й естонською (до речі, перше видання роману в колишньому СРСР після журнальної публікації 1966-1967 років з’явилося в Естонії 1968 року). Людей біля будинку письменника зібралося дуже багато, читання відбувалися в супроводі флейти — грала студентка НМАУ Ганна Кийденко (клас професора Олега Кудряшова).

І раптом пісня пролунала над присутніми. Ренесансне багатоголосся лилося з балкона, співали дівчата й хлопці, одягнені в барвисті вбрання, з мереживами й стрічками. До пізньої ночі музика не стихала, так, мелодії Баха й Генделя, Рамо й Куперена, Перселла й Фрескобальді заполонили будинок письменника, мешканці якого 100 років тому не уявляли свого життя без музики й книжок. У вітальні й внутрішньому дворику, оповитому виноградною лозою, звучали клавесин і флейта, скрипка й легендарний білий рояль. Відома піаністка й клавесиністка Світлана Шабалтіна, професор кафедри старовинної музики НМАУ, виступала зі своїми учнями — студентами, аспірантами, педагогами. Гості почули фортепіанний дует Світлани Шабалтіної та Ольги Шадріної-Личак, які виконали клавірні твори іспанських і французьких композиторів XVIII століття. А учасники вокального ансамблю старовинної музики Vox animae під керівництвом Наталі Хмільовської з поетичним натхненням озвучили мадригали епохи Ренесансу й раннього бароко. «Голос душі» (саме так перекладається назва ансамблю) виявився провідним мотивом усієї музейної події.

На веранді будинку зустрілися режисер та актриса знаменитого фільму «Комісар» — Олександр Аскольдов і Раїса Недашківська. Побували на святі й давні друзі музею: режисер Роман Балаян, скульптор Микола Рапай, письменник Юрій Віленський.

А восени відбудеться добродійний аукціон для збору коштів на користь Фонду сприяння діяльності музею М. Булгакова.

Ольга САВИЦЬКА
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ