Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Два кольори Квітки Цісик

В Українському домі відбувся вечір пам’яті всесвітньо відомої співачки
23 жовтня, 2008 - 00:00

Своїм рідкісним сопрано вона сколихнула всю Америку. Її пісня з голівудського фільму «Ти світло мого життя» отримала «Оскара» в 1977 році. Свої два альбоми з українськими піснями «Квітка» та «Два кольори» Цісик записала на студії, де працювали знамениті співаки: Пласідо Домінго, Мадонна, Ленні Кравітц, Майлз Девіс, Френк Сінатра, Дайана Росс, Duran Duran, Біллі Джоел, Генрі Манчіні, Пінк. Співачка померла десять років тому, але на Батьківщині її згадали тільки зараз! — цим першим україно-американським проектом, у присутності державних діячів — голови наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» Катерини Ющенко та міністра культури і туризму України Василя Вовкуна.

Вечір-спогад «Незабутня Квітка» вже можна назвати унікальним прецедентом — коли ми пишаємося видатними вихідцями з України, що поширюють та відстоюють позитивний імідж нашої країни прикладом усього свого життя і творчості. Проект фактично ініціювали приватні особи з Америки та України, ідею яких підтримали Українська Американська Координаційна Рада, Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000». А профінансували — український меценат Олександр Прогнімак, Одеський морський порт та «Ейвон Косметікс Юкрейн», страхова компанія «Теком».

В Українському домі був аншлаг. Країна походження Квітки Цісик, де вона була лише раз, у 1983-му, і мріяла проїхатися з концертним туром Незалежною Україною, — відкрила, можливо, одну з останніх білих сторінок зі своєї культурно-мистецької історії. У концерті зголосилися благодійно виступити: оперна прима Марія Стефюк, співачка Марія Бурмака, лідер «ВВ» Олег Скрипка, віртуозний скрипаль Сергій Охримчук, неперевершена Ніна Матвієнко та ніжна Антоніна Матвієнко. А музичний продюсер, генеральний директор Національного симфонічного оркестру України Олександр Горностай надав спеціально для вечора єдине україномовне архівне інтерв’ю Квітки Цісик, записане в її з чоловіком студії в Нью-Йорку в 1992 р. Годі й казати, що навіть маленький уривок з майже 50-хвилинного відео одразу переконав глядацьку залу в тому, що надзвичайно світлу енергетику та енергію мала ця маленька жінка й видатна співачка.

В Америці її знали як Кейсі Цісик. Вона була рекламним голосом найбільших американських брендів та найвище оплачуваною виконавицею рекламних джинглів. За допомогою її витонченого співу собі створювали акустичний імідж корпорації Coca-Cola, Pepsi-Cola, American Airlines, ABC, NBC, CBS, «Макдоналдс»... З 1982-го й до своєї смерті Кейсі Цісик залишалася єдиним голосом компанії Ford Motors. Схильні до статистичних екстраполяцій американці вирахували, що їхню Jingle-diva Кейсі прослухало більше людей, ніж може коли-небудь населити нашу планету — понад 22 мільярди!

А в Україні про Квітку Цісик, дочку західноукраїнських емігрантів, майже не знали. Померла співачка 29 березня 1998 р. від раку грудей... Можливо, тому пісні «Я піду в далекі гори», «Черемшину», «Два кольори», «Журавлі» у виконанні Квітки неможливо слухати без сліз...

...Утім, як не дивно, Квітку Цісик можна почути в київському таксі. Власне, там уперше почув Квітку й ініціатор та продюсер проекту Саша Гутмахер — американець українського походження. Він же запросив таксиста Ігоря на вечір в Український дім, де російськомовний таксист Ігор зізнався — усі його клієнти у захваті від такого репертуару!

«Квітка Цісик — легендарне ім’я, це перлина, завдяки якій можна показувати українську культуру світові. Натомість в Україні її ще мало знають», — каже Саша Гутмахер. Він поділився своїми планами зняти українсько-американський фільм про Квітку Цісик і впевнений, що ця стрічка отримає «Оскара». Його ідею підхоплює й міністр культури і туризму України Василь Вовкун: «Квітка Цісик має повернутися в Україну у великому фестивалі». Він наголосив, що цей захід проходитиме під егідою Мінкультури вже наступного року. За його словами, це буде мистецький фестиваль української пісні пам’яті Квітки Цісик. Він розпочнеться в Києві та щороку проходитиме в іншій країні світу, де живуть українці.

Наталя ТИМУРШАЄВА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: