Піднесім свій народ культурно, навчаймо його. Не тільки учитель може навчати, але може його навчати та виховувати і урядовець, вояк, промисловець чи інший.
Августин Волошин, український політичний, культурний і релігійний діяч Закарпаття

Iз народних джерел

25 лютого, 2004 - 00:00

В Музеї українського народного декоративного мистецтва відкрилась виставка творів члена Національної спілки художників України Василя Корчинського.

Василь Леонтійович — професійний маляр і графік, а зараз працює в жанрі традиційної витинанки (вирізування на папері). Любов до неї у Василя Корчинського від матері. Вона, навчаючи малого Василька, завжди казала: «Подивись, на те, що впало, воно може бути кращим за те, що ти вирізав». В дитинстві В. Корчинський, незважаючи на те, що був четвертою дитиною у хліборобській родині, часто відвідував музеї і виставкові зали, особливо приглядався до творів народного мистецтва.

Найбільш виразними є останні роботи Василя Корчинського — в них поєднана новітня форма з народною українською основою. Вона виявляється, насамперед, у мотивах орнаменту, поширеного у центральних областях українського Правобережжя (Південна Київщина, Черкащина, Поділля), у рівновазі геометричного, рослинного і тваринного елементів та у тенденції до подовжених форм і просвітів між ними.

Тематика витинанок в першу чергу релігійна. Часто можна спостерігати зображення дерева життя, яке має багатовікову історію в українському декоративному мистецтві. А крім того — зорі, сонце, куполи, церкви, зерна, тризуб, писанки, квіти. Саме тому майже всі виставки Василя Корчинського мають назву «З народних джерел». Василь Леонтійович вважає, що люди повинні відчувати авторський задум і його почуття при творенні витинанки. Лише тоді можна говорити про те, що витвір буде сприйнято й оцінено.

Ірина КОНОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: