Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кендзабуро Ое проти війни і попси

16 березня, 2004 - 00:00

З різкою критикою дій прем’єр-міністра Дзюн’ітіро Коїдзумі та стану сучасної культури Японії виступив у токійському Клубі іноземних журналістів лауреат Нобелівської премії з літератури Кендзабуро Ое.

«Коли Коїдзумі прийшов до влади, він мав у своєму розпорядженні величезну підтримку японського народу, який з ентузіазмом сприйняв його намір провести «структурну реформу». Однак за цими словами не стояло нічого конкретного, — сказав Ое. — Японці традиційно орієнтовані на єдність нації, і в той момент створилася ілюзія єдиного народу, який об’єднався навколо нового, молодого прем’єра». У даний час економічна потужність Японії майже абсолютно позбавила сили її культуру. Тут, на думку Ое, панують лише «ток-шоу», комікси і малообдумані дискусії. Після епохи «бульбашкової економіки» японці породили «бульбашкову культуру», відзначає письменник. Літературні твори пишуться виключно «легким» розмовним стилем, який витісняє індивідуальний стиль автора. У країні відсутні інтелектуально-літературні журнали, що формують духовне життя народу. «Щось невідоме і незрозуміле відбувається в моїй країні, — нарікав письменник. — Зараз украй важливо повернутися до справжнього слова, вирощувати нових, молодих інтелектуалів — і письменників, і читачів».

Кэндзабуро Ое (визнаний як літературний авторитет і в країнах СНД, і в Україні зокрема) є найвідомішим суспільним діячем Японії, який критикує політику прем’єр-міністра відносно Іраку. У грудні минулого року він зробив різку заяву в іноземній пресі відносно рішення уряду країни послати до Іраку військовий контингент Сил самооборони.

Підготував Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: