У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

Колишній льотчик — вождь ірокезів

Фільм «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» від Іллєнка
17 січня, 2012 - 00:00
КАДР ІЗ ФІЛЬМУ «ТОЙХТОПРОЙШОВКРІЗЬВОГОНЬ» / ФОТО НАДАНЕ ПРОДЮСЕРСЬКИМ ЦЕНТРОМ «ІНСАЙТМЕДІА»

19 січня у прокат виходить стрічка культового українського режисера Михайла Іллєнка. Стрічка «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» є першим художнім фільмом, підтриманим державою за всю її двадцятирічну історію (див. «День», №239, 2011 р.) Кінокартина розповідає про долю льотчика, Героя СРСР, якого у роки Другої світової війни звинуватили в державній зраді й засудили до сталінських таборів. Не бажаючи провести решту життя за колючим дротом, відважний льотчик тікає. Доля закинула його на інший континент, де він знаходить прихисток у індіанському племені, а згодом стає його вождем.

Івана Додоку, головного героя, зіграв молодий актор Київського муніципального театру Дмитро Лінартович. Глядачі знають його голос, бо актор озвучив чимало блокбастерів, зокрема Уілла Сміта в фільмі «Я легенда», а у стрічці «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» глядачі не лише почують голос Лінартовича, а й побачать самого актора. Преса вже охрестила Дмитра «українським Рембо» — акторові вдалося втілити в ролі Івана Додоки найкращі якості символу борця за свободу.

— Я грав українця. Героєм його визнали потім. А я намагався грати звичайного чоловіка, якого не зламала доля, який відстоював справедливість, — каже актор Дмитро ЛІНАРТОВИЧ. — Він боровся за своє життя, за своє існування, за щастя своєї дружини і, звичайно, за право бачити свого сина.

У фільмі знялася ціла плеяда відомих українських акторів: Віталій Лінецький, Віктор Андрієнко, Олександр Ігнатуша, Ольга Гришина. Роль індіанки Тінь Ластівки зіграла солістка Празького театру опери та балету Іванна Іллєнко. Музику до стрічки написав класик українського кінематографа — композитор Володимир Гронський («Циганка Аза», «Залізна Сотня»), яка звучить у виконанні Національного симфонічного оркестру України під диригуванням Володимира Сіренка. Художник-постановник фільму — Роман Адамович. Нагадаємо, його дебютною роботою став «Бумбараш» з Валерієм Золотухіним у головній ролі.

До речі, у вересні 2011 року фільм «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» здобув своє перше визнання. Він став володарем гран-прі ІІІ Київського міжнародного кінофестивалю.

Сюжет фільму грунтується на реальних подіях. Прототипом головного героя фільму став Іван Даценко — уродженець села Чернечий Яр, що на Полтавщині. У роки війни він здійснив понад 200 бойових вильотів, за бойові заслуги йому було надано звання Героя Радянського Союзу та вручено «Золоту зірку» за №1733. 1944 року його літак збили, а сам льотчик, за офіційними даними, донині вважається зниклим безвісті.

За неофіційною ж версією — Іван Даценко потрапив до німецького полону, але згодом втік. Коли він перетнув лінію фронту і з’явився у свою частину, його відразу заарештували як зрадника і відправили до Сибіру. На одному з етапів Іван знову втік, а далі його слід губиться.

Навряд чи сьогодні ми б пам’ятали про Івана Даценка, героя, який розділив долю багатьох невинно засуджених в той час. Але 1967 року під час проведення всесвітньої виставки в Монреалі радянська делегація, у складі якої був відомий танцівник Махмуд Есамбаєв, відвідала індіанську резервацію. Радянські гості були вражені тим, що вождь племені раптом заговорив із ними українською! Згодом Махмуд Есамбаєв не раз стверджував, що вождь племені на ім’я Пронизуючий Вогонь і Герой Радянського Союзу Іван Даценко — одна й та сама людина.

Режисер фільму Михайло Іллєнко згадує: «Вперше цю історію я почув 1993 року від актора Тараса Денисенка. Про це розповідав і режисер Тимофій Левчук. Він зустрічався з вождем, і той назвався Іваном Даценком».

Знову згадали про цю історію 2002 року, коли популярна телепрограма «Жди меня» запросила до студії племінницю Івана Даценка — Ольгу Рубан. Ольга Василівна показала дві фотографії: на одній із них — її дядько в день нагородження медаллю «Золота Зірка», а на іншій — вождь племені ірокезів у бойовому розфарбуванні, амулетах, з орлиним пір’ям на голові. Неймовірно, але експертиза підтвердила: людина на обох фотографіях — одна й та сама!

Оминути таку дивовижну історію кінематографісти, звісно, не могли. 2007 року продюсерський центр «ІнсайтМедіа» за підтримки Державної служби кінематографії України розпочав створення повнометражного художнього фільму «ТойХтоПройшовКрізьВогонь». Бюджет фільму на той час був значним — 16 млн. гривень. На жаль, світова фінансова криза 2008—2009 рр. призупинила роботу над фільмом майже на два роки.

У цей проміжок часу режисер-постановник фільму Михайло Іллєнко з командою сміливців здійснив неймовірну кругосвітню подорож на яхті «Купава». Це була подорож за одним кадром — кадром, який став ключовим у фільмі й одіссеї його головного героя — Івана Додоки — на шляху від себе до себе!

Дмитро ІВАНОВ
Газета: 
Рубрика: