…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Крокодил виходить

із підпілля Нове житло — у подарунок до п’ятдесятиріччя
16 січня, 2003 - 00:00

Чверть століття він чекав на покращання своїх житлових умов. Більшість його колишніх сусідів уже давно отримали нове житло — світле і просторе. І тільки Вася був вимушений мешкати у непристосованому для нормального існування приміщенні, часом не маючи можливості побачити сонячне світло і людей. Злі язики навіть стали відпускати жарти на його адресу: стільки, мовляв, навіть по максимуму не сидять. А він терпляче чекав. І дочекався! Саме в ювілей наїхало безліч людей — великих і не дуже, — звучали теплі слова і привітання на честь його 50-річчя, на спеціальній машині його відвезли до нового житла, стрічку на вході до якого перерізав сам мер Миколаєва! Здається, Вася, заворожено дивлячись на те, що відбувалося, навіть мало не став лити крокодилячі сльози...

Проживаючий у Миколаївському зоопарку крокодил Вася (по-науковому — міссісіпський алігатор) — найстаріший з усіх тварин, що мешкають в українських звіринцях. І найбільший із крокодилів, що є в Україні: зараз його довжина становить 2 метри 60 сантиметрів. Його «родовід» загублено. Відомо, що сімдесятисантиметровим крокодильчиком Васю у 1952 році привезли до Миколаєва — тоді йому, приблизно, було років три. Директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчій припускає, що Вася народився в природних умовах — у ті роки ще не існувало ферм з вирощування крокодилів. Його благополучне існування в умовах неволі продовжувалося до 1977 року, коли старий зоопарк переїхав на нову упорядковану територію. Тоді нове краще житло отримали більшість мешканців звіринцю. Крім різних плазунів і Васі, який примкнув до них, — просторий сучасний тераріум планувалось побудувати у другу чергу. Не побудовано його досі: ні тоді, ні тепер на нього немає грошей. Плазунам пощастило більше — їх оселили у тісному тераріумі, під який пристосували одне з приміщень зоопарку. А Васю «тимчасово» розмістили у ванні, у підсобці зоопаркової ветлікарні. Там він і коротав чверть століття, ухитряючись мешкати на території три на два з половиною метри, будучи недоступним весь цей час для відвідувачів.

Влаштувати новосілля для Васі вдалося тільки на його ювілей — умовний, звичайно, насправді крокодилу вже за п’ятдесят. Вольєр для алігатора — з басейном і «береговою зоною» — обійшовся у 40 тисяч гривень, половину з яких вдалося нашкрябати зоопарку, решту грошей і будматеріали надали спонсори. Коли все було готове, Васю переселили: дещо флегматичного крокодила, яким він завжди буває зимою, «сповили», зав’язли пащу широким скотчем і на спеціальній машині з регульованою температурою перевезли в нове житло. Через пару днів, коли крокодил освоївся, влаштували новосілля і ювілей. І тепер побачити «підпільника» Васю можуть усі бажаючі.

За словами Володимира Топчія, на новому місці Вася почувається добре, і навіть дещо пожвавився — як-не-як у його новому житлі підтримується постійна температура у 28 градусів. І хоч протягом десятиріч з жовтня по квітень крокодил, «зимуючи», завжди відмовлявся від їжі, його вирішили погодувати. М’ясом, звичайно.

А разом з крокодилом пощастило ще одному мешканцю миколаївського зоопарку — шестиметровому сітчастому пітону на прізвисько Сітка. Його просторий тераріум розмістився по сусідству з Васіним.

Данило КЛЯХІН, Миколаїв
Газета: 
Рубрика: