Не знати історії - означає завжди бути дитиною.
Цицерон, давньоримський політичний діяч, видатний оратор, філософ і літератор

«Невже я малював шедевр?»

У Львові представили старовинний іконопис очима дітей
14 листопада, 2019 - 10:15
ФОТО АВТОРА ТА РОМАНА ЗІЛІНКА

Експозицію «Діти малюють ікони» розгорнуто в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького у дні вшанування світлої пам’яті Митрополита Андрея. Серед зображеного учнями Художньої школи імені Олекси Новаківського — перемальовки старовинних ікон XIV—XVI століть зі збірки НМЛ, і це «Архангел Михаїл», «Зішестя в пекло», «Богородиця Одигітрія», «Святий Юрій Змієборець», «Богородиця Одигітрія», «Богоявлення. Хрещення Господнє», «Богородиця Милування», «Святі Юрій і Параскева», «Святі Федір і Димитрій». Ікони створені дітьми під керівництвом викладачки школи Ірини Мідянець.

«Цей наш спільний проект — невеличкий, але дуже влучний, дуже гарний, — розповідає завідувач виставково-експозиційного відділу Національного музею у Львові НМЛ Роман ЗІЛІНКО. — Малювали тринадцять дітей віком від десяти до тринадцяти років, які мали двотижневу літню практику в нашому музеї. Співпраця вийшла дуже позитивна. По-перше, діти щось довідалися про іконопис, старовинні традиції, історію та особливості тієї чи іншої раритетної ікони, історію мистецтва загалом. По-друге, трохи навчилися у нас техніки пастелі. По-третє, ми залучили до музею в особі цих малих художників наших потенційних відвідувачів і шанувальників».

Кілька днів тому музей зробив презентацію виставки «Діти малюють ікони», де копії представлені поряд з оригіналами. Також зробив малим художникам невеличкі подарунки.

Це перша така співпраця НМЛ зі школою Олекси Новаківського. На думку Романа Зілінка, цей досвід потрібно продовжувати, адже діти можуть працювати не тільки з іконами, а й з іншими колекціями зі збірки Нацмузею. А ще — з тимчасовими виставковими проектами. Чому ні? А щодо конкретно проекту «Діти малюють ікони», то, за словами музейника, дуже приємно було бачити широко розплющені очі його учасників, у яких можна було прочитати подив і радість водночас: «Невже я малював шедевр?»

До слова: дитяча виставка розміщена в постійній експозиції НМЛ (паралельно з оригіналами), відповідно, її можуть бачити всі відвідувачі музею. «Чуємо дуже позитивні відгуки», — каже Роман Зілінко.

Виставка «Діти малюють ікони» — не єдиний захід для дітей з присвятою пам’яті засновника і найбільшого мецената Національного музею у Львові — Митрополита Андрея Шептицького. У програмі, зокрема, тематична екскурсія «Рід Шептицьких і Національний музей», квест «Дарунки Митрополита», серія майстер-класів — ікона на склі. Витвори за зразками гуцульських народних ікон ХІХ—ХХ століть; гравюри на папері: «Святий Миколай», «Богородиця з Немовлям», «Ісус Христос». Виконання відбитків зображень святих з копій кліше старовинних українських дереворитів (із використанням типографських фарб), майстер-клас «Шептицький очима дітей — портрет Митрополита Андрея».

Щодо виставки «Діти малюють ікони», то вона триває в Національному музеї імені Андрея Шептицького до 17 листопада.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ