Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Німецьке кіно з турецьким акцентом

Підбито підсумки Берлінале-2004
18 лютого, 2004 - 00:00

За призи Берлінського кінофестивалю цього року змагалися 23 кінострічки, більшість із яких — світові прем’єри. Всього ж за 11 днів кінофестивалю було показано 394 фільми із 40 країн світу і проведено понад тисячу заходів. Серед останніх — програми «Форум» та «Берлінале-Спеціаль», до яких включено, зокрема, фільми з історії кіно, стрічки молодих авторів, дитячі фільми. По програмі «Панорама» було показано 34 ігрових, 16 документальних та 26 короткометражних фільмів із 32 країн. У розділі «Молоде кіно» глядачам було запропоновано різноформатні роботи понад 500 молодих кінематографістів із 84 держав світу. Як основну тему Берлінале було обрано 10-річний ювілей кінця апартеїду в ПАР і кіномистецтво в країнах Латинської Америки.

У нинішньому році організатори Берлінале зробили все для розширення кола глядачів фестивалю. Церемонія урочистого відкриття, крім Берліна, транслювалася в кінотеатрах Мюнхена, Нюрнберга, Гамбурга, Деттельбаха та Кельна; фільми конкурсної програми можна було подивитися в усіх великих кінотеатрах німецької столиці, а нагородження переможців було показано ще й в інтернеті. На конкурсних показах були присутні зірки світового кіно — Ніколь Кідман, Жюльєт Бінош, Джек Ніколсон, Ентоні Мінгелла та багато інших.

14 лютого було оголошено переможців фестивалю. Незважаючи на загальний скепсис з приводу конкурентоспроможності європейських фільмів відносно американських, що панував у колах кіноманів напередодні фестивалю, кращим у цьому році названо німецький фільм. Адже зовсім нещодавно «Німецька хвиля» хвилювалася, що слава німецьких кінематографістів, завоювання ними головних міжнародних призів та створення епохальних речей залишилися позаду. Незважаючи на такі успіхи, як «Гудбай, Ленін!», німецьке кіно зараз переживає не кращі дні. І ось журі під головуванням американської актриси Френсіс Макдорманд присудило головний приз — Золотого ведмедя — картині «Головою об стіну» німецького режисера Фатіха Акіна про життя в Німеччині другого покоління емігрантів із Туреччини.

Відзначило журі Берлінського кінофестивалю і латиноамериканське кіно. Друге місце та Срібного ведмедя отримала картина «Перервані обійми» режисера Даніеля Бурмана — історія єврея польського походження, чия сім’я пережила Голокост і влаштувалася в Буенос-Айресі. А «кращим актором» було названо уругвайця Даніеля Хендлера, який зіграв у «Перерваних обіймах» головну роль.

Кращим режисером було визнано південнокорейця Кім Кі Дук, який отримав Срібного ведмедя за фільм «Самаритянка». Нагороду в номінації «краща актриса» розділили між собою південноафриканська актриса Шарліз Терон (за роль у фільмі «Монстр») і Каталіна Сандріно-Морено, яка знялася в кінострічці «Милосердна Марія». Кращою музикою до фільму було визнано саундтрек групи «Банда Осіріс» до італійської стрічки «Перше кохання». Спеціальний «Приз Голубого Ангела» за краще європейське кіно дістався шведській картині «Ранкові сутінки» Бьорна Рунге.

За матеріалами podrobnosti.ua підготувала Катерина ЗОРКІНА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ