Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Однояйцеві четверняшки-близнючки

6 вересня, 2007 - 00:00
УЧАСНИКИ МІЖНАРОДНОГО ФЕСТИВАЛЮ БЛИЗНЮКІВ. ВІН ПРОЙШОВ У АМЕРИЦІ 32-Й РАЗ (ТВІНСБУРГ, ШТАТ ОГАЙО), В ЯКОМУ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ МАЙЖЕ 2000 ПАР БЛИЗНЮКІВ / ФОТО АФР

У канадському місті Калгарі 35-річна жінка народила чотирьох повністю ідентичних дівчаток. За словами лікарів, це надзвичайно рідкісний випадок: сьогодні в усьому світі налічується всього 50 повністю ідентичних близнюків-четверняшок. Останній такий випадок зафіксовано у квітні 2006 року в Індії, там четверняшок народила 26 річна жінка.

Як повідомили лікарі лікарні Benefis Healthcare у Калгарі, четверня з’явилася на світ шляхом кесаревого розтину за два місяці до встановленого терміну. Вага маляток — від 1 до 1,2 кілограма. Проте, за словами лікарів, всі вони здорові й самостійно дихають. Дівчаток назвали Отем, Брук, Калісса й Далія.

Четверня однояйцевих близнюків — не межа, пишуть РІА «Новости». Відомий випадок, — щоправда, досі єдиний — коли на світ з’явилося п’ятеро однояйцевих дівчаток. Це сталося 1934 року в канадській сім’ї Діонн. Диво-дівчатка були відомою цікавинкою провінції Онтаріо, адміністрація якої взяла піклування про них на себе. Для них навіть збудували окремий будинок, оточений огорожею, навколо якої постійно збирався натовп відвідувачів.

Однояйцеві близнюки народжуються, коли запліднена яйцеклітина ділиться на дві (три, чотири) однакові частини, кожна з яких з невідомої причини починає розвиватися, як самостійний організм. Якщо розщеплення сталося у перші п’ять днів після зачаття, то розвиток обох плодів відбувається подібно до того, як у двояйцевих близнюків: у кожного своя плацента. Якщо розщеплення сталося на п’ятий- сьомий день, то плацента на двох одна і схожість у дітей буде цілковита.

Фізична схожість однояйцевих близнюків завжди породжувала здивування і цікавість, а нерідко і містичний жах. Сьогодні наука оперує вже статистикою. Практично у ста відсотках випадків у одноклітинних близнюків співпадають колір очей і шкіри, форма волосся, брів, носа, губ. У дев’яноста семи відсотків співпадають розумові якості, у дев’яноста двох відсотків — відбитки пальців. Але у таких близнюків схожі і спосіб життя, і професії, і захоплення. Наприклад, у Йоганна- Амросіуса Баха (батька геніального Йоганна-Себастьяна Баха) був брат-близнюк, Йоганн-Христофор, також музикант. Ось що розповідає про них їх онук, Філіп-Емануїл: «Вони надто любили один одного. Вони були такі схожі, що навіть їх дружини не могли їх розрізнити. Вони були дивом для кожного, хто їх бачив. Мова, хід думок — усе в них було однакове. У музиці їх також не можна було відрізнити. Вони однаково грали, однаково розвивали тему. Якщо один хворів, то хворів і інший. Вони померли невдовзі один за одним.»

По суті, однояйцеві близнюки — природні клони одного організму, на відміну від різнояйцевих близнюків, які за генетичною структурою — абсолютно різні люди. Якщо можливість народження різнояйцевих близнюків «запрограмована» у генах людини, то поява на світ однояйцевих близнюків — подія випадкова: її частота в різних країнах становить три-чотири на тисячу народжень. Механізми утворення ідентичних близнюків вивчені мало, але викликають величезний інтерес: адже навіть розлучені в ранньому віці ідентичні близнюки виявляють схожість не лише у зовнішності, але й у звичках, захопленнях, захворюваннях. Тривалість їх життя приблизно однакова.

Наприклад, Біллі Леон і Бенні Ллойд до шести років виглядали нормально, але потім, одночасно перехворівши на краснуху, почали нестримно набирати вагу. Найтовстіші близнюки у світі все-таки трохи відрізнялися один від одного. Біллі важив 337 кілограми, а Бенні недобрав — усього 328! А є факти, які самою лишень спадковістю не пояснити. Близнюки Джон і Майкл Еткінси з Великобританії проводили відпустку в Альпах і ухитрилися одночасно зламати ноги, причому перебуваючи на значній відстані один від одного, на різних трасах.

Еріка та Герда Вагнер народилися в Берліні й загубили одна одну під час війни. Зустрілися сестри лише через 44 роки. Етапи життя їх багато в чому співпадали: у обох 1992 року операції апендициту і в обох операції грудей 1969 року. Напади мігрені мучили сестер рівною мірою. Герда народила сімох дітей, Еріка сім разів була вагітна. В обох поганенький зір, обидві люблять оперету, коротку стрижку, брюки, пуловери і багато чого іншого.

Спостереження професора Гейдельберзького університету Фрідріха Фегеля показали, що в однояйцевих близнюків, навіть розлучених у ранньому віці, абсолютно схожі електроенцефалограми, тобто графічно виражена діяльність головного мозку. Тому цілком припустимо, що повідомлення про травму, біль, сон одного з близнюків («передавача») може бути відчутно сприйнято і наслідувально відтворено аналогічною системою другого («приймача»).

Якщо ця гіпотеза вірна, то вона свідчить про феномен певної «некерованої телепатії» між однояйцевими близнюками і багато в чому пояснює ідентичність подій, що відбуваються з ними і дій, здійснюваних ними. Наприклад те, що перебуваючи далеко один від одного, близнюки можуть синхронно заспівати одну і ту ж пісню. Або, як це трапилося з Кеті й Карен Шнайдер у США, одночасно, перебуваючи в різних містах, заповнюють лотерейні квитки однаковими цифрами. До речі, квитки виграли, тому про цю, взагалі-то, дрібницю і стало відомо широкому загалу.

Частота народження близнюків різниться у представників різних країн і народів. У японок близнюки народжуються в одному випадку зі 150, а в Нігерії — в одному з 22-х. Зате в Японії дві третини близнюків — однояйцеві, хоч загалом у світі пропорція інша: 30 відсотків однояйцевих і 70 звичайних двійняшок.

Близнюки, особливо трійняшки, четверняшки і так далі, нерідко вмирають у дитинстві. Часто за народження їхня вага надто мала, що може сприяти розвитку у них розладів зору і слуху, вповільненню фізичного і розумового розвитку. Смертність серед двійняшок на першому році життя майже вп’ятеро перевищує цей показник для звичайних немовлят. Коли мова йде про більше ніж двох дітей, то їхні шанси померти в дитинстві вищі більш, ніж у десять разів.

Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ