Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

«Oktoberfest по-львівськи»: Капела «Дударик» розпочала святковий марафон з нагоди 50-ліття

5 жовтня, 2021 - 20:53

Цей мегапопулярний і з бездоганною репутацією колектив заснував 1971 року за сприяння Українського музичного товариства у Львові хоровий диригент, згодом – народний артист України, лауреат Шевченківської премії, почесний громадянин Львова Микола Лукич Кацал (1940 – 2016).  

Перша репетиція «Дударика» відбулася 17 жовтня у філармонії. А вже у листопаді новостворений хор взяв участь у виконанні балетної сюїти Андрія Петрова  «Сотворіння світу» з Львівський симфонічним оркестром.

Дуже швидко колектив почав здобувати дипломи фіналіста на численних фестивалях і конкурсах. А 1989-го, завдяки старанням Миколи Кацала, на базі «Дударика» було створено першу в Україні хорову школу.

У репертуарі «Дударика» – концерти Дмитра Бортнянського, Артема Веделя, Максима Березовського, коляди і щедрівки в обробках Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Кирила Стеценка, Олександра Кошиця. Також – Stabat Mater Перґолєзі, Carmina Burana Орфа, Requiem Моцарта, Дев'ята симфонія Бетховена, Третя симфонія Kadisz Бернстайна та безліч ораторіальних полотен.

Хор хлопчиків і мужчин зі Львова, згодом – Народна хорова капела «Дударик», Державна хорова капела, Державна академічна чоловіча хорова капела, Національна академічна чоловіча хорова капела «Дударик» має тривалу історію міжнародних концертних турне – у Литві, Латвії, Білорусі, Росії, Грузії, Молдові, Естонії, Угорщині, Польщі, Словаччині, США, Канаді, Швейцарії, Австрії, Франції, Бельгії, Голландії тощо. У творчому доробку капели – й платівки, касети та диски, а ще – запис кількох десятків чудових концертних програм на радіо і телебаченні.

За словами теперішнього керівника колективу Дмитра Кацала, за 50 років капела заспівала понад 10 тисяч творів у близько 3000 концертах, взяла участь у 500 Літургіях, побувала із концертами у 25  країнах світу. З колективом охоче співпрацювали і співпрацюють найкращі оркестри, диригенти і солісти. «Дударикові» залюбки надають сцени найпрестижніші концертні зали України і світу.

Заснував колектив і багато років очолював, про що вже йшлося вище, Микола Лукич Кацал. Продовжив справу Дмитро Миколайович Кацал. До слова: «Дударикові» – 50 років, Дмитрові – 46. Тобто теперішній керівник капели у повному розумінні слова і народився, і виріс у «Дударику».

Варто нагадати, що «Дударик» брав активну участь у багатьох гарних справах. Зокрема, у марафонах пам’яті «Міфа» – це позивний соліста Паризької національної опери, волонтера і добровольця Василя Сліпака, який 2016-го загинув від кулі снайпера у зоні АТО. А ще цей світової слави оперний виконавець – вихованець «Дударика»…

Щодо святкової програми з нагоди 50-річчя капели, то вона складена з чотирьох концертів  – у Львові та Києві.

Перший відбувся вчора, 4 жовтня, у Театрі ім. Марії Заньковецької. У програмі  «Oktoberfest по-львівськи» прозвучали найяскравіші твори з репертуару дудариків та пісні січових стрільців у нових мистецьких прочитаннях. У виступі взяла участь вокальна формація «Дударик FOREVER», а супроводжував подію «Дударик-рок-бенд». На жаль, не зміг прибути на концерт спеціальний гість – автор-виконавець, рок-музикант і композитор, лідер гурту «Плач Єремії» Тарас Чубай, який наразі не одужав від коронавірусу.

Фрагмент виступу «Дударика» на першому ювілейному концерті, а це – відома й улюблена багатьма пісня «Тільки у Львові», можна переглянути тут (відео – «Твоє місто»):

Дударики дякують усім, хто вчора розділив із ними свято у Театрі Заньковецької, дякують за аншлаг. І вже запрошують на інші події.
Другий концерт ювілейного марафону відбудеться 15 жовтня у Львівській філармонії, і це – розважальна програма «Два по 50? – Будь ласка!», в якій вокальна формація «Дударик-FOREVER» виступатиме у супроводі естрадного оркестру і з гостем свята – фольклорним ансамблем «Веселка» з Бєлгород-Дністровського. Господарям свята – вже 50, «Веселці» 50 виповниться незабаром, тому, розповідають організатори проєкту, і назва, і репертуар відповідні – гамірна подорож музичними стежками.


17 жовтня у Львівській опері капела представить програму «Дударик 50». Ексклюзивні гості вечора – «Хорея Козацька», про яких у «Дударику» говорять як про лицарів духу, завзятих дослідників, реконструкторів і репрезентантів української музики XVII – XX століть. Також у концерті звучатимуть найвидатніші твори з камерного, симфонічного та ораторійного репертуару капели англійської, німецької, австрійської та української композиторських шкіл, які виконуватимуться у супроводі Академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» та солістів Львівської та Київської опер – Людмили Осташ, Тетяни Вахновської, Романа Трохимука та Сергія Магери.

Через тиждень, 24 жовтня, у Колонному залі ім. Миколи Лисенка столичної філармонії буде відтворено репертуар львівського концерту від 17 жовтня – вже для київської публіки. У святковій програмі цього вечора – «Дударик», Національний академічний симфонічний оркестр України, вокалісти Людмила Осташ, Тетяна Вахновська, Роман Трохимук, Сергій Магера і «Хорея Козацька».

Також «Дударик» заспіває поминальну Службу Божу у храмі Святого Лазаря, яка відправлятиметься за «Дудариками-Навіки», а серед них – засновник колективу Микола Лукич Кацал, Герой України оперний співак Василь Сліпак, Герой України військовий капелан і волонтер отець Андрій Дуда та дударики, які вже на Небі.

Також можна буде оглянути фотовиставку «Дударик-Навіки».

Фото «Дню» надали організатори події

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Рубрика: