Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

П’ятдесятий: початок

50 ювілейний Київський міжнародний кінофестиваль «Молодість» відкрився урочистою церемонією в кінотеатрі просто неба під Аркою Дружби народів
31 травня, 2021 - 11:40

Це місце, як і торік, стало локацією для найбільш значуших фестивальних подій.
   Гості церемонії згадали визначні моменти з півстолітньої історії «Молодості». Вітання супроводжувались виступами музикантів — гурту G-ART і співачки-реперки Аліни ПАШ.
Ведучими Церемонії відкриття стали актор Тарас ЦИМБАЛЮК і телеведуча «Сніданку з 1+1» Людмила БАРБІР. Вони розповіли про перші роки існування «Молодості», про відомих українських та іноземних режисерів, чиї дебютні роботи брали участь у конкурсі фестивалю. Серед них такі імена, як Денні БОЙЛ, Том ТИКВЕР, Франсуа ОЗОН, Ґаспар НОЕ, Сергій ЛОЗНИЦЯ і, звісно, Іван МИКОЛАЙЧУК. Саме його «Вавилон XX», переможець «Молодості»-1979, став фільмом-відкриттям цьогорічного фестивалю.

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр ТКАЧЕНКО вручив почесного «Скіфського оленя» за внесок у розвиток українського кіномистецтва Юрію ГАРМАШУ — оператору стрічки «Вавилон XX». Напередодні, 28 травня, художнього керівника «Молодості» Андрія ХАЛПАХЧІ було відзначено званням «Заслужений діяч мистецтв України». Також за вагомий внесок у розвиток фестивалю та значні творчі здобутки нагороджені кінокритик та кінознавець Олександр ШПИЛЮК, генеральний продюсер спеціальних проєктів медіахолдингу StarLight Media Михайло ПАВЛОВ та наукова співробітниця Людмила НОВІКОВА.

На 50-й «Молодості» глядачі зможуть переглянути близько 200 фільмів з 21 програми — серед них повнометражна, короткометражна та студентська секції Міжнародного конкурсу, Національний конкурс, перший в історії фестивалю Документальний конкурс, програма фільмів на тематику ЛГБТКІ+ «Сонячний зайчик» і конкурс дитячих фільмів Teen Screen. Фестиваль має також має стати платформою для розвитку українського кінематографа, презентуючи найвищий за всі роки рівень індустрійної секції — у її рамках пройдуть три пітчинґи, а гостями секції стануть 25 провідних іноземних і українських фахівців.

З конкурсів на цю мить уже була показана студентська програма – всього 16 робіт. Серед них є українська стрічка “20-11-7.MP4”. Шестихвилинна новела, зафільмована силами об’єднання СУК (Сучасне Українське Кіно), оповідає про батька (Віталій НОВІКОВ) з сином (Владислав ПОРОЖНІЙ), які намагаються повечеряти разом.

Фільм знято одним кадром, стрибаючою камерою. Вечеря не складається: син слухає техно в навушниках, неохоче їсть, ще менш охоче п’є, авторитарний батько намагається привернути його увагу в доволі хамський спосіб. Що, звісно, призводить до скандалу з нецензурщиною, бійки, втечі молодшого.

Здавалося б – черговий сюжет про чергову нещасливу родину. Син витанцьовує на самоті на вулиці. А потім з темряви виступає батько і вони танцюють удвох. Нехитра грубувата історія раптом стає щемливою і зворушливою, і в персонажів з’являється необхідна глибина.

Авторка “20-11-7.MP4” Аліна ПАНАСЕНКО народилася в Сєвєродонецьку. Після закінчення хіміко-біологічного факультету Сєвєродонецького ліцею вступила в Київський національний університет театру, кіна і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого на сценаристку. Паралельно навчається в школі концептуальної і арт-фотографії MYPH.

Так само з України родом режисерка анімаційних фільмів Єлизавета ПИСЬМАК. Вона народилася в Чернігові. З 2015 навчається в знаменитій Польській національній кіношколі в Лодзі, на кафедрі анімації та спецефектів. Відповідно, її 10-хвилинна анімація “Я і моя товста дупа” представляє Польщу.

Власне, ця камерна трагікомедія спрямована проти фетфобії та бодішеймінгу – цькування людей з надмірною вагою або з будь-якими іншими відхиленнями від надуманих стандартів краси. Героїня стає на терези і бачить, як стрілка зупиняється на позначці “товстуха”. Починає мучити себе звірячими дієтами, доходить до стану анорексійного кістяка – і потрапляє в “Королівство об’єднаних курв Стрункадупії”. Однак цей модельний рай, населений підтягнутими ногами й задами, насправді є пеклом, бо панує в ньому всевидючий демон у вигляді все тих же велетенських терезів, і вони показують нещасній присуд “жирна свиня”. І тут на допомогу приходить радісна гладка жінка-богатир, яка трощить те фетфобне царство. Настають свобода, справедливість і прийняття себе.

Всього три кольори – жовтий, чорний і синій, озвучення закадровими артистичними вигуками, іронічно аранжовані шматки з Ґріґа та Чайковського, виразні експресивні лінії, дотепність і щирий драматизм складають цілком майстерний, “дорослий” фільм.
Ювілейна «Молодість» триватиме до 6 червня. Головною локацією фестивалю є столичний кінотеатр “Жовтень”, а також зал просто неба біля Арки Дружби народів, мультиплекси “Оскар” і “Планета кіно (Блокбастер)”, камерний кінотеатр KINO42 на Подолі та київський Будинок кінематографістів.

 

Дмитро Десятерик, “День”
Рубрика: