Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Синдром комп’ютерної «миші»

Вчені відкрили нове захворювання
6 березня, 2008 - 00:00

Зловживання новими технологіями може призвести не лише до психологічних проблем, а й до фізичних каліцтв. Онлайн-світ удосконалюється, з кожним днем збільшуючи кількість тих, хто потрапляє до нього в кабалу. Залежність зі сфери психічної переходить у фізичну: ортопеди вже говорять про поширення синдрому комп’ютерної «миші» — професійного захворювання комп’ютерників. А психологи попереджають: онлайн-залежність може зруйнувати життя, пише vz.ru. Особливо варто непокоїтися тим, хто працює вдома. Нове захворювання стає дедалі масовішим.

Наприклад, сьогодні в Німеччині від інтернет-залежності потерпають близько двох млн. людей. «Юрген — герой. Щодня по 12 годин 42 річний німець хоробро б’ється з орками, ельфами й чаклунами. Його внесок у популярну онлайн-гру виявився таким великим, що його визнано найкращим гравцем у Німеччині. Щоправда, його офлайн-життя лежить у руїнах: роботу він покинув, дружина пішла від нього, в напівтемній кімнаті височать гори порожніх бляшанок з-під кока-коли й залишки піци», — описує журнал Focus крайній випадок інтернет-залежності. За даними видання, болісне тяжіння псує життя двом млн. німців: віртуальному життю вони віддають перевагу перед реальним.

Як говорить Тео Вессель, голова берлінського Союзу допомоги залежним, для багатьох молодих німців практично все життя проходить онлайн: в інтернеті вони грають, розмовляють, фліртують, роблять покупки й працюють. Сьогодні у віртуальній реальності можливо якщо не все, то дуже багато чого. Людям дедалі важче відвернутися від дисплея.

За словами фахівців, у розвитку залежності від нових медіа важливу роль грає мобільний телефон. Якщо людина не розлучається з телефоном ні на секунду, то це тривожний симптом.

Цей феномен відомий експертам приблизно 10 років. Відтоді онлайн-всесвіт став довершенішим, його можливості зростають не днями, а годинами.

«Так само швидко зростає й кількість залежних», — коментує Тео Вессель. За його даними, з усіх любителів комп’ютерних ігор приблизно 10% потребують допомоги фахівців. За оцінками Медичного університету в Ганновері, від залежності страждають від 3% до 6% усіх користувачів інтернету.

Експерти зазначають, що одним із симптомів цього тяжіння є так званий синдром комп’ютерної миші (RSI-синдром), на який нерідко страждають офісні працівники, — це порушення роботи рук, плечей і шиї через монотонну конторську роботу.

Крістоф Айхорн, ортопед з міста Ахена, нагадав журналу Spiegel, що багатогодинна робота з комп’ютерною мишкою може викликати затиснення серединного нерва в зап’ястку з онімінням долонь і пальців.

Раніше ці недуги вважалися професійними серед секретарок, потім кількість хворих збільшилася за рахунок програмістів. До речі, травма ускладнила життя відомому американському програмісту Джону Остерауту.

«Я ніколи не міг отримати розумно обгрунтований діагноз того, що саме не так з моєю рукою. Деякі підходи до лікування, які я спробував (прописані експертами охорони здоров’я), насправді ситуацію погіршили», — зізнався одного разу лауреат премії Software System Award.

На думку Крістофа Айхорна, діагностувати захворювання лікарям заважає сором’язливість хворих: донедавна RSI-синдром вважався відмовкою для ледарів.

Ще три роки тому суд у німецькому місті Кобленц не задовольнив позов колишнього чиновника. Його достроково відправили на пенсію після серії безуспішних операцій на правій руці. У позовній заяві він зазначив, що з 1989 по 2002 рік інтенсивно працював за комп’ютером. Суд відмовив йому у виплаті компенсації. Не виключено, що зараз служителі Феміди інакше поставилися б до його скарги.

Голова берлінського Союзу допомоги залежним зазначає, що прихильність до комп’ютерного спілкування призводить до обмеження соціальних контактів. Німецькому психологу відомі випадки, коли через iнтернет підлітки кидали школу. Особливо схильні до цього тяжіння ті, хто працює за комп’ютером вдома.

Без чіткого розподілу роботи й відпочинку людина проводить за монітором дедалі більше часу й поступово не може уявити собі життя без інтернету. «Вони не можуть уже знайти кнопку «вимкнути» — так формулює проблему Тео Вессель, пропонуючи звертатися по допомогу до фахівців.

Для профілактики «мишачої хвороби» лікарі радять хоча б раз на годину розминати руки. А психологічна допомога базується на корекції поведінки — треба вчитися контролювати себе. Вчені зазначають, що серед холостяків ризик стати рабом інтернету вдвічі вищий. З німецьким вченим солідарні й російські психологи. На думку фахівців психологічного центру «Марія», російських пацієнтів, які страждають на сучасні недуги, можна розділити на три категорії.

«Інтернет передусім впливає на дітей, які йдуть у мережу, не маючи навичок комунікації, уникаючи реальних ролевих ігор, які вони підміняють віртуальною реальністю, — розповіла провідний психолог центру Ірина Алгунова. — Друга категорія — це молоді дівчата, які звертаються до інтернету в пошуках партнера, однак отримують негативний досвід віртуальних знайомств».

Існує й третя категорія осіб, до якої належать ті, хто сам страждає від поведінки інтернет- залежних близьких.

«До нас часто звертаються дружини молодих людей, які йдуть у мережу від розв’язання побутових і сімейних проблем, — пояснила психолог. — Як правило, це зовсім молоді сім’ї віком до 35 років, що не витримали випробування рутиною й побутом».

Труднощi у тому, впевнені російські та німецькі фахівці, що проблему помічають лише тоді, коли вона дійсно серйозна, й тут надзвичайно важлива допомога близьких.

«Іноді близькі дещо лукавлять. Наприклад, батьки часто скаржаться, що дитина не вилазить з мережі й не йде на вулицю дихати повітрям, спілкуватися з друзями. З другого боку, їм вигідно тримати дитину вдома, оскільки вулиця нині небезпечна, — розповіла Алгунова. — В результаті ми стикаємося з досить запущеними випадками».

Інтернет — це добра допомога, але й капкан водночас, попереджають психологи.

Костянтин КУЦ, Наталія ЯЇНИЦЬКА
Газета: 
Рубрика: