Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

«Скарбниця Священних Iсторій...»

У львівському музеї виставили на огляд найдавнішу ілюстровану Біблію в Європі
18 квітня, 2019 - 10:05
ФОТО АВТОРА

У Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького представили виставковий проект «Біблія в ілюстраціях фламандських майстрів XVI ст.». Відвідувачі можуть побачити «Thesaurus Sacrarum Historiarum...» («Скарбниця Священних Історій...») — одну з перших у Європі ілюстрованих Біблій, створену 1585 року. Вона видана у формі альбому гравюр із найважливішими сюжетами Старого та Нового Завітів.

Ця Біблія представляє найпотужніший у Європі XVI ст. антверпенський друкарський осередок і є наймасштабнішим видавничим проектом гравера і видавця Ґерарда де Йоде (1516/17 — 1591). До книги ввійшли гравюри найвидатніших фламандських художників і граверів цього століття: Кріспіна ван ден Брука, Мартена де Воса, Франса Ментона, Яна Снеллінка, АмброзіусаФранкена, Міхіля Коксі, ҐерардаҐронінґа, Мартена ван Клеве, Ганса Вредемана де Вріса, Адріана де Вердта й інших. Загалом вона складається із 42 серій Старого та 19 серій Нового Завітів.

На стінах приміщення, де експонується «Thesaurus Sacrarum Historiarum...», можна побачити 42 гравюри із Старого Завіту. Вони експонуватимуться протягом місця. Потім до огляду будуть представлені гравюри із Нового Завіту, і це буде другою частиною виставкового проекту.

Також погортати Біблію можна на інтерактивному екрані, який розташований у залі. Крім «Thesaurus Sacrarum Historiarum...», можна подивитися і на західноєвропейські Біблії в ілюстраціях XVIІІ ст. із колекції музею.

Ця Біблія 1585 року є єдиним відомим на сьогодні екземпляром на теренах Центрально-Східної Європи. Її музей отримав в дар від свого засновника митрополита Андрея Шептицького.

Павло ПАЛАМАРЧУК, Львів
Газета: 
Рубрика: