Не можна, мабуть, інакше, як тілько горем та бідою довести людей до розуму.
Пантелеймон Куліш, український письменник і громадський діяч

Справа Джека-Різника

Чи відкриється правда через століття?
10 березня, 2004 - 00:00

Колишній детектив, який раніше займався розкриттям убивств, провів власне розслідування у справі знаменитого серійного вбивці Джека-Різника, який діяв у Лондоні в XIX столітті. Дослідник дійшов висновку, що повій у Іст-Енді вбивала не одна людина.

Тревор Марріотт зайнявся справою легендарного маніяка 10 років тому. Він передусім спробував проаналізувати популярні теорії про особистість Джека-Різника. На його думку, всі вони не витримують критики. Наприклад, неправильними здаються Марріотту версії про те, що Різником були або американський лікар Френсіс Тамблті, або внук королеви Вікторії принц Альберт Віктор, герцог Кларенс. Доповідь про здійснену роботу Марріотт представив в Університеті Ольстера. Поки детектив дійшов основного висновку, що, можливо, п’ять жертв, приписаних одному злочинцю, насправді загинули від рук не однієї людини. Джеку-Різнику досі приписувалися вбивства п’яти повій у лондонському Іст-Енді із серпня по листопад 1888 року. Вбивця перерізав горло кожної з жертв, а їхні тіла були знівечені так, ніби злочинець знався на медицині. Сумніви Маррітта базувалися передусім на тому, що, зокрема, два понівечені тіла були виявлені всього протягом 12 хвилин одне за одним. За його версією, людина, що здійснила перше вбивство, повинна була спробувати замести сліди й сховатися. Детектив вважає, що маніяк не став би вбивати другу жертву так швидко після першої.

На думку Марріотта, більшість теорій щодо особистості Джека-Різника неправильні. Свого часу поліція встановила, що маніяком був чоловік від тридцяти до сорока років, середнього зросту, добре вдягнутий. Список підозрюваних у цій гучній справі складався приблизно з 10 людей. Деякі версії відкинули відразу. Такий собі Аарон Козьмінські жив неподалік від того місця, де сталися жахливі події. Він ненавидів усіх жінок і особливо повій. Один зі свідків у справі Джека-Різника нібито впізнав його, але тільки через півтора року. До того ж, як було встановлено, Козьмінські абсолютно не знався на медицині. Другий підозрюваний, Джордж Чепмен, закінчив медичний університет. Він убив трьох своїх дружин і намагався розправитися з четвертою. Згодом з нього зняли підозри, оскільки своїх жертв він убивав за допомогою отрути, а Джек-Різник діяв ножем. Крім того, восени 1888 року Чепмену було всього 23 роки, а Джеку-Різнику свідки давали близько 40. Третім підозрюваним був онук королеви Вікторії герцог Кларенс. Його запідозрили, тому що принц хворів на сифіліс. На думку слідства, хвороба могла призвести до божевілля. Крім того, принц, як говорили, мав дитину від жінки з нижчих прошарків суспільства, яка проживала в Іст-Енді, й тому частенько бував там. Як точно встановив Марріотт, в щоденниках принца містяться записи, що однозначно свідчать, що під час убивств Різника його не було в місті. Ще одним підозрюваним був Френсіс Тамблті, американський шарлатан, який, не маючи ліцензії, прикидався лікарем. Його заарештували під час одного з убивств, але пізніше його взяли на поруки, й він утік від слідства в США. Марріотт вважає, що лікаря слід виключити, оскільки він мав стійкі гомосексуальні пристрасті. Такі люди вбивали б людей своєї статі, вважає детектив. Є також версія про безжалісних сутенерів Вайтчепеля, які таким чином карали непокірних повій, що порушили договір працювати на них. Якщо жриці кохання зраджували сутенерів, то з ними могли розправлятися у звірячий спосіб. У той час вбивати, перерізавши горло, було звичайною практикою. Детектив збирається розслідувати далі цю лінію. Є в нього й інші версії. Розслідуванню заважає те, що поліція свого часу вела справу в стані підвищеної секретності.

Тревор Марріотт зізнався, що, приділивши дуже багато часу вивченню вбивств Джека- Різника, хотів би стати людиною, яка нарешті встановить істину, повідомляє NEWSru.com з посиланням на Sydney Morning Herald. Щоправда, він не думає, що все станеться так скоро, як хотілося б.

Газета: 
Рубрика: