Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Таємниця, яку принесла з минулого хата в хаті

11 серпня, 1999 - 00:00

Суть конструкції цієї своєрідної хати в хаті (як називають її місцеві мешканці) полягає в тому, що на відстані 20-30 сантиметрів від зруба будівлі, перекритого стелею, стоять стовпи, перекриті дахом. Тобто можна розібрати окремі стіни, стелю, а дах на тих стовпах буде триматись. В останні роки музейники виявили на Старосамбірщині 17 населених пунктів, де є такі архітектурні об'єкти. Дев'ять хат вдалося навіть ретельно заміряти.

«Ніхто не може пояснити такого явища в народній архітектурі, — розповів директор музею Роман Радович. — Справа в тому, що воно є міжетнічне і простежується гніздами від території лужицьких сербів, через Чехію, Словаччину, Польщу аж до окремих районів сучасної України. Адже відомо, що такі будівлі також є на Івано-Франківщині, хоча про них ніде не писав жодний український етнограф. За кордоном явище хати в хаті досліджується близько ста років, хоча донині немає пояснення, яке було б однозначним: одні вважають, що йдеться про залишки культури білих хорватів, інші — що маємо справу з наслідками колонізації земель німцями. У будь- якому випадку розташування будівель вказує, що явище є слов'янським. Але чи пішло воно зі сходу на захід, чи, навпаки, з заходу на схід — на нинішній день не відомо».

До речі, унікальна будівля стане першим надбанням Львівського музею народної архітектури та побуту за останнє десятиліття.

Ярина КОВАЛЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: