Нація без державности є покалічений людський колективний організм.
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч. Перший голова Директорії УНР

У горах Медоборах рясно зацвіла неопалима купина

Ясенець білий вважають одним із символів цього заповідника
9 червня, 2021 - 13:28
Оксана МУРСЬКА

Буйним цвітом вкрилася гора Гостра, що поблизу села Вікно Гримайлівської територіальної громади на Тернопільщині. То цвіте ясенець білий або, як кажуть у народі, неопалима купина. Зазвичай ця розкішна рослина масово квітне у травні, але далася взнаки холодна погода, — розповіла «Дню» головний фахівець з екологічної освіти природного заповідника «Медобори» Оксана МУРСЬКА. Листки ясенцю дуже схожі на листя ясена. Тому наукова назва така. Пелюстки білі з бузковими прожилками. А щодо народної назви, то є в неопалимої купини незвичайна і, водночас, небезпечна властивість. Рослина виділяє велику кількість ефірної олії. Особливо на сонці. «Коли немає вітру, речовина нагромаджується. Якщо у сонячну безвітряну погоду до квітучої рослини піднести сірник, то вона спалахне. Ефірна олія згорає, а рослина залишається неушкодженою», — каже пані Оксана. Як вона зазначає, саме ця ефірна олія завдає серйозних хімічних опіків, зокрема, дихальним шляхам. Тому небезпечно не лише нюхати чи торкатися до рослини, а навіть підходити до неї. Милуватися її красою потрібно здалека.

Окрім Тернопільщини, ясенець білий зростає також на Товтрових пасмах Львівщини, Хмельниччини у Криму. За словами Оксани Мурської, коли створювали заповідник у 1990-му році, на горі Гострій зростало лише декілька цих червонокнижних  рослин. Саме тоді Гостру включили до складу природоохоронної установи і завдяки цьому нині там зростають тисячі особин ясенцю білого. Усім, хто приїжджає у Медобори помилуватися красою природи в час, коли квітне неопалима купина, розповідають легенду про незвичайну рослину.

Під час татарської навали, коли чоловіки пішли боронити свій край, жінки діти і літні люди ховалися у печері гори, де зростала квітка, яку вони вважали оберегом. Оскільки в той час, як розповідає легенда, квітка не мала небезпечних властивостей, дівчата її вплітали в коси, чоловіки, йдучи на війну, тримали її постійно біля себе і поверталися додому живими та неушкодженими. Якось під час чергового набігу татарів, коли саме цвіла неопалима купина, люди знову знайшли сховок у горі Гострій. Але вороги, дізнавшись про це, оточили печеру. Та коли вони наблизилися, усі квіти враз спалахнули. Вороги загинули у вогні і рослини також. Через декілька років на згарищі знову виросли дивні квіти, але люди помітили, що у них з’явилася властивість викликати опіки.

Ясенець білий вважають одним із символів заповідника «Медобори». Торік, з нагоди 30-річчя з часу створення природоохоронної установи, неопалиму купину зобразили на марках Укрпошти.

Лариса МИРГОРОДСЬКА, Тернопіль. Фото Михайла УРБАНСЬКОГО
Рубрика: