Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вальс із елементами... чардашу

7 грудня у МЦКМ (Жовтневий палац) виступить Віденський філармонічний Штраус-оркестр
4 грудня, 2019 - 10:22
ФОТО НАДАНО КОНЦЕРТНИМ АГЕНТСТВОМ МИХАЙЛА ГУМИРОВА

Концертом у нашій столиці ViennaPhilharmonicStraussOrchestra завершить своє українське бліц-турне: Одеса — Дніпро — Київ. А далі вальс із елементами чардашу повернеться до Відня, щоби готуватися до Різдва.

Стало доброю традицією для Концертного агентства Михайла Гумирова класти під ялиночку музичні подарунки. Цей рік не став винятком, Адже Штраус-оркестр коротким туром розбурхає втомлену політичними перипетіями Україну. Репертуару колективу перевірений часом: Ґайдн, Брамс, Моцарт, а також вся палітра яскравих представників династії Штраусів — батько, син, онук. Додайте трохи класиків оперети, і ви одразу зрозумієте, за чим ви скучили. Якщо ви дивитеся на Йоганна Штрауса-батька, як на тодішній The Beatles, як на найпопулярнішого в Старому світі композитора своєї доби, — ваше серце стискається від чарівних та улюблених мелодій.

Віденський філармонічний Штраус-оркестр допоможе підняти настрій. Його диригенти завжди переймали манеру видатного австрійського диригента Віллі Босковські, який у 1955—1979 рр. диригував знаменитими Віденськими новорічними концертам: залучав партер до музики, вчив багатих та ситих співати, водив козу по залу і таке інше. Це та ситуація, коли публіці, як дітям малим, подобається бути частиною видовища, а не лише нудьгувати в залі і мляво ляпати в долоні.

Чи можуть бути концерти серйозної музики... легковажними? Звісно. Коли академічний репертуар виконують професіонали, які глибоко розуміються на природі вальсу та чардашу. Головний диригент, один із фундаторів оркестру — Андраш Деак. Авторитетний маестро з багаторічною успішною кар’єрою. Ще 24 роки на Міжнародному телевізійному конкурсі диригентів імені Яноша Ференчіка компетентне журі назвало його одним із кращих угорських диригентів. І то не був аванс, а певний підсумок, до якого Андраш йшов кілька десятиліть.  Колись батько, відомий джазовий композитор Томаш Деак узяв хлопчика на концерт Святослава Ріхтера в Будапешті, і Андраш настільки вразився, що вирішив стати знаменитим музикантом...

Диригуючи провідними оркестрами світу: Філармонічним оркестром Калгарі в канадській провінції Альберта, оркестром Опери Палм-Біч (Флоріда), Ванкуверським оперним оркестром (провінція Британська Колумбія), Балтиморського симфонічним оркестром (Меріленд), оркестром чиказької «Ліричної опери» Skksyjqc, — за останні чверть століття маестро Деак виступав у більшості найвідоміших концертних залах світу. Цього року Віденський філармонічний Штраус-оркестр успішно гастролював Старим світом: Німеччина, Румунія, Польща, Австрія, Угорщина, Болгарія.

Без музичних жартів, загравань із залом і забавних сценічних пантомім не обходиться жоден виступ цього чудового колективу. За помахом чарівної палички диригента лунають не лише інструменти, а й грають і глядачі, для яких написані, зокрема, ритмічно-оплескові партії. Можливо, декому в залі навіть пощастить побачити, як спритно диригент Андраш Деак уміє керувати нарівні зі скрипками і трубами самими музикантами і слухачами.

Олександр РУДЯЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: