Кожен народ пізнається за його богами та символами.
Лев Силенко, український мислитель, філософ, історик, письменник, номінант на Нобелівську премію

Візитівка містечка

У Любешові на Волині відреставрують трьохсотлітню браму
18 лютого, 2019 - 17:12
ФОТО З САЙТА BOARD.LUTSK.UA

Брама XVII століття — єдина, що залишилася від розкішного палацового комплексу Вишневецьких-Чарнецьких. Навіть у сьогоднішньому напівзруйнованому вигляді вона вражає своєю величчю і стала одним із символів Любешова, його візитівкою. Зображення брами можна побачити в багатьох любешівських кабінетах, бо  вона є основою герба містечка. Та в останні десятиліття унікальна пам’ятка, спільна для історії України, Литви і Польщі, просто гине.

Любешівці роками піднімають питання щодо реставрації брами Вишневецьких-Чарнецьких. Розуміючи, що зазначений об’єкт є пам’яткою архітектури, а головне — візитівкою громади, Любешівська селищна рада звернулася до проектного інституту («НДІ Проектреконструкція») задля розробки проектно-кошторисної документації на реставраційні роботи пам’ятки архітектури національного значення «В’їзна брама садиби (мур), у селищі Любешів на Волині».

Олег КУХ, голова Любешівської об’єднаної територіальної громади, каже, що інститут уже розробив реставраційне завдання, наразі очікують його погодження в Міністерстві культури України. «Любешів — містечко, яке має історію мінімум п’ять століть, і будівлі, які збереглись, є тому свідченням. Те, що вони потребують реставрації і догляду, поза сумнівами. Ворота замку, які зображені на гербі Любешова, — в першу чергу. Це наша історія, наша культура, свідчення того, що ми, любешівці, не без роду-племені, а з відомого і давнього Любешова, — каже Олег  Кух. — Однозначно після реставрації у цій споруді має бути установа, діяльність якої має на меті охорону та збереження історико-культурної спадщини. Варіантів два. Краєзнавчий музей (який має бути створений, і обов’язково комунальний, або, що малоймовірно, державний) або передача на баланс і утримання Національним парком «Прип’ять — Стохід», однією з функцій якого теж є охорона і збереження історико-культурної спадщини. Тому роботи з виготовлення ПКД на реставрацію продовжуються, як і пошук джерел фінансування цих робіт».

Загалом Любешів і крім брами має цікаву історію та об’єкти історичної спадщини. Є перекази, що у підземеллях, якими поритий Любешів, може бути захована бібліотека часів Речі Посполитої. Невідомо, які скарби виявили б розкопки на місці знищеного 1969 року знаменитого любешівського костелу святого Іоанна Євангеліста. Його спорудження особисто контролював сам Папа Римський. Костел був не тільки святинею, а й неперевершеною пам’яткою архітектури. У самому центрі містечка — приміщення колегіуму католицького ордену піарів. Це велична споруда родом із XVIII століття, у колегіумі в 1753—1758 роках навчався національний герой Польщі Тадеуш Костюшко, соратник одного із засновників США Бенджаміна Франкліна та ад’ютант першого президента США Джорджа Вашингтона.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments