Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Як перемогти хандру?

Відверта розмова з психотерапевтом
16 лютого, 2011 - 00:00
БОРИС ДАЦИШИН

Дошкуляє головний біль, ниє у попереку, поколює серце, пече у шлунку, надмірна втома... Скидається, що ви хворі на депресію, а це стан пригніченості, відчаю, пов’язаний із психологічними проблемами або реакцією організму на важку життєву ситуацію. А може, у вас просто поганий настрій? Кожен має право на поганий настрій, на хандру. Але іноді вона, хандра, «дістає» так, що видається, ніби наближається кінець світу, а всі намагання підняти тонус марні. Якщо ви не годні здолати сум, пасивні, невпевнені в собі, втрачаєте інтерес до життя, якщо від найменшого навантаження (фізичного чи психологічного) зникають і сон, і апетит, то це все ж таки депресія. І тут треба дуже вчасно її розпізнати, позаяк депресія схильна до повернення, а кожний наступний депресивний епізод зазвичай перебігає важче за попередній. Згідно зі світовою статистикою, п’ятнадцять нелікованих або неправильно лікованих депресій зі ста закінчуються суїцидом. Як стверджує психотерапевт Борис ДАЦИШИН, депресія починається непомітно — з того, що з’являється постійна втома, слабкість. А якщо людину запитати, від чого вона втомилася, то конкретно й не відповість.

— З часом ця втома, як снігова лавина, наростає, і людина не може працювати, — пояснює Б. Дацишин. — Другою ознакою депресії є порушення сну. Проблема не в тім, щоб заснути, а в тім, щоби спати. Переважно сон переривається від третьої до п’ятої ранку, людині нічого не болить, але вона не спить, бо на душі неспокій. Пізніше засинає-таки, а прокинувшись зранку, чується зле. Після обіду настрій може вирівнятися, з’являється працездатність, але під вечір — ті ж самі симптоми. Постійними супутниками захворювання є сум і дратівливість, відсутність цікавості і задоволення від будь-яких занять, навіть тих, котрими ви ще донедавна захоплювалися, відчуття провини, неспокою, безперспективності, безпорадності, тривоги.

— Депресія набувається миттєво чи це тривалий процес?

— Трапляється, що причиною депресії є якась конкретна ситуація: смерть близької людини, травма, сімейна зрада, втрата роботи та ін. Але в питомій вазі такі випадки дуже рідко спричинюють депресію. Основною причиною її виникнення є внутрішній конфлікт людини із собою. Пояснюю: кожен з нас за щось тривожиться, маючи побоювання перед змінами в житті. Одна людина дає собі раду з тою тривогою, змінюючи життя. Інша ж, ніби втікаючи від проблем, виганяє тривогу зі свідомості, заганяючи її «в тіло», в підсвідомість. Ця тривога починає наростати і наростає до тієї межі, коли вже вступають в дію біохімічні механізми, внаслідок чого знижується рівень серотоніну та норадреналіну. Звідси й депресія. Тому важливо усвідомлювати, що депресія —це не просто поганий настрій, а ознака слабості, провини. І намагання чимось зарадити собі аби скоригувати настрій не дає жодного ефекту. Навіть навпаки, це призводить до дисгармонії, зниження працездатності, до конфліктних взаємин — як у сім’ї, так і на роботі... Депресія може тривати роками! Більше того, я характеризую депресію як сезонне захворювання, яке загострюється восени і навесні.

— Раніше депресію називали «вірусом виснажливості», а чи не є депресія заразною? Не в сенсі передачі інфекції, а в сенсі емоційного нездужання родини за наявності у ній ураженого депресією...

— Депресія є тим захворюванням, яке незрозуміле для членів сім’ї і для друзів недужого. Для них видається дивним, що людина, яку вони люблять і поважають, стає дратівливою, егоїстичною, зосереджується на своєму здоров’ї, постійно скаржиться на щось, хоча об’єктивних підтверджень нездужання нібито нема. Родину розчаровує, що, припустимо, мама не дає собі ради з хатніми обов’язками, часто неадекватно поводиться (йдеться, зокрема, про напади булемії, коли людина серед ночі біжить до холодильника і виїдає його «до стінок»), не має бажання йти на роботу, не хоче спілкуватися з рідними та друзями. Більше того, часто такі «дивацтва» вони сприймають як пересічну лінь. А це, хоч як прикро, ознаки захворювання, недужому потрібні підтримка, співчуття і розуміння, а найперше — допомога психотерапевта, який, працюючи з хворим, заразом має розтлумачити родині, як поводитися в такій ситуації.

— Чи може людина без допомоги лікаря, власною силою волі, вийти з депресії?

— Однозначно і категорично — ні! Частково поліпшити самопочуття людина може, але триватиме «здоров’я» недовго, і тоді депресія затягується на роки. До слова, останнім часом депресія успішно маскується під так звані тілесні симптоми, коли хворого «дістають» головні болі, болі в ділянці серця, шлунка, сечового міхура. І хворий звертається до профільного лікаря, який, призначаючи профільне лікування, не може йому зарадити.... На жаль, доволі часто доводиться мати справу із задавненими випадками, коли люди вже втратили працездатність і взагалі соціально дезадаптовані. Стаціонарне лікування в таких випадках триває не один тиждень. Але все могло б бути інакше, якби людина звернулася до нас вчасно. Лікування депресії — нелегке завдання. На щастя, сьогодні є достатньо препаратів, які дозволяють лікувати депресію амбулаторно, не вносячи змін до звичного ритму життя. А це для людей, які побоюються втратити роботу, погодьтеся, дуже важливо. До того, ж сучасні антидепресанти безпечні, не спричинюють звикання і побічних ефектів, що ними грішили препарати минулих поколінь. На відміну від трав, масажів та інших заспокійливих чи підбадьорюючих засобів, які впливають симптоматично, антидепресанти діють на причину хвороби, впливаючи у центральній нервовій системі на спеціальні речовини, про які вже йшлося вище, що «відповідають» за депресію. А тому вони набагато ефективніші.

— Що б ви порадили для уникнення депресії?

— Бодай раз на тиждень подумати: як я живу, чи задоволений життям, чого мені не вистачає, мені особисто? І усвідомити: якщо я в цьому житті не можу нічого змінити, то мушу змінити себе. Якщо ж не вдається «мати гарні стосунки із самим собою», необхідно звернутися по допомогу до психотерапевта, який і полікує, і зарадить.

Тест від лікаря Дацишина

Перевірте, чи не страждаєте ви від депресії?

На кожне запитання ви можете дати одну з відповідей: 1) ні — 0 балів; 2) трошки — 1 бал; 3) доволі сильно — 2 бали; 4) дуже сильно — 3 бали.

Упродовж останнього місяця ви:

— потерпали від безсоння?

— часто сумували?

— відчували, що все робите через силу?

— відчували спад сил?

— потерпали від самотності?

— сприймали майбутнє як безнадійне?

— не діставали задоволення від життя?

— усвідомлювали безглуздість існування?

— відчували, що все радісне і веселе зникло з життя?

— чулися пригніченими навіть у колі сім’ї і друзів?

Якщо ви набрали до 9 балів, то ви цілком здорові, життєрадісні і сповнені енергії.

Від 9 до 12 балів — пограничний стан, у вас часто змінюється настрій, що може в подальшому призвести до депресії.

Сума понад 12 балів відповідає стану депресії, проте остаточний діагноз «депресія» може поставити тільки кваліфікований спеціаліст.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments