Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Єднає минуле з сучасністю

У Львові представляють ретроспективну виставку Оксани Чепурної «Безконечність»
4 жовтня, 2021 - 10:30

Експозиція, розгорнута в Національному музеї імені Андрея Шептицького, присвячена 50-річчю роботи художниці на підприємстві з виготовлення кахлів (тепер це фабрика «Львівська кахлярня 1872»). Організатори виставки зазначають, що творчість Оксани Чепурної – унікальне явище в сучасному українському мистецтві: «Впродовж десятиліть художниця цілеспрямована та дуже послідовна в тому, чим займається й що хоче сказати через свої твори. Помисли її глибоко закорінені в традиційній народній орнаментальній культурі й одночасно сягають модерних поглядів на мистецтво та набувають сучасних форм».

Оксана Чепурна (Ростанюк) – уродженка Львівщини. Після закінчення Художнього училища імені Івана Труша 1970 року почала працювати художником на Львівській фабриці кахлів. 1975-го на «відмінно» захистила диплом на кафедрі художньої кераміки Львівського інституту декоративного та прикладного мистецтва (Львівська національна академія мистецтв). 1992-го отримала звання «Заслужений художник України». 2000-го заснувала товариство «Окс» і приватизувала кахельну фабрику, яка успішно працює донині.

«Активна творча діяльність Оксани Чепурної, яка очолила «Львівську кахлярню» 2000 року і є головним художником підприємства, сприяє значному піднесенню як естетичних, так і функціональних характеристик продукції «Кахлярні», а також забезпечила впізнаваність і популярність цієї продукції на сучасному ринку, – зазначає кандидатка мистецтвознавства, старша наукова працівниця Інституту народознавства НАН України Агнія КОЛУПАЄВА. – Окремим напрямом діяльності Оксани Чепурної є проєкти кахляних печей і камінів, впроваджені у виробництво «Львівської кахлярні». Серед них – як неповторні за формами й оздобленням кахляні ансамблі, виготовлені за індивідуальним замовленням, так і серійні комплекти пічної кераміки. Творчість Оксани Чепурної актуалізує мистецтво кахлі в культурному контексті ХХІ століття. Вона рішуче єднає минуле з сучасністю, повертаючи нас до призабутих цінностей національної культури».

На експозиції «Безконечність» представлено різні за тематикою твори Оксани Чепурної, які об’єднує спосіб декорування – «глиною по глині», тобто розпис ангобами. Сьогодні цей вид розпису – рідкість, оскільки вимагає специфічної майстерності та надзвичайної терплячості.

Виставка сформована з трьох груп творів. Перша група – це роботи 2021 року. «Вони дивні, часом навіть шалені й занадто енергетичні, а заразом довершені, досконалі за виконанням, гідні талановитої досвідченої майстрині. Авторка раз у раз дивує нас масштабами розпису, елегантною колористикою, модерністю композиції», – коментують організатори проєкту.

Друга група – це твори, виконані 2020-го, під час пандемії, яка спричинила в художниці протест проти розпачливої безвиході й однотонності буття: «Протест, який переосмислила майстриня, несподівано вибухнув розмаїттям кольорів. Оксана Чепурна вперше використовує синій! За сюжетом, вироби цієї серії немовби присвячені народній пісні. Роботи гуманні й теплі. Авторськи стилізовані, наче візитівка «львівської школи», бездоганно вписані в квадрат, гармонійні та зрозумілі. Ця серія ніби переконує нас: усе буде добре! А ще вона засвідчує оптимізм мисткині за будь-яких життєвих обставин».

Третя, найбільша, група – твори з персональних виставок 2018 – 2019 років у Києві та Львові. Глибоке знання Трипільської культури надихнуло майстриню на інтерпретацію прадавньої кераміки.

Оцінити одночасно закоріненість у традиційній народній орнаментальній культурі та модерність поглядів на мистецтво Оксани Чепурної встигнуть усі охочі – виставка «Безконечність» у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького триватиме до 24 жовтня.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото «Дню» надали організатори події
Газета: 
Рубрика: