Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Юрій Дрогобич – єднає

Четвертий випуск «Тріади часу» містить твори авторів з усієї України й зацікавив Болонський університет
27 квітня, 2021 - 11:01
ПЕРШИЙ У СВІТІ ПАМ’ЯТНИК ЮРІЮ КОТЕРМАКУ ПОСТАВ У ДРОГОБИЧІ 1999 РОКУ

Нещодавно побачив світ четвертий випуск літературно-художньої серії про минуле, сьогодення й майбутнє Дрогобича та його мешканців «Тріада часу». Цього разу альманах присвячений 570-річчю з дня народження науковця епохи Відродження, ректора Болонського університету Юрія Дрогобича. Планувалося, що видання з’явиться ще минулого року, утім, через карантин публікацію довелося перенести. З іншого боку, враховуючи той факт, що відзначення (і з об’єктивних причин — пандемії) не були широкими, випуск альманаху став ще одним приводом згадати легендарну постать.

Четвертий випуск «Тріади часу» складається з кількох компонентів. По-перше, кандидат історичних наук, професор Леонід Тимошенко уклав біографію Юрія Котермака, у якій розвінчано деякі з поширених міфів і наведено цікаві подробиці (наприклад, що Ю. Дрогобич мав і престижний титул «королівського лікаря»). Також до випуску долучилися і запрошені автори, зокрема, письменниця, перекладачка, журналістка Ніна Бічуя та письменник, перекладач, есеїст Юрій Андрухович. Значна частина текстів обрані на основі Всеукраїнського літературного конкурсу поезії та малої прози «Юрій Котермак». «Відгукнулася вся Україна: найбільше постать зацікавила саме Центральні та Східні області України. Аж трьох переможців маємо лише з Кропивницького», — розповідає Олег СТЕЦЮК, співзасновник «Тріади часу», журналіст, історик-краєзнавець, прозаїк.

Інтерес до альманаху вже вийшов за межі України. Як пояснює Олег Стецюк: «Ірина Романенко, одна з наших авторок, має друзів з Болонського університету, які зацікавлені й запитують, чи є можливість купити книжку». Адже там не забувають про ректора з України: зокрема, 2011 року на фасаді Болонського університету відкрито меморіальну дошку Юрію Дрогобичу. Тож і досі ця постать єднає нашу державу та Італію, як засвідчує інтерес до альманаху.

Ще один особливо приємний вимір цієї події — активність громади. Ініціатором, автором ідеї «Тріади часу», конкурсу є викладачка української мови пані Галина Жубіль, яка залучила до співпраці Олега Стецюка. Згодом до проєкту доєдналися автори з усієї України. Хоч від влади підтримки немає, але за власний кошт і за кошти дрогобичан, зокрема з-за кордону, альманах продовжує видаватися. Як пояснює Олег Стецюк: «Отримані зі збірки кошти йдуть на продовження та створення літератури про Дрогобич. Адже віримо, що література творить міста».

За словами Леоніда Тимошенка: «Для України і для української культури спадщина Юрія з Дрогобича має велике значення. Якщо в Європі він був лише одним із багатьох, то для батьківщини — одним із перших».

Марія ЧАДЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: