Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Зустріч з... Iсторією

або Як нова акція «День» осінній» «перемішала» середовища – героїв і тих, хто фіксує їхні вчинки і біографії для вічності
13 жовтня, 2015 - 12:18
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

В історичному дворику на Андріївському узвозі — де вже три роки поспіль, щовесни, «День» збирає меценатів, друзів і партнерів — минулої п’ятниці уперше відбувся «День» осінній». Формат — традиційний, атмосфера — дружня, але наповнення вечора — особливе. Якщо весною ми ділилися своїми планами й інтригували гостей зустрічі новими «плодами» на дереві проектів «Дня», то сьогодні — представили наш «урожай»: історичну книгу «Повернення в Царгород» і публіцистичний триптих: «Котел», або Справа без терміну давності» Івана Капсамуна, «Я — свідок. Записки з окупованого Луганська» Валентина Торби і «Катастрофа і Тріумф. Історії українських Героїв» Марії Семенченко.

Але головною «родзинкою» вечора стала... зустріч з Історією.

Книжки — і досвідчені читачі це прекрасно знають — є багатовимірним простором, який дає безмежну кількість можливостей. І «День» осінній» це лише підтвердив. На вечорі зібралися упорядники і автори наших книжок, а також читачі «Дня». Саме за таких умов відбувається найбільш ефективна циркуляція ідей. Але цього разу її розширила присутність... героїв наших книжок.


ЗУСТРІЧ АВТОРІВ, ЧИТАЧІВ І ГЕРОЇВ. ХУДОЖНИК ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК ТРИМАЄ В РУКАХ КНИГУ ІВАНА КАПСАМУНА «КОТЕЛ». НА ОБКЛАДИНЦІ НОВИНКИ — СИМВОЛІЧНЕ ФОТО З ПАНОМ ОЛЕКСАНДРОМ ЧАСІВ МАЙДАНУ 

Таким чином, новітня історія, описана у книжках, ожила і перемістилася з друкованих сторінок у цілком реальний світ. Так, класики — а на події зібралися відомі історики сьогодення Ігор Сюндюков, упорядник книги «Повернення в Царгород», професор Володимир Ричка, кандидат історичних наук Сергій Кот, Григорій Халимоненко — єдиний в Україні спеціаліст з історії давньої тюркської літератури і мов, Дмитро Степовик — доктор трьох наук — мистецтвознавства, богослов’я, філософії, — змогли побачити як на їхніх очах твориться новітня історія. Історія, яка є продовженням всього того, про що вони писали в книжці «Повернення в Царгород». І ця візуалізація тяглості нашої історії —  це щось дивовижне.

Художник Олександр Мельник пройшов Майдан з картиною, на якій — очі Господні та підпис  «Бачу справи твої, людино». Його багато хто пам’ятає. 

Під час Майдану журналісти «Дня» зняли відеосюжет про ці очі Господні, які визирали крізь чорний дим від палаючих шин на Грушевського у найдраматичніші моменти і дивилися поперемінно то на одну, то на іншу сторону барикад. Пізніше, 18 лютого 2014 року, під Верховною Радою картина отримала три кулі від беркутівців, а четверта гумова куля поцілила в самого пана Олександра. Той досвід Олександра Мельника описаний на сторінках нашого фотоальбому «Люди Майдану. Хроніка». А зараз фото з Майдану, де пан Олександр тримає над натовпом картину — на обкладинці книги «Котел», або Справа без терміну давності», яку упорядкував Іван Капсамун. І це — невипадково. Саме  Олександр Мельник був єдиним, хто виступив категорично проти прийняття Леоніда Кучми до Спілки художників України. І цей його вчинок, ось ця принциповість і стала символічною ілюстрацією до «справи Гонгадзе» «Коли відбувалося голосування за прийняття Кучми в Спілку художників України, я сказав: «Хто голосує за прийняття Кучми, той голосує за виключення мене зі спілки». Я знав, що проти мене ніхто не проголосує. Такий був хитрий хід. Але знайшлися троє, які не змогли зійти з того шляху. І ще я казав, що Кучма — це ж людина, котра створила кланово-олігархічну систему, яку ми досі не можемо подолати», — сказав Олександр Мельник. Ця історія — про Вчинок, Позицію і Сміливість. Тому це фото — на книжці, яка розкладає по поличках, як Україна йшла до тієї ситуації, в якій зараз перебуває.


ІСТОРИКИ ДМИТРО СТЕПОВИК І ВОЛОДИМИР РИЧКА  — АВТОРИ КНИЖКИ «ПОВЕРНЕННЯ В ЦАРГОРОД» — СВОЇМИ РОЗПОВІДЯМИ ЗАПРОШУЮТЬ ЧИТАЧІВ У ПОДОРОЖ... ДО ВІЗАНТІЇ

Історія «Листа з фронту» полковника Віктора Покуси — теж про Позицію і Принциповість. Цієї зими 43-річний полковник Віктор Покуса, що відслужив в українській армії 22 роки, написав відкритий лист до Президента, прем’єр-міністра та голови Верховної Ради України, а також до політичної і військово-експертної спільноти, в якому проаналізував причини прикрих невдач української армії. І надіслав його до газети «День»... Далі цей сюжет почав швидко розвиватися.

Цей резонансний лист, опублікований «Днем» 11 березня 2015 року, став приводом для безпрецедентного заходу. Після ознайомлення з думками полковника, який відкрито і гостро розповідає не тільки про проблеми в армії, а й про шляхи їх вирішення, Рада реформ національної безпеки і Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння провели 19 березня круглий стіл на тему «Невідкладні заходи щодо підвищення обороноздатності України в умовах агресії з боку Росії». Важко пригадати, коли такий cклад експертів збирався разом. Результатом круглого столу стало спільне обговорення влади та експертів 24 березня можливості створення центрального виконавчого органу, який би опікувався переозброєнням українських військових, налагодив справжню роботу оборонної промисловості та міжнародне співробітництво у цій сфері.

Після всього цього, автора резонансного листа... звільнили у запас. «Формально після закінчення року мене треба звільнити, — пояснив полковник. — Могли щось запропонувати, але не запропонували».


АВТОГРАФ-СЕСІЯ. АВТОРИ Й УПОРЯДНИКИ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО ТРИПТИХУ — ВАЛЕНТИН ТОРБА (ЛІВОРУЧ), ІВАН КАПСАМУН І МАРІЯ СЕМЕНЧЕНКО — ПІДПИСУЮТЬ КНИЖКИ ДЛЯ НОВИХ ЧИТАЧІВ

Присутній на «Дні» осінньому» Віктор Покуса розповів, що вже наступного дня вирушає в зону проведення АТО. Виявилося, після року на передовій і демобілізації, полковник відпочив з родиною лише два місяці і у шосту хвилю мобілізації знову визвався захищати Батьківщину. Правда, тепер його знання і довід будуть приносити користь у Генштабі. Гортаючи свій примірник книжки «Катастрофа і тріумф. Історії українських Героїв», де його лист було опубліковано, Віктор Покуса сказав, що такі книги є важливими. «Не всі розуміють, що сформувався новий активний, рішучий, відповідальний прошарок суспільства — фронтовики. Вони готові реформувати систему, брати на себе відповідальність. Повірте, зміни будуть і вони будуть на краще», — сказав полковник.

«Приємно, що люди підтримують наші книжкові та просвітницькі зусилля. Надзвичайно важливо побачити один одного, — говорить головний редактор «Дня» Лариса Івшина. — Навколо Фонду сприяння ініціативам «Дня» збираються люди, які нарешті отримали своє середовище. Потрібно більше розумних середовищ. Наша країна — у гуманітарному занепаді, зокрема тому, що дуже мало розумних середовищ».

Тож «День» осінній» став ще одним кроком до розширення нашого розумного середовища. Погодьтеся, не так часто вдається побувати на події, де зміщуються епохи, а читачі за кавою спілкуються з... героями книжок. Історія твориться сьогодні, і ми всі — дотичні до цього процесу. Тож, не пропустіть наступні зустрічі.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: