Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

«Копанки» розповзаються по країні...

Губернатор Рівненщини просить Авакова ввести підрозділи Нацгвардії, щоб локалізувати «бурштинову лихоманку». Громадськість цього вимагала вже давно
18 березня, 2016 - 09:49
ФОТО НАДАНО ВГО «АВТОМАЙДАН», AUTOMAIDAN.ORG.UA

Паралельні реальності. З одного боку, громадськість зусиллями медіа, громадських активістів та екологів побачила і вжахнулася від глибини катастрофи, спричиненої «бурштиновою лихоманкою». Є розуміння і вимога — припинити злочин національного масштабу. З другого — ігнорування або ж абсолютно формальне ставлення до проблеми офіційних органів. Це засвідчують і відповіді СБУ, Генпрокуратури та РНБО на запити «Дня» (див. нижче). Коли свого часу постала проблема «копанок» у Донбасі, це вважали місцевою проблемою. Так, регіон був відданий у «лізинг». Але реальність показує: щодо всієї країни була проведена неправильна соціально-політична «діагностика».

Складається враження, що мафія поглинула державні інститути. Чи здатна держава впоратися з цим викликом?

«ЗАСУДЖЕНО ЧОТИРИ ОСОБИ ДО РІЗНИХ ТЕРМІНІВ ВІДБУВАННЯ ПОКАРАННЯ»

«Уявіть, ми йдемо лісом. Величезні дерева, сосни... Виходимо на галявину, і виявляється, що лісу немає. Просто десятки гектарів знищено. І це навіть не болото, тому що там, певно, сотні величезних глибоких ям, з яких риють бурштин. І ти розумієш, що відновити цей ліс буде неможливо. Тому що для початку щось треба зробити з цими ямами. До того ж треба щось зробити з водою, яка тут стоїть. І лише після вирішення цих питань можна засаджувати ліс знову», — розповідає про своє перше враження від «марсіанського пейзажу» житомирського Полісся Станіслав Козлюк, автор фото-призера минулорічного фотоконкурсу «Дня» «Лісова пісня. Реквієм». Ці події відбувалися влітку минулого року в Олевському районі Житомирської області. За час, що минув, таких пейзажів не поменшало — буквально днями користувачі соцмереж жахнулися від фото активістів, які зняли масштаби нищення природи на Рівненщині, зокрема біля Володимирця, у селі Кухітська Воля тощо.

А тим часом «День» отримав частину відповідей на свої запити (див. №39-40 від 4 березня ц.р.). «Слідчими органів безпеки протягом 2014-2015 років розпочато 36 кримінальних проваджень щодо 12 осіб запитуваної категорії. З них п’ять кримінальних проваджень стосовно 9 осіб скеровано до суду. Судами прийнято рішення у двох кримінальних провадженнях та засуджено чотири (!!! — Ред.) особи до різних термінів відбування покарання», — ось і вся відповідь заступника керівника управління взаємодії із засобами масової інформації та громадськістю СБУ Олени Гітлянської на запитання «Дня» щодо того, скількох осіб і до якої відповідальності притягнуто у зв’язку з незаконним видобутком бурштину. Порівняймо. Коли Станіслав Козлюк з колегами Денисом Казанським та Богданом Буткевичем улітку минулого року дістався безпосередньо місць незаконного промислу, то за допомогою квадрокоптера автомайданівці виявили кілька гектарів знищеного лісу з великою кількістю ям. «Приблизно за півгодини пошуків ми дісталися того місця, — розповідає Станіслав Козлюк. — Там лишалося до 50-ти людей, які на той момент досі працювали на цих копанках, шукали і мили бурштин. Було видно залишки табору на кілька тисяч осіб! Із дерев’яних дощок збиті якісь тимчасові помешкання, плюс виднілося щось на кшталт кафе, облаштованих одразу біля місць видобутку бурштину. Там були ще покинуті залишки їжі. Ми намагалися поспілкуватися з тими копачами — у більшості випадків вони на контакт не йшли. Частина з них, найбільш активна, висувала до нас претензії на кшталт: «Чому ви приїхали? Ви будете «віджимати» у нас законний заробіток. Тому що роботи в нас немає. Це є єдина можливість нам заробити гроші». Приблизно через годину-дві приїхали представники місцевої влади з представниками міліції, прокуратури — великий автобус. Представники влади робили великі круглі очі: «Тут дійсно копають бурштин, знищують ліс? А ми про це не знали...» або «Ми знали, але нічого не можемо з цим вдіяти». Але наскільки вони про це не знали — це велике питання. Тому що місцеві казали, що у цьому видобутку зацікавлена і місцева влада, і міліція (нині — поліція). І нібито вони від того копання мали свою частку, але знову ж таки це за словами місцевих. Тобто підтвердити чи спростувати це я не можу».

А за інформацією начальника відділу розгляду запитів на публічну інформацію Генеральної прокуратури України Наталії Тєлічко, наданою як відповідь на запит «Дня», «у Генеральній прокуратурі України відбувається постійний моніторинг ЗМІ з використанням автоматизованої системи, зокрема й на предмет інформації про злочини або злочинну бездіяльність посадових осіб щодо незаконного видобутку бурштину. Зазначена інформація подається керівництву на розгляд. ...Для надання запитуваної інформації про кількість кримінальних проваджень щодо незаконного видобутку бурштину на території Волинської, Житомирської та Рівненської областей, які контролювали органи прокуратури, ваш запит скеровано до прокуратур вказаних областей». Відповіді від обласних прокуратур «День» наразі не отримав, так само, як немає і реакції на запит від Національної поліції та Держекоінспекції.

«Як виявилось, фактично північ Житомирської області, де залягає бурштин, частково поділена між криміналітетом та місцевим населенням. Тобто там, де орієнтовно поклади бурштину менші, копають місцеві. У лісах є ями, де вони займаються видобутком, і їх ніхто не «кришує». Також є місця, де орієнтовно бурштину більше, наскільки ми зрозуміли, вони «під кримінальними авторитетами», і там фактично триває видобуток у промислових масштабах з тотальним руйнуванням лісу, — продовжує розповідь про поїздку Станіслав Козлюк. — Фактично місцеве населення працює на цьому видобутку, маючи певну фінансову винагороду. Зі слів місцевих, їм двічі на день по годині, зранку і ввечері, поки відбувається зміна на цих мотопомпах, дозволяють мити бурштин самим. Плюс начебто місцевий криміналітет допомагає місцевим жителям, якщо виникають проблеми, коли вони працюють на цих копанках. Тобто якщо хтось важко захворів чи треба відремонтувати оселю — допомагають грошима. Таким чином виник доволі дивний симбіоз місцевого населення і криміналітету. І місцева влада в очах жителів виступає більшим злом, ніж кримінал. Це повний абсурд. Це абсолютно неконтрольована українською владою територія. Якщо порівнювати з копанками Донбасу, фактично в нас існує «бурштинова народна республіка», де не діють закони України, куди не приїжджають на виклики міліціонери...» Чи це не загроза національній безпеці?

Керівник управління забезпечення доступу до публічної інформації апарату РНБО В. Шведова на запит «Дня» відповідає: «Згідно з Законом України «Про Раду національної безпеки і оборони України», до компетенції Ради входить ухвалення рішень щодо гарантування національної безпеки і оборони нашої країни. Порушені вами питання відносяться до компетенції Кабінету Міністрів України. Кабінет Міністрів не ініціював розгляд питання щодо видобутку бурштину на засіданні Ради національної безпеки і оборони України».

«НАСТУПНОГО ТИЖНЯ МОЖЛИВЕ ВИЇЗНЕ ЗАСІДАННЯ ПАРЛАМЕНТСЬКОГО КОМІТЕТУ»

Тим часом зусилля зі свого боку почала докладати частина депутатів Верховної Ради. Так, у середу з парламентської трибуни виступив нардеп від РПЛ Андрій Лозовий. Він назвав конкретні імена та прізвища людей, які, за його інформацією, «кришують» бурштиновий бізнес на рідній йому Рівненщині. «Є дві суттєво необхідні речі, щоб узагалі владнати цю ситуацію. Перше — це закон про видобуток і реалізацію бурштину, співавтором якого я є. Верховна Рада ухвалила його у першому читанні 26 квітня минулого року і досі не прийняла в другому. Тобто вище державне керівництво свідомо не форсує вирішення цієї проблеми. Однією з умов Радикальної партії у разі утворення нової коаліції буде негайне прийняття цього закону. Тому що знищується ліс, тому що мінімум на півмільярда доларів державних багатств країна втрачає зараз щороку. Другий момент — треба очистити владу від людей, які «кришують» незаконний видобуток, — говорить Андрій Лозовий у коментарі «Дню». — Я навів дані на прикладі Рівненщини. Але на Волині і Житомирщині ситуація фактично ідентична, просто менший обсяг — на Рівненщині приблизно удвічі більше бурштину, ніж на Житомирщині».


БЕРЕЗЕНЬ 2016 РОКУ. МІСЦЕ НЕЗАКОННОГО ВИДОБУТКУ БУРШТИНУ БІЛЯ СЕЛА КУХІТСЬКА ВОЛЯ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ / ФОТО НАДАНО ВГО «АВТОМАЙДАН», AUTOMAIDAN.ORG.UA

На думку депутата, треба взятися за два напрями. «Один — це силові структури. У Рівному загальновідомо, що Сергій Максимов, в.о. начальника Національної поліції в області — головний, так би мовити, «рішала» щодо бурштину, — стверджує Андрій Лозовий. — Рівненський журналіст Дмитро Леонтіюк провів у вівторок надзвичайно цікавий експеримент. Медійники зробили так звану засідку, коли мився бурштин, і подзвонили у нацполіцію. Нацполіція не приїхала. Буквально за п’ять хвилин вистрілила сигнальна ракета — і помпи заглохли. Тобто поліція відкрито попереджає старателів про те, що за ними стежать ЗМІ. Другий аспект — виконавча влада. У Рівному, можна сказати, є два офіси бурштинової мафії — один в облдержадміністрації, якою керує Віталій Чугунніков. Другий — в управлінні Нацполіції, про що я вже сказав».

Що можуть зробити народні депутати? «У середу ми разом із колегами підготували заяву, яку підписав я, Сергій Євтушок («Батьківщина», рівненський мажоритарник), Тетяна Острікова (рівненська «Самопоміч»), Олег Осуховський (мажоритарник від Рівного, представник «Свободи», позафракційний), — каже Андрій Лозовий. — Ми звернулися до голови й усього складу парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності з проханням невідкладно провести виїзне засідання парламентського правоохоронного комітету в Рівному, заслухати звіт в.о. начальника Нацполіції в області Максимова, його першого заступника щодо боротьби з незаконним видобутком корисних копалин і прийняти необхідні рекомендації щодо кадрової політики МВС. Більшість членів профільного парламентського комітету підтримали цю заяву, очевидно, наступного тижня засідання відбудеться».

«ЗНИЩЕННЯ НАЙСТАРІШОГО ЛІСУ НА ПОЛІССІ БУДЕ ВЕЛЕТЕНСЬКОЮ ВТРАТОЮ»

«Я сам родом з Полісся, провів у тих лісах багато часу, тому мені дуже важко коментувати цю тему», — говорить «Дню» незалежний еколог Андрій Плига. Проблему легше було подолати, коли вона тільки з’являлась. А зараз це цілі покоління людей, інфікованих «бурштиновою лихоманкою», вважає він. Крім знищення великих ділянок передусім лісу, але також і заплав та боліт на територіях, де видобувається бурштин, величезної шкоди завдається територіям природно-заповідного фонду, наголошує фахівець. «Скажімо, Поясківський заказник в Олевському районі Житомирської області — це найстаріший ліс на Поліссі. Там не проводили жодних вирубок з 1924 року. Там є дуби в обхваті 6 метрів, сосни — 4 метри. Цьому лісу кількасот років. Це наш своєрідний аналог Біловезької Пущі, — розповідає Андрій. — Велетенський «клондайк» з видобутку бурштину розташований десь за 500 метрів від цього заказника. У травні минулого року окремі копанки вже були на його території. Ми з колегами-екологами найближчим часом навідаємося туди, щоб побачити, в якому він стані». Зникнення найстарішого лісу на Поліссі може стати велетенською втратою. «Знищити дуже легко, — нагадує еколог. — А відновлюється первинний ліс сторіччями. Йдеться про знищення рідкісних видів рослин і тварин, які живуть у тому лісі».

Також відбувається банальне забруднення річок бензином і мастилами, які витікають з мотопомп старателів. «Річка Веселуха в селі Кухітська Воля, де копають бурштин, зараз уся вкрита плямами від мастила. Я був кілька років тому там і тоді це була чиста водойма, багата на рибу, — пригадує Андрій Плига. — Зараз гине риба, вся екосистема, вода значно замулюється. Потім увесь цей бруд потрапляє в кінцевому підсумку у річку Прип’ять і далі тече до Дніпра». Крім того, відбувається нищення природи і від таборування тисяч людей безпосередньо в лісі.

На думку еколога, спинити катастрофічне знищення можна, лише поєднавши два способи. «Потрібно повномасштабне введення військ і проведення силової операції, — вважає він. — Багато з цих «клондайків» розташовані у дуже віддаленій місцевості, куди ведуть одна-дві дороги. Варто перекрити ці ключові дороги, поставити блокпости і зачистити табори «клондайщиків» — і проблему буде тимчасово вирішено». До речі, днями губернатор Рівненщини Чугунніков попросив міністра ВС ввести в північні райони Рівненської області підрозділи Нацгвардії, щоб припинити нелегальний видобуток. Другий обов’язковий момент — офіційна легалізація. «Але з дуже великим обмеженням, тому що цей метод видобутку вельми небезпечний в екологічному плані, — уточнює Андрій Плига. — Необхідно чітко затвердити перелік місць, де добувати бурштин не можна: на території природно-заповідного фонду, в лісах водоохоронного, рекреаційного призначення, захисні смуги біля автошляхів, залізниць. Також має бути чітко прописаний механізм рекультивації. Крім того, розробити механізм повернення цих ділянок попередньому землекористувачу. Інакше буде корупційний ризик, що ці землі вилучатимуть далі з лісових господарств і продаватимуть, скажімо, під приватну забудову, якщо це берег річки».

Як бачимо, механізми вирішення проблеми є. Залишається примусити владу їх задіяти.

P.S. Коли матеріал був готовий, редакція отримала відповідь на запит від прокуратури Волинської області. «Упродовж минулого року органами досудового розслідування області розслідувалось 65 кримінальних проваджень вказаної категорії. За результатами досудового розслідування, у 19 кримінальних провадженнях обвинувальні акти стосовно 30 осіб передано до суду, з них на теперішній час засуджено 28 осіб до покарання у вигляді штрафу в межах санкції ч.2. ст. 240 КК України. Поточного року розслідувалось 31 кримінальне провадження вказаної категорії. За результатами розслідування у 3 провадженнях обвинувальні акти щодо 9 осіб скеровано до суду. На теперішній час засуджено 5 осіб до покарання у вигляді штрафу в межах санкції ч.2. ст. 240 КК України», — йдеться у повідомленні за підписом першого заступника прокурора області Ігоря Мукана.

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: