Кожне національне письменство, годуючись помітними і непомітними впливами од інших письменств, все-таки органічно переробляє й перетворює їх і виявляє тим натуру даної нації, її ідеали й змагання, її інтереси й потреби.
Сергій Єфремов, український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик

Леді, яка змінила Великобританію і світ

Політики продовжують давати оцінку діяльності Маргарет Тетчер
10 квітня, 2013 - 10:40
ФОТО РЕЙТЕР

Смерть колишнього британського прем’єра Маргарет Тетчер виявилась топ-новиною в усьому світі. Facebook буквально переповнений коментарями на адресу «залізної леді». І досі у зв’язку зі смертю баронеси Тетчер продовжують надходити співчуття від світових політиків. Зокрема, вчора Папа Римський Франциск у телеграмі зі співчуттям відзначив: «із вдячністю згадую про християнські цінності, які лягли в основу її вірності громадському служінню та просуванню принципів свободи в сім’ї народів».

Політики продовжують також давати оцінку діяльності Маргарет Тетчер. Нинішній британський прем’єр, лідер Консервативної партії Девід Кемерон назвав леді Тетчер «прем’єр-міністром патріотом і найвидатнішим лідером країни мирного часу». Визнавши, що існують різні думки про її особистість, Кемерон наголосив, що вона очолила країну, коли та була на колінах, і поставила її на ноги. «Маргарет Тетчер любила свою країну присвятила своє життя її служінню. За це вона справедливо посіла гідне місце в історії та матиме вічну пошану й подяку британського народу», — відзначив британський прем’єр.

Тим часом міністр закордонних справ Вільям Хейг написав у мікроблозі Twitter: «Вона назавжди змінила нашу країну, і всі ми у великому боргу перед нею». Із цим погоджується глава Лейбористської партії Ед Мілібанд. Він назвав Тетчер «унікальною постаттю, яка «змінила політичне життя цілого покоління». Як він визнає, Лейбористська партія не погоджувалася з більшою частиною її політики, і її роль таки вважатиметься неоднозначною. «Ми можемо не погоджуватись, але ми завжди поважатимемо її політичні досягнення і силу її особистості», — наголосив Мілібанд. Мер Лондона, консерватор Борис Джонсон переконаний, що «пам’ять про неї надовго переживе сьогоднішніх політиків у сірих костюмах».

Дізнавшись про смерть Тетчер, президент США Барак Обама сказав, що «світ втратив одного з великих борців за свободу, і Америка втратила справжнього друга». «Дочка крамаря, котра стала першим прем’єр-міністром Великобританії, подає приклад нашим дочкам у тому, що немає таких класових меж, яких не можна було б подолати. Будучи прем’єром, вона допомогла відновити впевненість і гордість, які завжди були відмінною рисою Британії в кращі її часи», — наголошується в офіційній заяві президента США.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель відгукнулася про баронесу як «видатного лідера». «Я ніколи не забуду тієї видатної ролі, яку вона зіграла в подоланні розколу Європи та припиненні холодної війни», — наголосила Меркель. Прем’єр-міністр Індії Манмохан Сінгх назвав леді Тетчер «особистістю, яка змінила світ, досягла для своєї країни величезного прогресу на міжнародній арені й у сфері внутрішньої політики.

Президент України Віктор Янукович також висловив співчуття у зв’язку зі смертю колишнього прем’єр-міністра Великобританії Маргарет Тетчер. «Пішла із життя перша жінка — керівник уряду європейської держави, яка для багатьох поколінь стала взірцем сили духу, принциповості та твердості характеру. Переконаний, що ім’я Маргарет Тетчер навіки залишиться в історії як приклад самовідданого служіння своєму народові», — йдеться в офіційній заяві глави Української держави.

Російський президент Володимир Путін зізнався, що Тетчер завжди справляла дуже сильне враження та була прагматичним і жорстким політиком. «Саме такий її підхід допоміг свого часу Великобританії вийти з економічної кризи. Добре відомо, що її критикували за деякі вжиті тоді заходи, в тому числі з обмеження видатків, бюджетних витрат, а також обмеження прав профспілок, але в критичній ситуації її дії виявилися ефективними. Люди за це їй надзвичайно вдячні», — сказав він на прес-конференції в Нідерландах.

Як учора стало відомо, похорон Маргарет Тетчер відбудеться наступної середи. Причому баронесі має бути організовано церемоніальний похорон з воїнськими почестями. При цьому, як повідомили в канцелярії прем’єр-міністра країни, масштаб траурних заходів не буде значно поступатися державним похоронам, які влаштовуються лише в разі смерті членів королівської родини. Єдиним винятком із цього правила став державний похорон Вінстона Черчілля 1965 року. До речі, похорони принцеси Діани 1997 року і королеви-матері Єлизавети 2002-го також офіційно мали статус церемоніальних.

Як повідомили «Дню» в Посольстві Великобританії в Україні, у приймальні посольства від 10 до 12 квітня буде відкрито книгу співчуття.

Смерть видатного політика — завжди є приводом для підведення підсумків діяльності й ролі цієї персони. У випадку Тетчер, яка сама зумовлювала події, не йшла за течією, це привід для того, щоб іншим політикам і громадським діячам узяти уроки у видатного британського політика, яка тричі поспіль перемагала на парламентських виборах. «День» пропонує читачам матеріал Проекту Синдикат «Уроки Маргарет Тетчер для Європи», а також коментарі українських політиків і дипломатів про те, які уроки від «залізної леді» доцільно брати українським політикам, котрі дійсно хочуть запровадити зміни у країні.

ПРОДОВЖЕННЯ ТЕМИ:

Уроки Маргарет Тетчер для України

Уроки Маргарет Тетчер для Європи

Та, що перемогла соціалізм

Микола СІРУК, «День»
Газета: