Кинути роботу для рідного краю і піти на роботу до його гнобителів… єсть справжньою цілковитою зрадою
Борис Грінченко - український лексикограф, письменник, педагог, громадсько-культурний діяч

Що нам хотіла сказати Росія?..

Експерти «Дня» — про заяви екс-президента у Ростові-на-Дону
12 березня, 2014 - 09:39
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1997 р.

Знову в російському Ростові-на-Дону, в тому ж приміщенні, із наперед заготовленими фразами... Нічого нового Віктор Янукович учора не сказав. Хіба що виступ відрізнявся короткою заявою, а не прес-конференцією із дратівливими запитаннями, від яких кидає в жар і ламається ручка. Меседжи колишнього президента старі: я живий, я діючий президент і головнокомандувач збройних сил України, я нікуди не втік, у Києві стався переворот, уряд нелегітимний, країною керує озброєна банда ультранаціоналістів і неофашистів, за всім цим стоять темні сили Заходу, дострокові президентські вибори нелегітимні... Більшість з цих кліше ми вже чули як від найвищого керівництва Росії, так від їх маріонеток в Криму та в цілому російської пропагандистської машини. Але розглядати заяву Януковича як щось рядове чи несерйозне — не варто. Особливо в такій складній ситуації, яка склалася навколо Криму.

«МЕТА ПРОМОВИ — СКОНСТРУЮВАТИ ПАРАЛЕЛЬНУ РЕАЛЬНІСТЬ...»

Володимир ГОРБАЧ, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва:

— Слова, які сказав Янукович, вписуються в канву російської пропаганди, позицію яку займають росіяни і всередині країни, і на міжнародній арені. Він читав текст по шпаргалці, написаній росіянами і аудиторія цього месиджа була, перш за все, внутрішньоросійська. Це звернення було спрямовано на те, щоб підтвердити російським виборцям правильність дій керівництва Росії. Ніякого іншого впливу на інші аудиторії, цей брифінг мати не може. Слова Януковича про «темні сили Заходу» відносяться до серії неадекватних оцінок, думок і пропозицій, які були озвучені Януковичем. Його промова зводилася до того, щоб сконструювати паралельну реальність, перш за все,  російською владою для росіян, які можуть в це повірити.

«ОПУДАЛО» ЯНУКОВИЧА БУЛО ПРЕДСТАВЛЕНО СВІТУ, ЯК РОСІЙСЬКА ПЕРЕГОВОРНА ПОЗИЦІЯ»

Лілія ШЕВЦОВА, провідний науковий співробітник Московського центру Карнегі (facebook.com):

— Так, «Опудало» Януковича було представлено світу, як російська переговорна позиція. Багато хто подумає, що це останній жест, щоб налякати Варіантом Б — входом «вірних» Януковичу військ на Південно-Схід України для її «звільнення». Але якщо у Кремля знесло дах...

ФОТО РЕЙТЕР

«ЯНУКОВИЧ Є ЕЛЕМЕНТОМ КАМПАНІЇ РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ»

Анджей ШЕПТИЦЬКИЙ, аналітик Інституту міжнародних відносин Варшавського університету (Польща):

— Нинішній виступ Януковича — це чергова спроба послабити владу в Києві. Це, на мій погляд, є інструментом російської політики. У контексті російської агресії в Криму, протистоянь, які відбуваються по містах Східної України, він сказав, що нова влада нелегітимна, фашистська і т.д. Але Янукович не пропонує альтернативного сценарію. Він думає, що він єдиний легітимний президент, але не каже, як буде повертатися до влади.

Янукович є елементом кампанії Росії проти України. Треба розглядати цю конференцію в контексті того, що зараз говорять російські ЗМІ.

Мені здається, що виступ Януковича не є меседжем Росії до США. Радше, це — чергова спроба представити події в Україні, Майдан — як план Заходу, зокрема США, щоб захопити Україну і послабити Російську Федерацію. Лавров нещодавно заявив, що у Росії є план щодо України, який має поважати інтереси всіх українців. Ми знаємо, що цей план не визнає легітимність нового уряду і буде вимагати повернення до домовленостей 21 лютого. Очевидно, що це ні до чого не призведе, оскільки після революції в Україні з’явилася влада, яку підтримали ЄС і США. Під тиском Росії, особливо ситуації в Криму, ніякої зміни в позиціях західних країн не буде.

Зважаючи на політику Росії, сценарій повернення Януковича до влади за допомогою російської армії не можна відкидати. Але знов-таки, Янукович немає чіткого плану свого повернення. Він тільки і каже про свої наміри, і це свідчить про його слабку позицію.

Щодо реакції Заходу на вторгнення Росії до України. Деякі реакції з боку Заходу ми вже бачимо. Це — пропозиції санкцій, зокрема. Ми вже детально знаємо, якими будуть економічні санкції та обмеження політичних і дипломатичних контактів. Нічого іншого не можна зробити, тому що Росія — член Ради Безпеки ООН і вона має право все заблокувати. Україна не є членом НАТО, тому військових дій з боку Заходу і війни з Росією не буде. Зараз все робиться, щоб Україні надати ширшу економічну допомогу. Українські проблеми — не тільки проблема Криму, це ще й питання економічних реформ, бюджету. Також мова йде про постачання військової техніки. Це не вважатиметься війною з Росією, але Україні так можна допомагати і так треба робити.

«В УКРАЇНІ Є ЛЕГІТИМНА ВЛАДА»

Михайло ЧЕЧЕТОВ, народний депутат, Партія регіонів:

— Ця заява — коментар Віктора Януковича як приватної особи. Нині в Україні є легітимна влада, в особі легітимної Верховної Ради, легітимного уряду, легітимно виконуючого обов’язки президента, які нині роблять все можливе для того, щоб консолідованими рішеннями, виробленням спільної позиції, захистити територіальну цілісність, непорушність та єдність кордонів, суверенітет України.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: