Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

Книжкові новинки

29 серпня, 2013 - 15:22
ФОТО ЄВГЕНА КРАВСА

Вийшло повне зібрання творів Грицька Чубая

Представлення повного зібрання творів поета «П’ятикнижжя», яке видають його донька Соломія Чубай і «Видавництво Старого Лева», відбудеться у два етапи. 5 вересня — відкриття дисидентської кімнати (камери) Грицька Чубая в Музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Там Микола Рябчук, Віктор Неборак, Остап Сливинський, Мар’яна Савка читатимуть поетові вірші під акомпанемент Театру тіней «Див» та «Фідель тріо-квартет». Все це — на тлі картин Юлії Долинської та відеоарту Романа Федюка. А 18 вересня в Театрі ім. М. Заньковецької — концерт-презентація за участю Тараса Чубая та гурту «Плач Єремії», Віктора Морозова та гурту «Четвертий кут», Олега Лишеги, Юрія Винничука, Юрія Андруховича, Піккардійської терції, квартету «Віртуози Львова», Юрка Коха, Влодка Кауфмана, гуртів «Файно», «Джалапіта», «Фідель тріо-квартет», актора театру Леся Курбаса Олега Онищака та інших. «П’ятикнижжя» — збірка особлива. У її основі покладено п’ять книжок-«поем»: «Вертеп», «Відшукування причетного», «Світло і сповідь», «Постать Голосу», «Плач Єремії». Автор передмови — Кость Москалець, а післямови — Олег Лишега. Крім того, до цієї збірки увійшли раніше неопубліковані Чубаєві фотографії, факсиміле автографів, екслібрис та листи. Завдання проекту — актуалізувати творчість Грицька Чубая через його творчий «інструментарій»: поезія, візуалізація, перформанс.

Марія Матіос видала нову книжку

13 вересня у Палаці мистецтв (Львів) Марія Матіос представлятиме новинку — «Черевички Божої Матері». Нова книжка письменниці — про трагічну буковинську історію червня-липня 1941 року, в якій нема, так би мовити, перенасичення правдою. Головна героїня книжки Іванка Борсук (до речі, вона перекочувала зі сторінок повісті «Москалиця»), розуміє найголовніше: що таке Добро, а що Зло. Бездоганне знання народних традицій, гуцульських вірувань, людської психології, історії щоразу дають змогу Марії Матіос відтворити особливу драму людини ХХ століття на Буковині — території, яку історик Тімоті Снайдер назвав «кривавими землями». Оскільки презентацію «Черевичок Божої Матерії» заплановано в рамках Львівського Форуму видавців, то письменниця також братиме участь у жіночій дискусії «Історії жінок і жінки в історії».

 

Спогади Миколи Руденка

У видавництві «Кліо» побачили світ спогади Миколи Руденка — письменника, засновника Української Гельсінської спілки. Книжка називається «Найбільше диво — життя». Спогади — важкий жанр. Насамперед тому, що автор має бути чесним із собою, як на останній сповіді. А це нелегко. Та Микола Руденко цього неписаного правила дотримується і не раз наголошує, що в житті сповідував тільки правду, хоч якою гіркою вона була, і робив тільки те, у що вірив. Про надзвичайно тяжкий і болісний шлях — від правовірного комуніста, фронтового політрука, знаного письменника, секретаря парткому київської письменницької організації до правдоборця, політв’язня радянських концтаборів, дисидента — автор розповідає щиро і мужньо. Мабуть, саме через це «Найбільше диво — життя» читається із захопленням, як пригодницький роман, і водночас спонукає читача до непростих роздумів.

Януш Леон Вишневський — на Львівському Форумі видавців

Один із найвідоміших сучасних польських письменників Януш Леон Вишневський презентує на XX Форумі видавців у Львові книжку «На Фейсбуці із сином». «Я пишу в багатьох жанрах — романи, есе, казки... Мої книжки поляризують — одні їх люблять, інші ненавидять. Це прекрасно! Щоб ненавидіти, треба прочитати», — говорить пан Януш. З часу свого вдалого дебюту письменник видав 12 книжок: «Коханка» (2002), «Мартина» (2003), «Повторення долі» (2004), «Навіщо потрібні чоловіки?» (2007), «Постіль» (2008), «Молекули емоцій» (2008), «Сцени з життя за стіною» (2008), «Інтимна теорія відносності» (2009), «188 днів і ночей» (2009), «Марцелинка. В пошуках найголовнішого» (2009) та інші. Власне, «Марцелинку. В пошуках найголовнішого» критики порівнюють з «Маленьким принцом» Антуана де Сент-Екзюпері. Не менш сенсаційною став його твір «На Фейсбуці з сином» (Na Fejsie z moim synem) (2013). Він побудований у формі монологу матері, що потрапила до пекла, зі своїм сином. Одкровення про внутрішній світ людини, змученої душевними сумнівами щодо життя, смерті, любові та справедливості. Отже, авторська зустріч із Янушем Леоном Вишневським відбудеться 14 вересня о 18 годині у театрі «Воскресіння» (біла зала).

Підготувала Надія ТИСЯЧНА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ