Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Бібліотеки та екологічне мислення

24 — 25 травня 2021 року відбудеться Всеукраїнський семінар-тренінг на тему популяризації захисту довкілля
20 травня, 2021 - 18:11
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Відповіді на виклики, що пов’язані зі збереженням навколишнього середовища, потребують не лише якихось окремих заходів чи програм — багато важить і система цінностей, у якій буде чітке усвідомлення, що дбати про природу — наш обов’язок і внутрішня потреба. Формування такої системи координат, екологічного мислення, потребує зусиль на різних рівнях, особливо під час виховання молодого покоління, в якому вагому роль відіграють спеціалізовані бібліотеки для дітей України. Як зазначає в коментарі для «Дня» генеральний директор Національної бібліотеки України для дітей Алла ГОРДІЄНКО: «Ми як дитячі бібліотекарі маємо потужний важіль впливу — виховання читанням, у нашому випадку — екологічним читанням. Адже сьогодні є чимало відбірної літератури екологічного спрямування, яка покликана закласти міцний фундамент правильної екологічної поведінки дитини». Зокрема, у фонді Національної бібліотеки України для дітей міститься понад 1000 назв видань на екологічну тематику для різних вікових категорій.

«Екологічний стан Землі катастрофічний, екосистеми руйнуються, часу обмаль. Але спільними зусиллями, почавши з простих і зрозумілих речей, ми, соціально відповідальні та свідомі дорослі разом з нашими маленькими читачами, обов’язково зможемо допомогти планеті», — додає Алла Гордієнко. Одним із виявів цього принципу є проєкт Національної бібліотеки України для дітей «Зелена хвиля екочитання», підтриманий IBBY (Міжнародною радою з дитячої та юнацької книги) і Програмою IBBY Yamada-2021 «Право дитини стати читачем». Про екологію в проєкті будуть розповідати в різних форматах: майстер-класи для дітей, зустрічі з письменниками, презентації нових книжок на екологічну тему, інтерактивні ігри та розваги, лялькова вистава «Міські пригоди лісової шишки» за однойменною книжкою Тетяни Горицвіт.

Крім того, в межах проєкту відбувся Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка на екологічну тематику «Книга і діти, екологія та світ». І як коментує Алла Гордієнко: «У конкурсі взяло участь майже 2600 дітей із усієї України. Остаточні підсумки ще не підбито, переможців визначить журі, але наша перемога вже полягає в тому, що діти, які створили такі малюнки, без сумніву, вже не зможуть бути байдужими до екологічних проблем».

А 24 — 25 травня в НБУ для дітей відбудеться Всеукраїнський семінар-тренінг «Зелена хвиля екочитання», на якому будуть присутні представники Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Державної екологічної інспекції України, народні депутати України, ГО «Екологічна нація», ГО «Екодія», видавці, дитячі письменники та представники бібліотек із усіх куточків України.

Центральною ж складовою семінару стане обмін досвідом щодо стратегій популяризації екологічного мислення і розповідь про успішні кейси, уже реалізовані бібліотеками. Для прикладу наведемо хоча б кілька проєктів, які будуть представлені: «ЕкоЛеотека»: «Жити в стилі Еко вчить бібліотека» (Львівська обласна бібліотека для дітей); Червона книга Запорізького краю як інновація для екологічного просвітництва (Запорізька обласна бібліотека для дітей «Юний читач»); «Зелені легені» — соціально-екологічний кластер з досвіду роботи Харківської обласної бібліотеки для дітей; «Екологічний портал Київщини» (Київська обласна бібліотека для дітей).

Чималий досвід має і Національна бібліотека України для дітей, яка вже давно працює з цією темою в різних форматах: регулярні зустрічі з екологами, щорічні події до дня Чорнобильської трагедії, дні інформації на екологічну тематику; настільні екологічні ігри, які користуються попитом читачів бібліотеки; екомайстерня «Хранителі Землі», проєкт «Зооекологічна студія «Екологія. Природа. Я.», який було реалізовано завдяки гранту від Посольства США, і багато інших.

Навіть карантинні обмеження не стали на заваді екологічній просвіті — навпаки, додалися нові можливості: онлайн-читання «Здоров’О з бібліотЕКОю!», де було представлено багато програм екологічної тематики; програма ЕКО-news, родзинкою якої була інформація про цікаві просвітницькі та промоційні екопроєкти від колег — дитячих бібліотекарів із різних куточків країни; рубрика «ЕКО-life» надавала практичні поради щодо сортування сміття, використання його як ресурсу, а екологічний інформ-бум «Парад новин: як захистити тварин» спонукав дітей до захисту всього живого. Окремо варто сказати й про цикл програми «Зелена полиця», що була присвячена новим екокнижкам: від «Діти проти пластику» Мартіна Дорі до видання норвезького антрополога Томаса Гілланда Еріксена «Сміття і люди. Зворотний бік споживання». І що не менш важливо, ці випуски програм і нині можна переглянути на Ютюб-каналі бібліотеки.

Дедалі частіше лунають ідеї про перетворення бібліотек на місця, які могли б об’єднати представників різних поколінь. Видається, що це не просто ідея, а концепт, який уже давно втілюють у життя. Цей семінар-тренінг — чудова ілюстрація того, як бібліотеки об’єднують представників різних сфер заради вирішення питань, які стосуються всіх нас. І популяризують знання, що формують відповідальних громадян, які готові до викликів ХХІ століття.

Підготувала Марія ЧАДЮК, «День»
Газета: