Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Під палітуркою: життя як воно є

Книжки для тих дітей та підлітків, які хочуть знати більше та не бояться складних тем
10 червня, 2015 - 16:51

Книжок для дітей та підлітків, присвячених серйозним темам, останні кілька років стає все більше. Це прекрасна тенденція, коли автори і видавці не бояться розпочинати з юною аудиторію розмову на непрості теми. На тему першого кохання, проблем з батьками, шкільного життя і дружби з однолітками. На тему вибору, відповідальності і пошуку власного «я». На тему людей з особливими потребами, сирітства, смерті близьких людей… На тему Майдану, війни, декомунізації… Деякі книжки є вдалими, деякі менш вдалими, але безперечним є той факт, що їх стає все більше, вони переважно цікаві, оптимістичні і стильно оформлені.

Цей огляд не претендує на всеохопність і об’єктивність. Вважайте це пунктирним путівником книжками для дітей та підлітків, що покликані не просто розважити, а й дають поживу для роздумів і розширюють внутрішні горизонти. Це такий собі орієнтир для тих, хто вперше зацікавився такими темами і лише формує власну книжкову поличку. Тому сюди включені книжки і нові, і видані раніше. Але далеко не всі.

НАША ІСТОРІЯ: ВІД КИЇВСЬКОЇ РУСІ – ДО МАЙДАНУ І ВІЙНИ

«Видавництво Старого Лева» може похвалитися цілою низкою стильних і сучасних книжок, присвячених непростим темам. Наприклад, «Війна, що змінила Рондо».  Написана і проілюстрована творчою майстернею «Аґрафка» — Романою Романишин та Андрієм Лесівим, —  книга розповідає про те,  що «війна не має серця і не розуміє жодної мови, зате торкається кожного і на всіх залишає шрами». Але якщо об'єднатися і спільно збудувати машину світла, можна перемогти морок війни… Ця книжка, йдеться в анотації, «є приводом для вдумливої розмови з дітьми (або і з собою) про те, що діється нині в країні чи деінде у світі, у форматі чарівної історії, яка завжди залишає місце для надії та оптимізму». А ця розмова є неминучою, адже діти не живуть в ізольованому світі, а багато чого бачать і розуміють. Декому з них вже довелося зустрітися з війною віч-на-віч, покинути рідний дім чи втратити когось з близьких чи рідних. А отже є потреба проговорити деякі важливі моменти і дати максимально чесні відповіді на деякі питання, викликані війною.

У 2011 році у видавництві «Грані-Т» побачила світ книжка про війну в Афганістані «На межі можливого». Її автор – Олекса Білоборов – в минулому «афганець», а тому вправно виписує історію 14-річного афганського хлопчика Хаміда, чию сім’ю  вбили таліби, а сам він мріє потрапити в Україну, звідки родом був його тато. Книга написана дуже кінематографічно, читаючи її, ти наче переглядаєш динамічний бойовик – тут багато стрілянини, сутичок, мафії та бандитів, крові, куль і кривих ритуальних ножів, є гранати, танки і авіаційні нальоти, є терористи, торговці опіумом і людськими органами, є кровна помста і втечі. Сюжет динамічний і тримає в напруженні до останньої сторінки.

Починають з’являтися і твори про війну на сході Україні. Твори ще недосконалі, де часто емоції  беруть верх, але все ж таки, які описують наші реалії, історії наших бійців і нашої війни. Наприклад, буквально вчора у продаж надійшов спецвипуск журналу «Маленька Фея» (видавництво «Мамине сонечко») з красномовною назвою «Героям Слава! Розповіді для дітей про героїв фронту і тилу». Попри те, що сам журнал розрахований на аудиторію 5-9 років, вміщені історії про війну, ймовірно, будуть цікаві трохи старшим читачам. Вісім авторів розповідають про війну, що нині точиться на сході України. Тут є кілька історій про загиблих бійців, історія про військового, який втратив ноги і руку, про врятованих на лінії вогню песиків, про волонтера, про військових, що не зрадили Україну під час анексії Криму тощо. Звичайно, не обійшлося без деякого пафосу і певні речі в оповіданнях викликають питання. Але загалом, це перші спроби авторів говорити з дітьми про війну на сході. Дуже конкретну війну, в якій беруть участь батьки, брати, мами, сестри маленьких читачів. Упевнена, далі письменники більш майстерно, коректно і відповідально візьмуться за цю тему, а поки у творах не вистачає уваги до самої природи війни, розуміння її причин і наслідків…  

У «Видавництві Старого Лева» побачила світ ще одна непроста книга – «Казка про Майдан» Христини Лукащук. Це спроба у формі притчі поговорити з найменшими читачами про драматичні події Революції Гідності. Обраний формат розмови є дискусійним, але це перша така спроба поговорити з малечею про Майдан,  який чимало дітей бачили на власні очі, а отже мають свої власні спогади, питання та враження.

Ще один варіант для батьків, як пояснити дітям, що стало поштовхом до Майдану –поговорити про права людини та їх захист (про це – далі).

Не менш важливою можна назвати і повість Зірки Мензатюк «Як я руйнувала імперію». Це перша українська повість для підлітків про останній період Радянського Союзу. І загалом одна з небагатьох книжок для дітей та підлітків, в якій автор торкається теми тоталітарного минулого та питань вільної країни і демократії (хоча за два десятки років незалежності в українських книгарнях мав би стояти добрий десяток таких книжок). І хоча до авторки є деякі питання  стосовно сюжету, героїв та загалом рівня заглиблення у тему, ця книга є «першою ластівкою» у цій поки що недослідженій і не представленій для юної аудиторії темі. В інтерв’ю для сайту видавництва Зірка Мензатюк пояснює, чому важливо прочитати цю книжку сьогодні: «…Без розуміння того, в яких умовах жив український народ в попередньому столітті, важко або й неможливо зрозуміти сучасну ситуацію, суть Євромайдану, або ж «Революції гідності», як його ще називають. Справа не в тому (чи не стільки в тому), щоб підписати якісь-там угоди з Європою. Справа в тому, щоб у нас, в Україні, можна було жити по-європейськи вільно, гідно, захищено. Сьогодні ми долаємо ще одну сходинку на шляху, який почався в описаних у моїй повісті 1988-1989 роках».

Історія України – принципово важлива тема, яку варто проговорювати з підлітками та малечею. Особливо сьогодні, коли ми боронимо не лише нашу територію на сході, а й нашу Історію. Тут треба сказати, що якісних цікавих книжок на історичну тематику не так багато, але вони є. І першу скрипку тут грає Володимир Рутьківський, який захопливо і динамічно пише про історичні події, зокрема і не надто розкручені в літературі, – наприклад, про битву на Синіх Водах.  (Видавництво «Темпора», Київ, 2011.). Варто звернути увагу і на його козацьку трилогію - «Джури козака Швайка», «Джури-Характерники», «Джури і підводний човен»  (видавництво А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА ), і на повість «Сторожова застава», в якій йдеться про п’ятикласника Вітька Бубненка, який дивом потрапляє у 1097-й рік, де разом зі славетними праукраїнськими богатирями Іллею Муромцем, Олешком Поповичем та Добринею захищає рубежі землі Руської. (видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»). Ще одна знакова книжка Володимира Рутківського  - «Потерчата» ( «Навчальна книга – Богдан», 2013). Це спогади дитини про війну. Книга написана про Другу світову, але зараз вона  так само актуальна і дуже близька до читача, адже і сьогодні тисячі дітей стали свідками справжньої війни. А відчувають вони те ж, що і їхні однолітки 70 років тому, - страх, безвихідь, біль, але в той же час любов, доброту і надію.

ПРО ТАКИХ РІЗНИХ  НАС

Знакова книжка в українському перекладі побачила світ минулого року у видавництві «Грані-Т». Це - «Мишка» Дороти Тераковської, книжка про дівчину з синдромом Дауна. В українській літературі для підлітків книжок на цю тему немає. Як досі не було і перекладної літератури, яка б торкалася теми «сонячних людей». Як, власне, немає таких книжок і для дорослого читача. «Мишка» – нелегка. В ній йдеться про заможне подружжя, яке зробило кар’єру, досягло фінансових успіхів, само реалізувалося і тільки тоді вирішило народити дитину. Для малечі готувалося найкраще життя – з якісною освітою, банківським рахунком, ідеальним будинком... Але в пари народилася дівчинка з важкою формою синдрому Дауна. Про крах батьківських планів і надій і життя з особливою дитиною, про неприйняття цієї дитині і, зрештою, про усвідомлення, що дівчинка насправді була для батьків даром Божим…

Побіжно теми дітей з особливими потребами торкається у своїй книзі «Гарбузовий рік» і письменниця Катерина Бабкіна («Видавництво Старого Лева», 2014). Серед героїв там – хлопчик на візку. Коли  сідає сонце, його тінь стає схожою на метелика з крилами. А зараз «Видавництво Старого Лева» готує до друку книжку Оксани Радушинської «Метелики у крижаних панцирах», в якій авторка  торкається теми життя людей з особливими потребами. Головна героїня - прикута до візка після автомобільної катастрофи, в якій загинули її батьки…

Українською мовою кілька років тому у видавництві "Кальварія" вийшов і світовий бестселер Марка Геддона «Дивний випадок із собакою вночі» - про хлопчика-аутиста. Цю книжку сміливо можна давати в руки підліткам, та й самим дорослим вона буде цікавою.

ПРО ТИХ, ХТО ПОРЯД

Серед книжок, які варто мати у домашній бібліотеці, – і «Червона Книжечка» для дошкільнят, яка побачила світ минулого року у видавництві «Основи». По-перше, вона красива. По-друге, вона корисна, адже в нас видається не так багато книжок, спрямованих на небанальне і цікаве екологічне виховання малечі. На малюнках тут зображені звірі, птахи, риби, рослини та гриби, внесені до Червоної книги України. А ще – практичні і нескладні поради для малюків, як допомогти довкіллю. Наприклад, про необхідність економного використання води чи правильної утилізації використаних батарейок. Думаю, багатьом дорослим цю книжку теж варто прочитати. Про всяк випадок.

Ще одна новинка, присвячена нашим стосункам з тваринами  – книжка «Маєчка». Вона –  про безпритульну собачку, яка знайшла собі люблячу родину.  Книжка побачила світ у видавництві Nebo. Над нею працювали журналістка і мистецтвознавець Юлія Лактіонова і художниця Поліна Дорошенко. Книжка цікава з багатьох причин. Найперше -тема.  Маленька безпритульна собачка Маєчка стає членом великої родини. З цуценя вона перетворюється на дорослу собаку і ділиться з читачами своїми звичками та вподобаннями. У кожного з героїв книжки - котів і песиків - є реальні прототипи, з якими можна познайомитися на сайті, присвяченому виданню. Крім того, важлива тема «запакована» у стильну і привабливу форму. Це не просто книжка, це ще й набір листівок. Загалом, гарний приклад того, що будь-яку тему можна подати небанально й естетично. 

ТАКЕ НЕПРОСТЕ ЖИТТЯ ПІДЛІТКІВ

Одна з найвідоміших сучасних письменниць Великобританії — Джаклін Вілсон пише для дівчат та про дівчат, і її книжки користуються неабияким попитом серед читачок віком від 7 до 14 років по всьому світу. В Україні її книжки видає «Навчальна книга «Богдан». У серії «Дівчатка Джаклін» — історії про невгамовну Трейсі Бікер, «дитину-валізу Андреа» та інших. Серед новинок — книжка про Ліззі Рот на Замок... Переклав з англійської Володимир Чернишенко, відомий також своїми перекладами Шела Сільверстейна і Редьярда Кіплінга. Невеличкі книжки у м’яких палітурках — веселі, часом зворушливі, з добрим гумором. Нагадують дитячі особисті щоденники — з багатьма малюнками і роздумами героїнь, шкільними анкетами тощо. Втім, у книжках письменниця торкається багатьох соціальних тем — сирітства, життя в дитячому будинку, розлучення батьків, матеріальних труднощів у сім’ї тощо. Пише про це авторка чесно, але без зайвого нагнітання. Радше оптимістично, так, що розумієш: вихід є з будь-якої ситуації, і всі проблеми — тимчасові. Авторка зображає справжніх дітей — не лише веселих та винахідливих, а й часом дратівливих, несправедливих, вередунів. Так, як це є в житті.

Варто згадати і книжку Крістіне Нестлінгер «Маргаритко, моя квітко» (видавництво «Урбіно», 2012). Книжка побачила світ три десятки років тому, але й досі лишається актуальною та цікавою як для молоді, так і для дорослого читача. Її вихід припав на період становлення сучасного європейського підліткового роману, коли автори заговорили про складні теми, а романи почали відображати не лише проблеми кожного окремого підлітка, а й змальовувати загальносуспільні тенденції. З молоддю почали говорити на рівних.

У «Маргаритці...» Нестлінгер розповідає історію звичайної дівчини, яка в 14 років має зайву вагу й через це комплексує, в 15 років не може розібратися, кого з двох хлопців насправді кохає, а в 17 років має вирішити кілька важливих для себе питань. Героїня проходить непростий шлях становлення власного «я», зокрема, й через прийняття свого тіла та, зрештою, усвідомлення власної сексуальності. Авторка змальовує підліткові переживання та сумніви Маргарити, те, як на неї впливають ті чи інші обставини. Дівчина зіштовхнеться з низкою непростих ситуацій, в яких їй доведеться самостійно робити вибір, — це розлучення батьків, стосунки з двома хлопцями, проблеми з молодшим братом тощо. Не оминає Крістіне Нестлінгер і теми ранніх статевих стосунків, СНІДу, зловживання алкоголем...

У видавництві «Урбіно» можна знайти ще чимало цікавих книжок для підлітків. Це – «Буба» та «Буба: мертвий сезон» Барбари Космовської, «Кава з кардамоном» і «Шоколад з чилі» Йоанни Ягелло, «Дівчата з 13-ої вулиці» Малгожати Гутовської-Адамчик. тощо. У «Видавництві Старого Лева» підліткам варто звернути увагу на книжку Діни Сабітової «Три твої імені», Валентина Бердта «Мій друг Юрко Циркуль та інші», Сергія Гридіна «Не такий», Оксани Лущевської «Інший дім», Оксани Сайко «Новенька та інші історії»…

Варто звернути увагу і на український переклад книжки Крістіне Нестлінгер «Обзивають мене мурахоїдом», що побачила світ у видавництві «Теза» у 2007 і була перевидана у 2009 році. Чудова книжка, сповнена гумору, про непросте життя дівчині-підлітка з досить незвичною зовнішністю.

Понад 300 сторінок про життя школярів, дружбу, перше кохання і перші розчарування, зраду, непорозуміння з батьками, проблеми з навчанням і ще сто і одна проблема, з якою стикається практично кожен підліток – у книзі Малгожати-Кароліни Пекарської «Клас пані Чайки». Такий собі книжковий серіал, який знайшов своє продовження у книзі «Лотерея». Книжки побачили світу у видавництві «Школа» у 2012 році та 2014 відповідно.

ПРО ВТРАТУ І ЛЮБОВ

Книжка Нанетті Анджели «Мій дідусь був черешнею» («Видавництво Старого Лева», 2015) - про втрату близької людини і про те, що ця людина жива доти, доки ми її любимо і пам’ятаємо про неї. А промовляти вона до нас може через речі, які любила за життя. Це історія про родину, про стосунки з близькими людьми, про вміння любити навіть тоді, коли людина не поруч.

Про втрату близької людини і книжка «Позолочена рибка»  Барбари Космовської, яка побачила світу у видавництві «Урбіно» у 2012 році. Аліція переживає дорослішання у непростих обставинах – її батьки розлучаються. Дівчині доводиться налагоджувати спілкування з новою супутницею тата та вічно зайнятою мамою. У своєму оточенні Алація зіштовхується із проблемами анорексії, наркотиків тощо. Але найбільше випробування – важка хвороба зведеного братика…

ПРО ПРАВА ЛЮДИНИ

У цьому напрямку для дітей для підлітків в Україні чи не найбільше робить письменниця та правник Лариса Денисенко. Вона є авторкою і головною редакторкою періодичного видання для дітей «Правобукварик». Це додаток до юридичного журналу «Право України», який має вигляд ілюстрованої книжки. Розрахований «Правобукварик» на читачів віком від 3-х до 7-ми років і присвячений саме темі прав і свобод людини й громадянина. Нічого подібного в Україні більше немає і не було.

Перевага цих книжок у тому, що вони не лише цікаво, а й доступно пояснюють дитині ті поняття, яким не кожен дорослий годен відразу дати визначення. Наприклад, що таке справедливість або честь. Чи гідність. У чому полягає цінність життя та чи життя всіх людей однаково цінне. Що таке свобода слова, свобода переконань, особиста безпека, недоторканність, власність… І – головне – як цим усім послуговуватися в повсякденному житті. Ці непрості речі пояснюються через цікаві історії, що трапляються яз дивними істотами – диварликами.

Тож, читайте, аналізуйте, діліться враженнями!

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»