І добро, і зло примножуються в геометричній прогресії. Ось чому ті маленькі рішення, які ми приймаємо щодня, безмежно важливі.
Клайв Стейплз Льюїс, відомий британський письменник, філософ, християнський апологет

Захищати «крихітну свічечку букви «ї»

У День української писемності та мови відкрили пам’ятник одній з найхарактерніших літер нашої абетки
11 листопада, 2021 - 16:42
ФОТО З ФЕЙСБУК-СТОРІНКИ ЛАНОВЕЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

«Не можна покладатися тільки на солов’їв, дитино», — ідеться у відомому вірші Івана Малковича. І ця настанова, схоже, знайшла відгук у серцях людей. У місті Ланівці, що на Тернопільщині, відкрили мистецький об’єкт «Українська мова — унікальна», який фактично є пам’ятником літері «Ї». «Символічно, що ця подія відбулася в День української писемності та мови, адже наша рідна, солов’їна мова незрівнянна, милозвучна та особлива. Тож, відтепер статична фігура літери «Ї», автором якої є Василь Гудима — це окраса громади і єдина арт-інсталяція такого типу в Україні, — йдеться у дописі на Фейсбук-сторінці Лановецької міської ради. — «Українська мова — унікальна» — це не просто назва, вираз чи слова, це догма, яку потрібно проносити через роки, утверджуючи нашу єдність». Ініціатором встановлення цього мистецького об’єкту став співзасновник мистецького фестивалю «Ї» Юрій Матевощук. У коментарях користувачі соцмереж діляться своїми інтерпретаціями пам’ятника літері. Зокрема, Інна Анастасія Дзюбановська написала: «А мені інсталяція нагадала колоски. Не знаю чому, але ці тоненькі лінії як алюзія на те, якою ціною нам далася свічечка букви «Ї».

Можливо, ця подія стане імпульсом до відкриття інсталяцій, що присвячені й іншим літерам, яких спіткала навіть ще більш драматична доля в радянські часи, як-от букві «ґ». А ще як мінімум не варто забувати про настанову Івана Малковича «оберігати місячний серпик букви «є», що зрізаний з неба разом із ниточкою».

Газета: