Найніжніші рослини прокладають собі шлях через найжорсткішу землю, через тріщини скель. Так і доброта. Який клин, який молот, який таран може зрівнятися з силою доброї, щирого людини! Ніщо не може протистояти йому.
Генрі Девід Торо, американський письменник, мислитель, натураліст, громадський діяч

Чиновне хамство

Черговий скандал вибухнув довкола нової очільниці Держкіно України Марини КУДЕРЧУК
3 червня, 2020 - 18:50

На днях керівництво Національної спілки кінематографістів України, стривожене непевною (якщо не сказати – катастрофічною) ситуацією з фінансуванням національної кіноіндустрії, яке в тому числі залежить і від керівництва Держкіна, запропонувало пані Кудерчук зустрітися, аби з’ясувати, що чекає на галузь у найближчому майбутньому.

Зустріч відбулася 2 червня у форматі розширеного засідання секретаріату правління Спілки.

Відкриваючи захід, голова НСКУ Олесь ЯНЧУК коротко окреслив коло проблем і запропонував пані Кудерчук виступити. Та відмовилась: “Я краще послухаю”.

Першою взяла слово колишня керівниця Держкіна, нині академкиня Національної академії мистецтв України Ганна ЧМІЛЬ. Вона у цілком коректній формі порекомендувала нинішній очільниці не поспішати і не сприяти позбавленню фінансування Національного центру Олександра Довженка – який саме через позицію керівництва Держкіна оголосив про настання стану несплатоспроможності, тобто банкрутства.

Реакція Кудерчук була далекою від адекватності: розмовляючи російською, вона відповіла, що так про це пишуть у Фейсбуці, насправді все за законом, а опонентці порадила «бути толерантнішою» (?) За тим керівниця демонстративно залишила зал Будинку кіно. Пізніше, у телефонному дзвінку голові НСКУ, вона назвала засідання «мелкой подлостью» і «цирком».

З настільки відвертим і публічним хамством державної чиновниці кінематографісти зіткнулися вперше.

Лист-звернення учасників засідання до керівництва держави, який з’явився того ж дня, завершується такими словами:

“Вважаємо, що керівник такого рівня має бути готовий до публічних дискусій, насамперед з професіоналами. Вперше ми зустрічаємось з такою поведінкою і таким ставленням. Таким чином НСКУ, кінематографічна спільнота, як і досі, залишилась непоінформованою про стратегію розвитку кіногалузі і тактику розв'язання гострих проблем.

Вважаємо, ця людина не має права займати посаду чиновника такого рангу”.

Під документом підписалися кінорежисер, академік НАМУ Роман БАЛАЯН, актриса, лауреатка Національної премії імені Шевченка КАДОЧНИКОВА, кінознавець, голова Правління української кіноакадемії Володимир ВОЙТЕНКО, академік НАМУ, доктор філософських наук Ганна ЧМІЛЬ, володар двох технічних "Оскарів" Анатолій КОКУШ, кінознавчиня, головна редакторка журналу "Кіно-Театр" Лариса БРЮХОВЕЦЬКА, кінорежисер, лауреат Національної премії імені Шевченка Володимир ТИХИЙ, кінознавець, лауреат Державної премії України імені О. Довженка Сергій ТРИМБАЧ, кінооператор, лауреат премії "Київ" імені І. Миколайчука Юрій ГАРМАШ, кінорежисер, лауреат Державної премії України імені О. Довженка Олесь САНІН, кіносценарист Михайло ШАЄВИЧ, кінооператор, професор Едуард ТІМЛІН, звукорежисер, викладач Георгій СТРЕМОВСЬКИЙ, кінознавець, арт-директор Української кіноакадемії, Голова Українського оскарівського комітету Алік ШПИЛЮК, кінорежисер, Голова НСКУ Олесь ЯНЧУК, кінознавчиня, директорка Міжнародного кінофестивалю "Крок" Ірина КАПЛИЧНА, кінооператор, старший викладач КНУТКіМ Дмитро ТЯЖЛОВ, кінознавець, режисер Станіслав СУКНЕНКО, кінорежисер Віктор БАЖАЙ, організатор кінопрокату, старший викладач Юрій РЕПЕНКО, сценарист, представник України на Міжнародному фестивалі UNICA Владислав ТАРАНЮК, художниця, кінорежисерка Наталія ЧЕРНИШЕВА.

Від себе як людини так само причетної до кінопроцесу додам, що кожний день перебування Кудерчук на займаній посаді завдає невиправної шкоди національній кіноіндустрії.

Марина Кудерчук має піти. Крапка.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, “День”

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ