Нації, де переважають «нейтральні»... неминуче засуджені на смерть і рабство.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Iсторичний анекдот

24 квітня, 2019 - 10:19

Виявляється, сьогодні день троянського коня.

Так, того самого. Відповідно до датування Ератосфена й Аполлодора Афінського, саме 24 квітня 1184 р. до н. е. (за сучасною хронологією) грецькі воїни змогли пробратись у Трою всередині дерев’яного коня з написом: «В подяку за майбутнє успішне повернення додому греки присвячують цей дар богині [Афіні]». Змучені 10-річною облогою троянці затягли статую  всередину міста, навіть не перевіривши, чи є хто всередині.

Подальший перебіг подій усім відомий, але є нюанси.

Віщунка Кассандра стала попереджати, аби коня не ввозили. На жаль, вона зажила лихої слави через те, що пророкувала лише біди й нещастя, тож до неї не дослухалися. Кассандру підтримав лише жрець бога Аполлона, ясновидець Лаокоон, навіть кинув у коня спис, від чого зброя воїнів всередині затрусилася і забряжчала. Проте троянський цар Пріам і тоді не повірив, що кінь становить загрозу.

Аполлон, щоб попередити Трою, оперативно послав двох велетенських зміїв. Але, крім того, він хотів покарати Лаокоона за порушену раніше клятву не мати дітей. Змії, будучи, вочевидь, істотами однозадачними, впоралися тільки з частиною суперечливого завдання й задушили жреця разом з синами. Пріам витлумачив це як покарання Лаокоона за те, що той кинув у коня спис, показавши зневагу до пророцтва. Троянці почали святкування і, натомившись від веселощів, врешті поснули.

Ну, а вночі Одіссей і Менелай з бандою вибралися зі статуї і відкрили ворота грецькій армії.

Хоча німецький археолог Генріх Шліман 1879 р. знайшов залишки Трої, розкопки якої показали, що близько 1260 р. до нашої ери місто дійсно витримало тривалу облогу і було зруйноване, в частини дослідників є серйозні сумніви, що все закінчилося саме так. Бо якщо греки виграли і якщо Одіссей був чи не головним автором перемоги, то чому він, а також доблесний Менелай стільки років плавали далеко від дому? Переможці так довго не блукають.

Мораль.

Боги теж помиляються.

Переконливо брехати не означає перемогти.

Гадам краще не довіряти.

Форма не завжди відповідає змісту.

Зрада як спосіб світосприйняття може призвести до фатальних наслідків.

Жодне пророцтво не зупинить сюжет, час якого настав.

Ну і, звісно, бійтеся данайців, що дари приносять.

До чого тут вибори?

Та ні до чого.

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ