Українські мечі перекуються на рала тільки тоді, коли гасло — Незалежна Держава Українська — перетвориться в дійсність і забезпечить отому ралові можливість зужиткувати рідну плодючу землю з її незчисленними багатствами…
Симон Петлюра, український державний і політичний діяч, голова Директорії УНР

Контрапункт

19 жовтня, 2016 - 11:10

В центрі герба Вроцлава намальована відрубана голова. Не стилізація, а справжня чоловіча голова, з заплющеними очима, страдницьки відкритим ротом і розкиданим довгим волоссям. На всіх трамваях, наприклад, є ця композиція.

Зрозуміло, що покровителем міста вважають Іоанна Хрестителя, але для людини, що виросла поза контекстом католицизму з його культом тілесних страждань, це виглядає дещо зловісно.

Починаєш придумувати, а ким або чим можна було би замінити центральний символ.

В першу чергу спадає на думку гном. Сотні мініатюрних бронзових гномиків-«краснолюдків» можна знайти у найнесподіваніших місцях, причому немає двох схожих. А породив це плем’я, хай опосередковано, Фрідріх Майор — талановитий митець і унікальна людина, створивши в глухі роки військового стану на початку 1980-х «помаранчеву альтернативу», учасники якої, удаючи гномів, улаштовували веселі антидержавні перформанси. А у вільні часи почалося нашестя уже гномів бронзових. Гарний був би герб.

Або ось, наприклад, церква святої Єлизавети в центрі міста. Побудована ще в Середньовіччя, сягала висоти 130 метрів. У ХVІ столітті через сильну бурю обвалилася, але, на диво, ніхто не загинув, крім чорної (звісно, якої ж іще) кицьки. Оця тваринка виглядала би дуже доречно, бо, по суті, принесла себе в жертву, врятувавши людей, які могли б загинути, — у Вроцлаві тоді про це й говорили як про диво. Але не люблять чомусь кицьок на гербах. Несолідно.

Чи просто намалювали постать сивовусого дядька з деревцем у руках, якого я бачив вранці на автовокзалі. Назагал ця постать дуже добре характеризувала би Вроцлав: старе місто, що потопає у зелені, цілком могло би мати такого покровителя.

На думку спадають все нові й нові образи та символи, загрожуючи зробити уявний герб завбільшки з сам Вроцлав. Хай уже буде голова.

Зрештою, тут так затишно і спокійно, що потрібен до цієї загальної розслабленості якийсь контрапункт.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День», Вроцлав—Київ

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ