Малоросійство – це не політика і навіть не тактика, лише завжди апріорна і тотальна капітуляція
Леся Українка, українська поетеса, письменниця, перекладач, культурний діяч

Як бібліотеки сприяють подоланню бідності

31 серпня, 2018 - 12:23

Сучасні бібліотеки – активні гравці на полі соціальних, економічних, політичних перетворень, сприяють покращенню життя людей. Ми хочемо розповісти про роль українських бібліотек у досягненні Цілей сталого розвитку ООН до 2030 р. Сьогодні ми зупинимося на Цілі 1 – «Ні» бідності.

ЦІЛЬ 1. ПОДОЛАННЯ БІДНОСТІ В УСІХ ЇЇ ФОРМАХ ТА УСЮДИ

Загроза бідності в Україні не може бути подолана лише традиційними методами – через політику оподаткування, перерозподіл доходів, вдосконалення політики на ринку праці та системи соціальної підтримки. До вирішення цієї проблеми долучаються бібліотеки. Вони допомагають підвищити життєстійкість соціально вразливих верств населення, запобігають соціальному відторгненню бідних.

Вразливим до бідності верствам населення – переселенцям, літнім людям і людям з інвалідністю, тим, хто проживає на селі та в невеликих населених пунктах, книгозбірні пропонують доступ до інформації та безкоштовні послуги й ресурси для розвитку. Бібліотеки також, надаючи відповідну інформацію та ресурси, сприяють процесам прийняття рішень щодо подолання бідності державними структурами, громадянським суспільством, бізнесом.

БІБЛІОТЕКИ ПРОТИСТОЯТЬ ІНФОРМАЦІЙНІЙ БІДНОСТІ

В умовах економічного розшарування, розвитку електронних засобів інформації, коли Інтернет став важливим засобом отримання інформації, навчання, розвитку науки, ведення бізнесу, врядування, проведення вільного часу, з’являються інформаційно багаті та інформаційно бідні громадяни, поглиблюються інформаційна та електронна «прірви», поширеною є електронна неграмотність.

Відкриті для всіх, бібліотеки – чи не єдині установи в державі, які поставили за мету дати раду цій проблемі. Бібліотеки вирішують її з огляду на територіальну обумовленість, бо інформаційна та електронна «прірви» є не лише результатом майнової нерівності громадян, їхнього соціального статусу або освітнього рівня. Мова йде про забезпечення доступу до інформації, зокрема електронної, незалежно від місця проживання людини – у місті, сільській місцевості, віддаленому від столиці регіоні. Комп’ютери з Інтернетом у селищних і сільських бібліотеках, ліквідація електронної неграмотності завдяки допомозі бібліотекарів протидіють розвитку інформаційної та електронної бідності, наприклад, у бібліотеках-філіях с.м.т. Вигода та села Лолин Івано-Франківської області, Синьківській і Товстенській бібліотеках у Заліщицькому районі Тернопільської області, у бібліотеках Барського району Вінницької області.

БІБЛІОТЕКАР КОНСУЛЬТУЄ, ЯК КОРИСТУВАТИСЯ ОНЛАЙНОВИМИ ПОСЛУГАМИ У КУЗНЕЦОВСЬКІЙ МІСЬКІЙ ПУБЛІЧНІЙ БІБЛІОТЕЦІ ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПІДВИЩЕННЯ ЖИТТЄСТІЙКОСТІ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ

Надзвичайні для країни масштаби внутрішнього переміщення спричинили поширення бідності або вразливості до бідності. Переселенці зіштовхуються з проблемами соціальної інтеграції та захисту їх статусу як повноправних громадян у нових місцях проживання, мають проблеми з пошуком роботи. Бібліотеки в Україні, передусім публічні, пропонують переселенцям безпечне, привабливе, зручне й безкоштовне середовище, підтримку персоналу, доступ до комп'ютерів та Інтернету, різноманітні культурні програми, тренінги з розвитку нових вмінь і навиків, доступ до соціальних послуг та психологічну підтримку.

Бібліотеки працюють у партнерстві з органами місцевого самоврядування, організаціями з надання гуманітарної допомоги та неурядовими організаціями, а також підтримують ініціативи громадянського суспільства щодо підтримки вимушених переселенців. Інформаційні центри для вимушених переселенців, створені в бібліотеках, надають доступ до адміністративних послуг та інформації про правові та соціальні питання, можливості працевлаштування, програми гуманітарної допомоги, організовують консультації юристів та службовців соціальних служб місцевого самоврядування.

Щоб зменшити безробіття, допомогти вимушеним переселенцям отримати нові навички, шукати нові робочі місця, створювати власні підприємства, бібліотеки надають різноманітні неформальні освітні послуги. У сотнях бібліотек бібліотекарі та волонтери допомагають внутрішнім переселенцям розвивати компетенції в галузі ІТ, освоювати Інтернет, новітні технології, такі як 3D-принтери (наприклад, Запорізька та Херсонська обласні бібліотеки), навчають програмуванню (Кіровоградська обласна та Національна бібліотека України для дітей), іноземним мовам (Дніпропетровська та Волинська обласні бібліотеки), медіаграмотності (Житомирська обласна бібліотека) та ін. Майстер-класи, що проводяться в бібліотеках, часто допомагають переселенцям розпочати свою справу, наприклад, відкрити пекарню, майстерню з виготовлення ювелірних виробів і прикрас для дому та ін.

Щоб зменшити ризик бідності, допомогти вимушеним переселенцям знайти роботу та почати бізнес, Слов'янська міська бібліотека (Донецька область) спільно з міською адміністрацією та неурядовими організаціями провели ярмарок з працевлаштування. Кілька сотень людей брали участь та отримали інформацію про вакансії; 20 осіб взяли участь у семінарі з питань започаткування малого бізнесу. Ці програми мали великий вплив у місті з високим рівнем безробіття. Тренінг з питань малого бізнесу, пошуку роботи, у тому числі з написання резюме, рольову гру «Інтерв'ю з роботодавцем» проводила Мирноградська міська бібліотека (Донецька область).

ВАЛЕНТИНА ПАШКОВА, ВІЦЕ-ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНСЬКОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ

ДОПОМОГА У ПРАЦЕВЛАШТУВАННІ

У Національній доповіді «Цілі Сталого Розвитку: Україна» (2017) ставиться завдання активізації непрацюючих працездатних учасників соціальних програм шляхом застосування дієвих інструментів для виведення таких груп на ринок праці, їх залучення до життя громади. І бібліотеки активно долучаються до реалізації цього завдання. Наприклад, Миколаївська обласна бібліотека для юнацтва з 2014 р. проводить тренінги «Принципи працевлаштування та ефективний пошук роботи», учасниками яких стали близько тисячі осіб.

Тренінги були запроваджені за ініціативи Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX), програми «Бібліоміст» та благодійного фонду «Творчий центр ТЦК». У Публічній бібліотеці імені Лесі Українки для дорослих м. Києва реалізовувався проект «Бізнес-старт» у партнерстві з ГО «Міжнародна Агенція Змін» та Synergy Development Consulting. У цій бібліотеці був створений інформаційний центр з питань малого та середнього бізнесу. У 2017 р. двічі на місяць успішні підприємці надавали консультації, ділилися досвідом, проводили тренінги з питань розвитку власної справи. Навчання пройшли 140 бізнесменів-початківців та охочих розпочати власну справу.

ПОДОЛАННЯ БІДНОСТІ У СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ: БІБЛІОТЕКАРІ СПІВПРАЦЮЮТЬ З ЦЕНТРОМ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ

Беручи до уваги, що бібліотека завжди опікувалася профілактикою соціально-негативних явищ і виконувала певні соціальні послуги, у Семенівській об’єднаній громаді Житомирської області поєднали посади бібліотекарів і соціальних працівників. Тепер семеро сільських бібліотекарів допомагають Центру надання соціальних послуг. Вони не тільки поширюють інформацію про здоровий спосіб життя, займаються морально-естетичним просвітництвом, а й відвідують проблемні родини, розносять гуманітарну допомогу, стають членами комісій, які складають акти про матеріальний стан родини. Розширюючи коло традиційних бібліотечно-інформаційних послуг, сільські бібліотекарі сприяють скороченню рівня немонетарної бідності у сільській місцевості, яка пояснюється вкрай обмеженим доступом сільських мешканців до інфраструктурних об’єктів, медичних, соціальних та освітніх послуг.

ПОКРАЩЕННЯ ОБІЗНАНОСТІ ПРО ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ, НАДАННЯ БЕЗКОШТОВНИХ ЮРИДИЧНИХ ТА ІНШИХ ПОСЛУГ

Бібліотеки сприяють підвищенню залучення бідного населення до системи державної соціальної підтримки. Наприклад, бібліотека ім. М. Костомарова Шевченківського району м. Києва інформує пенсіонерів про зміни у пенсійному законодавстві.

Бібліотека-філіал с. Сутківці Ярмолинецької ЦБС Хмельницької області організує безкоштовні онлайн-консультації юриста з таких питань, як: оформлення права на спадщину, порядок приватизації земельної ділянки, порядок перерахунку пенсії, порядок поділу майна подружжя та ін. Консультації надаються представниками Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області, Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Національної поліції України.

У Волинській обласній бібліотеці ім. Олени Пчілки також працює Центр з надання дистанційної правової допомоги, через який люди з віддалених населених пунктів звертаються по допомогу. У кожному районі Волині безоплатну правову допомогу можна отримати, звернувшись до центральних районних бібліотек, які визначені пунктами з надання таких послуг. Бібліотекарі допоможуть зв’язатися з фахівцями з Луцька, поставити їм запитання і отримати відповідь у режимі онлайн. Прийом ведеться щовівторка з 15.00 до 17.00.А Херсонська обласна універсальна бібліотека ім. О. Гончара вчить літніх людей, як оплачувати комунальні послуги через Інтернет.

ПЕРШОКУРСНИЦЯ ОТРИМУЄ ПІДРУЧНИКИ В НАУКОВІЙ БІБЛІОТЕЦІ ХАРКІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО МЕДИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ

ПОШИРЕННЯ БЕЗКОШТОВНИХ ПОСЛУГ ДЛЯ РОЗВИТКУ УСІЄЇ РОДИНИ

Поширення безоплатних послуг для розвитку дитини на всіх етапах її становлення як особистості послаблює тягар на бюджет сімей з дітьми та знижує ризики бідності для дітей у їх майбутньому дорослому житті. Львівська центральна міська бібліотека ім. Лесі Українки реалізує проект соціальної дії для дітей «Майстерня щастя», проводить креативні майстер-класи, присвячені таким питанням, як: створення аксесуарів, іграшок, прикрас для дому із простих матеріалів, надання «другого життя» старим речам тощо.

У Кіптівській громаді Чернігівської області бібліотеки та будинки культури перетворилися на сучасні осередки, куди з радістю приходять діти займатися у гуртках, родини – проводити час із книжкою, або на майстер-класах, або просто за чашкою кави.

У Кам’янець-Подільській централізованій бібліотечній системі майстер-класи для дітей з інвалідністю проводять працівники багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру. Такі заняття сприяють кращій адаптації дітей з особливими потребами, отриманню ними певних трудових навиків, підвищують шанси на отримання роботи.

Наукова бібліотека ім. М. Максимовича Київського національного університету ім. Тараса Шевченка разом з громадською організацією «АртМісто» створюють платформу з розвитку мистецького потенціалу дітей з інтернатів і започатковують Всеукраїнську виставку творчих робіт вихованців шкіл-інтернатів – «Діти – діячі мистецтва».

Оксана БОЯРИНОВА, PR-менеджер Української бібліотечної асоціації, голова Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації

Валентина ПАШКОВА, віце-президент Української бібліотечної асоціації

Новини партнерів