Історія – наука про людей у часі, наука, в якій безперервно треба пов’язувати вивчення мертвих з вивченням живих.
Марк Блок, французький історик

14 підозрілих мерців і «чудова 8-ка»

Тема отруєнь в Європі, що їх вчинили російські «лицарі плаща й кинджала», знову виявилася актуальною
26 листопада, 2019 - 09:55

Практично одночасно в Англії вийшла книжка Гайді Блейк, очільниці відділу розслідувань порталу Buzz Feed, «Russia With Blood» (З Росії з кров’ю) — про підозрілі смерті на Туманному Альбіоні, пов’язані з діяльністю російських спецслужб, і розслідувальна  група The Insider, Bellingcat і Der Spiegel опублікувала матеріал про причетність 8 офіцерів ГРУ до отруєння болгарського бізнесмена і ще двох осіб. Гайді Блейк пише про те, що після появи публікацій Buzz Feed британська поліція і контррозвідка почали повторне розслідування і виявили, що агенти ГРУ приїжджали з Москви до Лондона в той час, коли загинуло двоє бізнесменів, тісно пов’язаних з політемігрантами з Росії, — росіянин Олександр Перепеличний і британець Скот Янг. «Ми маємо сотні коробок з документами, записами камер відеоспостереження та аудіозаписами, а також відновленими файлами із смартфонов та комп’ютерів», — стверджує Гайді Блейк. Це — результат дворічного розслідування. На думку Блейк, вбивці Путіна вже багато років ліквідовують невгодних йому людей за межами Росії і майже всі ці злочини сходять російським спецслужбам з рук, оскільки до останнього часу правоохоронні органи Об’єднаного Королівства та інших європейських країн не хотіли дипломатичних скандалів з Росією. Вона налічила не менше ніж 14 підозрілих смертей на Туманному Альбіоні.

n Янг був наближений до Бориса Березовського, і в цьому ймовірна причина його загибелі. Успішний мультимільйонер скуповував для опального російського олігарха нерухоме майно у Великій Британії та виконував інші його делікатні доручення. Потім буцімто розорився (або удав, аби не платити багатомільйонних аліментів). Водночас Янг дуже боявся отруєння і був переконаний, що на нього полюють. Він телефонував до поліції і благав про захист, але йому не повірили. Потім загинули мільйонери Пол Касл та Роббі Кертіс, які добре знали і Березовського, і Янга. У листопаді 2010 року Касл кинувся під поїзд метро, 2012 року в такий самий спосіб пішов із життя і Кертіс. Гайді Блейк переконана, що їм допомогли за допомогою технологій, що підпорядковують волю людини. Джоні Елічаофф, який товаришував  із Янгом і Березовським, кинувся з даху. Можливо, теж допомогли? А 22 вересня 2003 року Стівен Мосс, юрист Березовського, помер від серцевого нападу у віці 46 років, до того ж з його помешкання викрали комп’ютери, не узявши нічого з цінностей. Незадовго до смерті Мосс побоювався за своє життя. Стівен Кертіс, інший юрист Березовського, намагався з’ясувати, що за матеріали містилися у викрадених комп’ютерах, після чого почав діставати погрози з Росії. 3 березня 2004 року новенький гвинтокрил, на якому він прямував з Лондона до свого замку, раптово впав на землю. Незадовго до загибелі Стівен Кертіс попередив одного з друзів: «Якщо зі мною щось станеться найближчим часом, це не буде нещасним випадком». Як ми пам’ятаємо, заступник генерального прокурора Росії, пов’язаний зі справою Скрипалів, теж загинув в результаті аварії гвинтокрила. Ось і співробітники американських спецслужб вважають, що аварію з гелікоптером Кертіса підлаштували. Янг же випав з вікна 2014 року. Його рідня, на відміну від поліції, сумнівалася, що він вкоротив собі віку. Його дочки виявили на віконних рамах сліди, що свідчать про те, що Янга виштовхували з вікна, а він відчайдушно чинив опір. Скот Янг боявся висоти, і на трупові є рани, які не можна було дістати під час падіння.

n А мультимільйонер Олександр Перепеличний співпрацював з Білом Браудером, засновником та генеральним директором інвестиційного фонду Hermitage Capital Management. Браудерові він допомагав розслідувати справу адвоката Сергія Магнітського, який помер 2009 року в Матроській тиші. Перепеличний передав швейцарській прокуратурі докази того, що чиновники з Міністерства внутрішніх справ Росії привласнили за допомогою фальшивих документів три дочірні фірми інвестиційного фонду Hermitage Capital і здійснили незаконне повернення податків. Увечері 10 листопада 2012 року Олександр Юрійович робив пробіжку біля свого будинку у Сурреї і впав як мертвий. Перед цим він побував у Парижі, де, найімовірніше, його й отруїли: у його шлунку було виявлено сліди рідкісної рослинної отрути гельземію. Влада Франції, що почала власне розслідування  у зв’язку з передсмертною поїздкою Перепеличного до Парижа, в матеріалах слідства зафіксувала, що загиблий отримував погрози і, за власними словами, був у «списку мішеней для російської мафії».

n Як вважає Гайді Блейк, «якщо російські агенти хочуть ліквідувати ворога приховано, вони мають великий вибір витончених методів, які дають їм змогу вбивати, не залишаючи слідів. Але замахи на життя Сергія Скрипаля та Олександра Литвиненка           — колишніх співробітників спецслужб, що втекли на захід, — були іншого штибу. Використання таких отрут, як «Новачок» і радіоактивний полоній, — це послання від Кремля. Дуже просте послання: якщо ви зрадили російську державу, безпечного місця на землі для вас не знайдеться». Зауважу, що в випадках з Литвиненком і Скріпалями, можливо, йдеться не про демонстративні вбивства, а про випадковості, які не дали змогу приховати слідів злочину. У Литвиненка експерти лише останньої миті зуміли виявити полоній-210. Інакше лікарі констатували б смерть від отруєння невідомою радіоактивною речовиною і виконавців навряд чи вдалося б встановити, так само як і довести державний характер злочину. У випадку ж зі Скріпалями розрахунок був на те, що вони помруть у себе в помешканні і слідів «Новачка» поліція не знайде, визнавши смерть результатом серцевого нападу і відмахнувшись від питання, чому такий напад стався одночасно у батька і дочки. Адже раніше британські поліціянти схильні були рахувати загибель емігрантів з Росії суїцидом чи смертю з природних причин навіть тоді, коли були підстави передбачати протилежне. Скотланд Ярдові «висяк» теж не потрібні. Але отрута подіяла на Скріпалів пізніше, ніж розраховували отруйники, і Скріпалі знепритомніли в людному місці і з явними ознаками отруєння.

n До Болгарії ж, згідно з розслідуванням The Insider, Bellingcat і Der Spiegel, 8 офіцерів ГРУ на чолі з генерал-майором Сергієм Федотовим (дівоче ім’я і прізвище — Денис Сергєєв) приїжджали саме тоді, коли там відбувалися отруєння людей, так чи так пов’язаних з Росією. Федотов, як відомо, прибув до Лондона разом із Бошировим і Петровим саме в день отруєння Скріпалів. У Болгарії ж головною мішенню генерала та його людей став бізнесмен Омелян Гебрев, що буцімто продавав зброю Україні. Утім, сам він факт постачань зброї до України категорично заперечує. 2008 року Гебрев справді постачав зброю Грузії, але в невеликій кількості. Бізнесмен не відкидає, що він став жертвою провокаційного повідомлення про те, що він постачає зброю американським союзникам у Сирії, яке не відповідає дійсності. Утім, не можна бути впевненим у тому, що Гебрев був повністю відвертим з журналістами. Та й ГРУ почало готувати замах за два місяці до появи фальшивки.

n У організмі Гебрева, що вижив після отруєння 28 квітня 2015 року, було знайдено сліди двох органофосфатів, які свідчили про те, що підприємця намагалися вбити нервнопаралітичною речовиною, що належить до сімейства «Новачка». Разом із ним були отруєні його син і директор його фірми, до того ж отруєння сталося в офісі компанії Гебрева в софійському готелі «Орбіта». Спершу Сергій Федотов (Денис Сергєєв), Сергій Павлов (Сергій Лютенко) і Георгій Горшков (Петро Борисов) побували в Болгарії з 15 по 22 лютого 2015 року. Потім там працювали з 26 лютого по 8 березня Іван Лебедєв (Іван Терентьєв), Микола Кононіхин (Микола Єжов — повний тезко «пильноокого й розумного наркома») і Олексій Нікітін (Олексій Калінін). Усі їх можна визначити за специфічними номерами паспортів, виданих в одному й тому ж раніше засвіченому місці. Їм на зміну прибув Володимир Попов (Володимир Мойсеев), що встиг відзначитися участю в невдалій спробі перевороту в Чорногорії. Цей фахівець з Балкан пробув в Болгарії з 6 по 11 березня. Потім Федотов, Павлов і Горшков прилетіли 24 квітня, а відлетіли 28-го, в день замаху, на два дні раніше запланованого терміну. Нарешті, 23 травня Федотов прилетів разом із Данилом Степановим (Данилом Капраловим), лікарем за першим фахом, аби закінчити неякісно виконану роботу. Вони пробули в Болгарії тиждень, до того ж останні два дні з ними разом був Павлов. Але роботу так і не довели до кінця, хоча саме в ці дні Гебреву стало гірше. Як зазначає The Insider, «співробітники ГРУ вжили активних заходів щодо посилення своєї конспірації і почали замінювати фото та деякі інші дані в паспортних файлах своїх осіб прикриття. Але краще б вони цього не робили, тому що в результаті в чоловічих паспортних файлах виявилися жіночі фото і, наприклад, паспортна історія зовсім інших людей, похапцем вставлена у файл, що лише допомагає вкотре переконатися, що файл цей шпигунський». Та й за фотографіями справжні прізвища й імена легко ідентифікуються. Маю, щоправда, серйозну підозру, що старший групи Федотов-Сергєєв і є тим британським агентрм «Аполло», який втік до Англії ще у квітні минулого року. Він, звичайно, міг легко видати як справжні імена, так й імена прикриття своїх соратників за болгарськими справами, що мало б  значно полегшити роботу журналістів-розслідувачів. Але чи так це насправді, ми, можливо, не дізнаємося ніколи.

Газета: 
Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ